24 اسفند, 1394

همت روستاییان برای اجرای اقتصاد مقاومتی

تمام خانوارهای یکی از روستاهای استان کردستان با عضویت در تعاونیهای روستایی، بعزم خود را برای اجرای اقتصاد مقاومتی جزم کرده اند

روستای سراب قامیش واقع در ۱۵ کیلومتری شهر سنندج یکی از روستاهای استان کردستان است که تمامی خانوارهای آن عضو تعاونیهای روستایی هستند.
ساکنان این روستا با  تشکیل ۷ تعاونی برای بیش از ۴۰۰ نفر شغل ایجاد کرده اند و باعث کوچ بیکاری از این روستا شده اند.
آقای چاوه پزشکیان، مدیر عامل تعاونی توت فرنگی کاران روستای سراب قامیش با اشاره به ویژگیهای تعاونی توت فرنگی کاران این روستا می گوید: تشکیل این تعاونی مانع مهاجرت روستائیان به شهرها شده است.
وی با بیان اینکه در گام نخست ۲۲ خانوار به عضویت این تعاونی درآمدند، می افزاید: امسال تعداد خانوارهای عضو به ۴۵ خانوار افزایش پیدا کرده  است.
آقای صدیقی، یکی دیگر از اعضای تعاونی صیادان در روستای سراب قامیش می-گوید: این تعاونی ۲۸ سال است که فعالیت خود را آغاز کرده و هم اکنون ۴۰ عضو دارد.
آقای شیخی، دهیار روستای سراب قامیش هم تعاونی هایی که در روستای سراب قامیش تشکیل شده اند را شامل تعاونی توت فرنگی، تعاونی آب بران،تعاونی مرتع داران، تعاونی گردشگران و صیادان از جمله تعاونیهایی هستند که بیش از ۲ هزار عضو دارند.
آقای رشیدی، کارشناس اقتصادی، با اشاره به اهمیت تشکیل تعاونیهای روستایی در کمک به تولید و اقتصاد مقاومتی می گوید: مردم ساکن در روستاها اگر مورد حمایت مالی و مشاوره ای در زمینه نوع فعالیت، تولید، بازاریابی، فروش و کاهش هزینه ها قرار گیرند از پتانسیل قابل توجهی برخوردار هستند.
این کارشناس اقتصادی، تعاون روستایی را محل مناسبی برای تجمیع سرمایه های کم و انجام فعالیت های متوسط اقتصادی با تعداد حداقلی نیروی خانوادگی، بستگان وهمسایگان با بهره گیری از توان و تجربه افراد در عرصه های مختلف است.
وی تصریح کرد: ضرورت توجه به توسعه روستایی ضروری می باشد و حرکت در جهت توانمندسازی آنها موجب کاهش نرخ بیکاری، حاشیه نشینی و افزایش تولید ملی و امنیت مرزها می‌گردد.
به گفته رئیس سازمان تعاون روستایی کردستان در این استان مجموعا ۱۶۰ شرکت تعاونی روستایی فعالیت دارند که دارای ۷۰۰  کارمند و بیش از  ۶۰ میلیارد ریال سرمایه اسمی هستند.
آقای شهسواری در خصوص بازدهی این شرکت های تعاون روستایی می افزاید: از این تعداد تعاون روستایی تنها ۱۴ شرکت آن زیان ده می باشد و مابقی سود ده هستند.
وی با بیان اینکه شرکت تعاونی روستایی کردستان در سطح کشور الان در رتبه های چهارم و پنجم قرار گرفته است، برنامه اصلی تعاون روستایی را حرکت به سمت ایجاد طرح‌های اشتغالزا و درآمدزا، از جمله عرضه محصولات و صنایع دستی بیان می کند.
آقای شهسواری بیان می کند: شرکت های تعاون روستایی  در زمینه خرید تضمینی گندم ،تامین آرد روستایی اعم از نانوایی و خانه پزی،تامین وام های سلفی و ارزاق عمومی،کود شیمیایی،مخصوصا تامین بذر کشاورزان استان،  دامداری و مراکز عرضه محصولات کشاورزی کارهای اساسی انجام داده است.
به هر حال در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، تشکیل و حمایت از صندوقهای تعاون روستایی می تواند علاوه بر ایجاد اشتغال،افزایش تولید داخلی و ممانعت از رشد مهاجرت از روستا به شهرها، نقش عمده ای در استقلال کشور عدم وابستگی به خارج از کشور داشته باشد.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.