20 اسفند, 1394

هیئت دولت در خصوص واردات روغن خام قانون را دور زد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه هیئت دولت در خصوص واردات روغن خام قانون را دور زد، گفت: کاهش تعرفه واردات دانه‌های روغنی به‌معنای نابودی کشاورزی و دور زدن قانون است.

عباس پاپی‌زاده با بیان اینکه کشور، وابستگی ۹۵درصدی به واردات دانه‌های روغنی دارد و مسئولان دچار تضاد مدیریتی در این حوزه شده‌اند، افزود: کاهش تعرفه واردات دانه‌های روغنی موجب کاهش تولید این محصول در کشور شده است.

وی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت مستقل از وزارت جهاد کشاورزی به واردات روغن خام و دانه‌های روغنی مجوز می‌دهد در حالی که مجلس در سال ۹۱ قانون تمرکز وظایف در بخش کشاورزی را برای جلوگیری از واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی تصویب کرد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: در هیئت دولت برای دور زدن قانون، روغن خام را محصول کشاورزی تلقی نمی‌کنند و به وزارت صنعت، معدن و تجارت اجازه می‌دهند به واردات این محصول مجوز دهد.

وی افزود: این به‌معنای نابودی کشاورزی و دور زدن قانون مجلس شورای اسلامی است.

پاپی‌زاده گفت: بخش کشاورزی قربانی تصمیم گیریهای خارج از این بخش است.

وی افزود: دولت باید از تولید دانه‌های روغنی با افزایش تعرفه واردات حمایت کند اما اکنون حداقل تعرفه واردات را بر روغن خام و کنجاله وضع کرده‌اند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: افزایش ۱۰درصدی تعرفه کنجاله و روغن خام برای حمایت از تولید داخل مناسب نیست و کم است.

پاپی‌زاده افزود: به‌دلیل چرخش مالی کنجاله و دانه‌های روغنی به‌میزان سه میلیارد دلار در سالهای گذشته برخی توانسته‌اند از رانت استفاده کنند و این عرصه را در کشور در اختیار بگیرند.

وی گفت: از مشکلات اقتصادی کشور تصمیم گیری لحظه‌ای مسئولان است و دولت‌ها از برنامه‌های بلندمدت حمایت نمی‌کنند.

محمد جعفری مدیر آمار و برنامه ریزی انجمن روغن‌کشی نیز در این برنامه با بیان اینکه میزان تعرفه واردات محصولات روغنی باید بر اساس تولید داخل محاسبه شود، گفت: اگر تصمیم‌ها کارشناسی باشد باید تعرفه واردات محصول نهایی با تعرفه واردات دانه‌های روغنی متفاوت باشد.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود سال آینده تعرفه واردات دانه‌های روغنی با کنجاله برابر شود که اگر این اتفاق بیفتد تولیدکنندگان داخلی با آسیب جدی روبه‌رو می‌شوند.

جعفری گفت: این کار باعث بیکاری کارگران داخلی و اشتغال کارگران آرژانتینی، برزیلی و هندی می‌شود و مخالف اقتصاد مقاومتی است.

وی افزود: اگر بین تعرفه واردات محصولات نهایی و به‌طور مشخص کنجاله و دانه‌های روغنی اختلاف ۱۰درصدی وجود نداشته باشد به‌طور قطع صنایع داخلی آسیب می‌بینند.

مدیر آمار و برنامه ریزی انجمن روغن‌کشی گفت: در سال ۸۰ قرار بود طرحی میزان وابستگی ۹۰درصدی کشور به محصولات صنایع روغن‌کشی را کاهش دهد اما آن طرح به سرانجام خوبی نرسید.

جعفری افزود: در همان زمان و از سال ۸۰ تا ۸۶ به‌دلیل اعمال سیاست‌های تجاری مناسب و تعرفه ۲۴درصدی بر واردات کنجاله تولید دانه‌های روغنی در کشور از ۳۰۰هزار تن به ۶۲۸هزار تن افزایش یافت.

وی گفت: پس از این مدت تعرفه واردات به چهار درصد کاهش و در پی آن تولید داخلی کاهش یافت.

مدیر آمار و برنامه ریزی انجمن روغن‌کشی افزود: بیشتر شدن قیمت جهانی کنجاله سویا و افزایش سه‌درصدی تعرفه واردات روغن خام و کنجاله در ابتدای سال ۹۴ موجب شد صنعت روغن‌کشی فعال شود.

وی گفت: در سال ۹۲ صنایع روغن‌کشی با هشت درصد ظرفیت کار می‌کردند اما در سال ۹۴ ظرفیت تولید آنها به ۲۵ درصد افزایش یافت.

جعفری افزود: البته از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی قیمت کنجاله ۴۰ دلار از سویا ارزانتر شد و افزایش سه‌درصدی تعرفه ابتدای سال ۹۴ دیگر پاسخ صنایع داخلی را نمی‌دهد.

وی گفت: اگر قرار باشد در سال آینده نیز تعرفه واردات روغن خام و کنجاله و دانه‌های روغنی سه درصد افزایش یابد صنایع روغن‌کشی با مشکل روبه‌رو می‌شود.

جعفری افزود: دولت نگران افزایش تعرفه کنجاله بر قیمت مرغ است در حالی که قیمت مرغ تغییر چندانی نخواهد کرد.

مدیر آمار و برنامه ریزی انجمن روغن‌کشی گفت: اگر قرار است ارز از کشور خارج شود باید به‌جای محصول نهایی مواد اولیه وارد کنیم.

همچنین محمد یوسفی رئیس اتحادیه مرغداران در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در کشور ۳۵۰ میلیون قطعه جوجه‌ریزی گوشتی و بیش از ۷۰ میلیون مرغ تخم‌گذار وجود دارد که افزایش تعرفه کنجاله به‌معنای افزایش قیمت مرغ و تخم‌مرغ خواهد بود.

وی گفت: سالانه دو میلیون و ۵۰۰هزار تن کنجاله سویا در صنایع مرغداری استفاده می‌شود که فقط حدود ۲۰۰هزار تن آن در داخل تولید می‌شود.

 

منبع : خبرگزاری دانشجو

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.