19 اسفند, 1394

مدیریت مصرف از ارکان اقتصادمقاومتی / استفاده درست منابع لازمه توسعه

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز گفت: مدیریت مصرف از ارکان اقتصاد مقاومتی و موضوعی است که در سطح جهانی مورد تاکید است و باید این امر در جامعه ما نیز مورد توجه جدی باشد.

همایش «مدیریت بهره وری انرژی در جهان در حال تغییر» با همکاری شرکت توزیع نیروی برق تبریز، شرکت گاز، شرکت آب و فاضلاب، استانداری آذربایجان شرقی و دانشگاه تبریز در دانشکده فنی و حرفه ای تبریز برگزار و در خصوص مسائل و موضوعات مختلف این حوزه بحث و تبادل نظر شد.

مدیریت مصرف امری اجتناب ناپذیر است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز در این همایش اظهار کرد: موضوع انر‌ِژی و آلودگی های ناشی از تولید آن امروزه یک مسئله ی جهانی است. بطوری که  با کاهش مصرف انرژی به میزان یک کیلو وات ساعت، ۹۲۲ گرم  انتشار انواع  گازهای آلاینده به جو کاهش پیدا می کند و این در حالی است که با ساده ترین راهکار ها می توان حداقل ۳۰ در صد در مصرف برق صرفه جویی کرد.

افشین روشن میلانی افزود: همه ی ما باید بدانیم که باید انرژی را بهره ور، بجا و کارآمد مصرف کنیم تا علاوه بر کاهش هزینه های ناشی از تولید انرژی، ‌به عنوان یکی از کشورهای عضو جامعه ی جهانی، بتوانیم تعهد بزرگ و حیاتی خود را در خصوص کنترل آلاینده ها به نتیجه برسانیم.

وی در ادامه گفت: در تمام حوزه ها و به ویژه حوزه ی انرژی نکته ای که باید سرلوحه ی کار قرار گیرد این است که وقتی ثروتی را هزینه می کنیم باید معادل آن بهره وری نیز داشته باشیم و  جهان راهی به جز مدیریت مصرف انرژی ندارد و هر کسی به زعم خود با تفکر در خصوص نحوه مصرف برق، مدیریت زمان مصرف و استفاده از تجهیزات بهره ور می تواند سهم خود را در این بحران جهانی به خوبی ادا کند.

روشن میلانی با اشاره به اینکه مدیریت مصرف از ارکان اقتصاد مقاومتی است، تأکید کرد: اگر همه ما به عنوان مصرف کنندگان دائمی نیروی برق تنها چند روز از سال، با تفکر و مدیریت در مصرف برق صرفه جویی کنیم، توانسته ایم به ذخیره میلیاردها تومان از ثروت ملی کمک کنیم.

وی خاطر نشان کرد: شدت مصرف برق کشور ایران در حال حاضر ۴ برابر میانگین جهانی است که این رقم به راستی تامل برانگیز است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز در پایان گفت: هنگام مصرف برق با پرسیدن سه سوال ساده­ی “چه وقت، چه میزان و چگونه” می توانیم علاوه بر مدیریت مصرف برق، به صرفه جویی    هزینه های ملی و همچنین به کاهش آلاینده های ناشی از تولید برق نیز کمک کنیم.

استفاده درست منابع لازمه پیشرفت و توسعه کشور است

نماینده تام الاختیار استاندار آذربایجان شرقی در حوزه ی علم و فناوری نیز در این همایش در خصوص بهره وری انرژی گفت: بهره وری موضوعی است که میزان آن در مقام مقایسه مشخص می شود و اگر میزان بهره وری در ایران را با وجود منابع طبیعی، نیروی انسانی جوان، منابع زیرزمینی و سایر مؤلفه های مرتبط سنجش کنیم، می بینیم در وضع نامناسبی قرار داریم.

علی جهانگیری در ادامه سخنان خود تصریح کرد: همواره باید از خود بپرسیم که چرا کشورهایی چون ترکیه که جمعیت شان با ما برابر است و منابع زیرزمینی و معدنی ندارند، در عرصه تولید و تکنولوژی از ما بسیار بهتر و پیش تر هستند و علت این مسئله روش استفاده از منابع موجود و این موضوع به همه آحاد جامعه مربوط است.

مدیر منطقه وی‌ژه علم و فناوری ربع رشیدی تأکید کرد: انتظار ما از نخبگان و دانشگاهیان این است که در زمینه ی بهینه سازی روش های استفاده از منابع و افزایش بهره وری انرژی پیش قدم شوند، چرا که یکی از مهم ترین راه های غلبه بر مشکلات، توجه به اقتصاد دانش بنیان است.

مدیریت مصرف انرژی در کشور مورد بی توجهی قرار گرفته است

رییس دانشکده فنی و حرفه ای تبریز نیز در خصوص بهره روری انرژی اظهار کرد: متاسفانه در کشور ما انرژی با اینکه مقوله ای مهم و هزینه بر است،   مورد کم لطفی قرار گرفته است.

غلامرضا کیانی گفت: در این حوزه باید با فکر عمل شود و در همین راستا این دانشگاه همواره سعی می کند وظایف خود را به درستی انجام دهد.

رییس دانشکده فنی و حرفه ای تبریز خاطر نشان شد: با جایگزینی سلول های خورشیدی بسیاری از مشکلات حوزه انرژی قابل حل است چرا که کشور ما بهترین اقلیم را برای استفاده از این تکنولوژی دارد و به علاوه نسل های آینده از ما انتظار دارند که در زمینه انرژی های نو و تجدید پذیر کاری کرده باشیم.

کیانی تأکید کرد: امیدواریم خروجی این همایش و مبادله اطلاعات لازم در این خصوص، تلنگری برای حرکت به سمت مدیریت انرژی، فرهنگ سازی و آموزش در این راستا باشد.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.