19 اسفند, 1394

اقتصاد مقاومتی؛ اقتصادی پیشرفت‌گرا است

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به این‌که اقتصاد مقاومتی اقتصادی پیشرفت‌گرا است، گفت: نظام اقتصاد مقاومتی در شرایط فشار، تحریم‌ها، دشمنی‌ها و خصومت‌ها می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.

مهدی طغیانی در کارگاه گفتمان‌سازی مباحث بیمه و تامین اجتماعی مبتنی بر اقتصاد مقاومتی که در دانشگاه شهرکرد برگزار شد، اظهار کرد: امروزه بخش عمده‌ای از موفقیت‌های اقتصادی در کشورها از تبدیل علم به عمل حاصل می‌شود.
وی با اشاره به این‌که اقتصاد مقاومتی اقتصادی پیشرفت‌گرا است، افزود: این نظام اقتصادی در شرایط فشار، در مقابل تحریم‌ها، دشمنی‌ها و خصومت‌ها می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.
طغیانی، بی‌صبری را یکی از موانع درونی بر سر راه اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: شاخص بی‌صبری در کشور ما شش و در کشورهای پیشرفته دو می‌باشد، یعنی مردم کشورهای پیشرفته سه برابر بیشتر از ما صبور هستند.
وی عدم توجه به وابستگی‌های متقابل و همبستگی‌های جمعی(رابطه ولاء)، سواد اندک اقتصادی و مالی(هجوم به بازارها در پی شایعات)، ادراک‌های اقتصادی نادرست، فقدان الگوی صحیح مصرف، عدم وجود روحیه سرمایه‌گذاری و عادت به پس‌اندازو بهره‌وری پایین را به عنوان سایر موانع درونی اقتصاد مقاومتی برشمرد.
استاد دانشگاه امام صادق(ع) از تحریم‌های اقتصادی و مالی، رقابت‌ شدید در عرصه اقتصادی، وجود شرکت‌های چند ملیتی، استعمار نو از طریق نهادهای بین‌المللی، هجوم نظری و تئوریک، نفوذ اطلاعاتی و جاسوسی اقتصادی به عنوان مهم‌ترین موانع بیرونی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
وی مهم‌ترین برنامه‌های تامین اجتماعی به منظور پیشرفت در زمینه اقتصاد مقاومتی را بهره‌وری در اقتصاد سازمان، افزایش میزان درآمد بیمه‌ای به مصارف ناشی از ایفاء تعهدات، افزایش سهم درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری، افزایش افراد تحت پوشش، بهبود و ارتقا تعاملات، تبیین و اصلاح قوانین و مقررات، انطباق با اصول بیمه‌های اجتماعی و دانش روز، توسعه سرمایه‌های انسانی، بهبود سطح خدمات، افزایش میزان دست‌رسی و بالا بردن کیفیت زندگی مشمولین دانست.
طغیانی در پایان، تغییرات جمعیتی، تورم، بیکاری و رکود اقتصادی را از جمله موانع کلان و بهره‌وری پایین و انواع ریسک‌ها را مهم‌ترین موانع خرد در زمینه پیشرفت اقتصاد مقاومتی بیان کرد.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.