19 اسفند, 1394

اقتصاد دانش‌بنیان نیاز به سرمایه‌گذاری کلان ندارد

مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی خواستار توجه به موضوعات بهره‌وری شد و گفت: تحقق رشد اقتصادی با توجه به بهره‌وری ممکن است.

علی جهانگیری در همایش بهینه‌سازی مصرف انرژی اظهار کرد: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه بنا است با توجه به حل موفقیت آمیز مساله هسته‌ای حدود هشت درصد رشد اقتصادی در کشور داشته باشیم که این مهم محقق نمی‌شود مگر با توجه جدی به موضوع بهره‌وری.
وی ادامه داد: در این برنامه آمده است که ۲٫۸ درصد از رشد اقتصادی باید از محل افزایش بهره‌وری محقق شود؛ یعنی این میزان رشد بدون سرمایه‌گذاری و با تاکید بر استفاده بهینه از منابع موجود باید تحقق یابد.
جهانگیری خاطرنشان کرد: با بررسی برنامه‌های توسعه‌ای در کشور می‌بینیم که در برنامه چهارم توسعه نیز مقرر شده بود تا سه درصد رشد اقتصادی کشور از محل بهره‌وری محقق شود که حتی کمتر از یک درصد آن نیز محقق نشد.
وی با اشاره به چشم انداز بیست‌ساله گفت: این که ما بخواهیم در چشم انداز بیست‌ساله به عنوان کشور اول منطقه مطرح شویم نیازمند بهره‌وری است و یکی از مهم‌ترین ملزومات تحقق این هدف، تبدیل شدن ایران به کشور پیشرفته منطقه است در صورتی که ما شاهد هستیم برخی از کشورهای منطقه توانسته‌اند قدم‌های مهمی در این رابطه بردارند و رشد قابل توجه اقتصادی را در طول سال‌های گذشته داشته باشند.
مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی گفت: مشکل کشور ما ارزان یا گران شدن نفت نیست، بلکه مشکل ما استفاده از روش‌هایی است که باید به سمت فناوری و روش‌های روز سوق داده شوند.
وی تصریح کرد: تفاوت ما با کشورهای موفق در روش‌ها است و بخش بزرگی از این تفاوت‌ها در استفاده بهره ورانه از منابع نهفته است.
جهانگیری وضعیت استان آذربایجان شرقی در موضوعات بهره‌وری را نامطلوب دانست و گفت: متأسفانه وضعیت استان ما در این خصوص شایسته نام آن نیست و ما باید تلاش کنیم تا سهم خود را از تولید ناخالص داخلی افزایش دهیم.
وی ادامه داد: متأسفانه بعد از گذشته سال‌ها از انقلاب اسلامی، همچنان درب با پاشنه قبلی می‌چرخد و بهره‌وری کم است و جالب این است که دانش مورد نیاز در کشور ما وجود دارد اما ما نتوانسته‌ایم دانش خود را به عمل و در نتیجه به ثروت تبدیل کنیم.
مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی، ارتباط صنعت و دانشگاه را کم رنگ دانست و گفت: در خصوص مسائل علمی ما همیشه در دنیا جزو کشورهای پیشگام بوده‌ایم، اما؛ در تولید ثروت از علم هیچ‌وقت حرفی برای گفتن نداشته ایم.
وی ادامه داد: در طول سال‌های گذشته شاهد بودیم که صنایع ما با مشکلات عدیده‌ای روبرو بودند و نزدیک به ۵۰ درصد از این واحدها به تعطیلی کشیده شدند و در برابر وضعیت حاکم بر کشور در این خصوص تأثیری در دانشگاه‌ها نداشت؛ چرا که آن‌ها درهای خود را بسته بودن و برای خودشان مقالات علمی روی کاغذ می‌نوشتند.
جهانگیری با تاکید بر ضرورت همراهی صنعت و دانشگاه با یکدیگر گفت: امروز باید دانشگاه‌ها به سمت تحقیقات و پژوهش‌های عملیاتی حرکت‌ کننده و مقالات ما باید از دل صنعت به وجود بیاید.
وی با اشاره به ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری در استان گفت: بعد از استقرار دولت تدبیر و امید و حضور جبارزاده در استان برای فائق آمدن به این مشکلات راه‌حل را در توجه به اقتصاد دانش‌بنیان دیدم و از این‌رو منطقه ویژه علم و فناوری با تاکید بر تولید محصولات فناوری و تجاری‌سازی محصولات و ارتباط بین بخش‌های مختلف علمی، صنعتی و خدماتی ایجاد شد که اگر این مفهوم را جا بیندازیم خواهیم توانست تبریز را به منطقه علمی و فناورانه تبدیل کنیم.
وی تاکید کرد: امروز باید همه به این باور برسیم که در خصوص فناوری بسیاری از مباحث پولی نیست توجه به اقتصاد دانش‌بنیان نیاز به سرمایه گذاری کلان ندارد بلکه باید باور کنیم که راه‌حل برون‌رفت از مشکلات موجود توجه به فناوری است.
جهانگیری ادامه داد: هنوز بسیاری از فعالان عرصه اقتصادی در خواست وام های کم‌بهره و کمک دولتی دارند در صورتی که تاکید ما تغییر روش‌ها است و یکی از این تأکیدات توجه به اقتصاد دانش‌بنیان و استفاده از تولیدات فناورانه و کاربردی است.

منبع : خبرگزاری موج

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.