18 اسفند, 1394

رایزنی با سرزمین بانک‌های بین المللی

هیات تجاری- اقتصادی اسلواکی که به سرپرستی وزیر اقتصاد این کشور به ایران آمده است، صبح دیروز به اتاق تهران آمد و گفتگو و ملاقات‌های کاری میان اعضای این هیات و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی ایران برقرار شد.

در این نشست رئیس اتاق تهران از براتیسلاوا پایتخت کشور اسلواکی، به عنوان سرزمین بانک‌های بین‌المللی یاد کرد و تلاش دو کشور برای بازگشایی مناسبات بانکی و پولی را گام نخست برای برقراری مناسبات تجاری و اقتصادی دو طرف دانست. وزیر اقتصاد اسلواکی نیز در این دیدار، به هیات همراه خود اشاره کرد که حوزه‌های مختلف اقتصادی و صنعتی را نمایندگی می‌کنند. در این هیات، نمایندگانی از حوزه‌های صنعت و انرژی کشور اسلواکی و نیز برخی بانک‌های تجاری این کشور حضور دارند. آقای وازیل هوداک، از آمادگی کشورش برای توسعه همکاری‌های اقتصادی با ایران خبر داد.
رئیس اتاق تهران با اشاره به اینکه طی ماه‌های آتی، اسلواکی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به دست می‌گیرد، گفت: «حجم مناسبات دو کشور رضایت‌بخش نیست و این در حالی است که فعالان اقتصادی هر دو طرف نیاز به شناخت دقیق از یکدیگر برای گسترش روابط دارند.» مسعود خوانساری به رفت و آمد بیش از ۱۵۰ هیات تجاری از سراسر جهان به ایران، طی ماه‌های پس از توافق هسته‌ای اشاره کرد و افزود: «بر اساس برنامه ششم توسعه، ایران نیاز به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری سالانه دارد که با توجه به ظرفیت بالای صنعتی کشور اسلواکی، فعالان اقتصادی و صنعتی این کشور می‌توانند مشارکت خوبی در زمینه سرمایه‌گذاری در ایران داشته باشند.» وی دوره خرید و فروش صرف کالا را در روابط اقتصادی امروز جهان رو به افول دانست و تصریح کرد که شکل‌گیری سرمایه‌گذاری‌های مشترک و بلندمدت میان ایران و کشورهای صنعتی جزو اولویت‌های کاری دولت و بخش خصوصی است.
رئیس اتاق تهران در ادامه، توسعه روابط بانکی میان ایران و اسلواکی را مورد تاکید جدی قرار داد و گفت: «با توجه به آنکه براتیسلاوا شعب بسیاری از بانک‌های بین‌المللی و خارجی را در خود جای داده است و یکی از نیازهای حیاتی اقتصاد ایران در حال حاضر، برقراری مناسبات پولی و بانکی است، دو کشور می‌توانند در این زمینه گام‌های عملی برای گسترش مناسبات بانکی بردارند.»
اسلواکی می‌تواند دوست و همکار ایران باشد
در ادامه این گردهمایی، «وازیل هوداک» وزیر اقتصاد جمهوری اسلواکی به ایراد سخن پرداخت. او گفت: «این ملاقات برای توسعه مناسبات و همکاری‌های میان ایران و اسلواکی ترتیب داده شده است.» هوداک خطاب به فعالان اقتصادی گفت: «کشور زیبای شما دارای تمدن و تاریخ عمیقی است و اسلواکی می‌تواند کشور دوست و همکار شما باشد.» او افزود: «این دومین بار در دو ماه گذشته است که هیاتی از اسلواکی عازم ایران می‌شود و این نشان از عزم جدی ما برای توسعه همکاری‌ها میان دو کشور دارد. تحولات مثبتی در ایران رخ داده و فرصت‌های در خور توجهی برای همکاری به وجود آمده است؛ همکاری میان مردم دو کشور، بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و شهرهای ایران و اسلواکی.»
وزیر اقتصاد جمهوری اسلواکی ادامه داد: «جمهوری اسلواکی از کشور چک استقلال یافت و در سال ۱۹۹۳ اعلام موجودیت کرد. اسلواکی دارای نرخ رشد اقتصادی بالایی است و به‌واسطه تلاش مردم خود توانسته است به سهم خوبی در بازارهای اصلی آلمان و اتریش دست پیدا کند. در واقع این کشور به عنوان یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و این قدرت خود را در تولید خودرو نشان داده است. چنانکه، با وجود جمعیت ۵ میلیون نفری، سالانه حدود یک میلیون دستگاه خودرو تولید می‌کند.» هوداک تاکید کرد که کشورش بالاترین سرانه تولید خودرو در دنیا را دارد.
او گفت: «برندهایی مانند کیا و فولکس واگن از اسلواکی نیز در ماه‌های گذشته مذاکراتی با ایرانی‌ها برای همکاری در زمینه تولید خودرو داشته‌اند. » هوداک با اشاره میزان بالای تجارت خارجی در قیاس با تولید ناخالص داخلی اسلواکی گفت: «نسبت صادرات ما به تولیدناخالص داخلی حدود ۸۸ درصد است و علاوه بر این نرخ رشد صادرات ما در سال‌های اخیر نزدیک به ۴ درصد بوده است. از این نظر است که معتقدیم اسلواکی می‌تواند مدخل ورود ایران به اتحادیه اروپا باشد. »

منبع : کسب و کار

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.