18 اسفند, 1394

افزایش ٢۶ درصدی صادرات محصولات پتروشیمی

مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به صادرات بیش از ۶٠ درصد محصولات تولیدی مجتمع‌های پتروشیمی گفت: امسال شاهد افزایش ٢۶ درصدی حجم صادرات این محصولات نسبت به سال گذشته بوده‌ایم.

علی محمد بساق‌زاده مقدار تولید محصولات پتروشیمی تا پایان بهمن‌ماه ٩۴ را حدود ۴٣ میلیون تن عنوان کرد و گفت: انتظار ما این است که این رقم تا پایان امسال به ۴۶ میلیون تن برسد.
ظرفیت اسمی تولید پتروشیمی امسال به ٧٩ درصد می‌رسد
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه ظرفیت اسمی تولید محصولات پتروشیمی امسال به ٧٩ درصد می‌رسد، افزود: براساس پیش بینی‌ها، در پایان امسال شاهد رشد حدود ۶ درصدی تولید نسبت به پارسال خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه بیش از ۶٠ درصد محصولات تولیدی در مجتمع‌های پتروشیمی کشور صادر می‌شود، تصریح کرد: انتظار می‌رود در سال آینده با افزایش امکانات لجستیک مناسب‌تر، افزایش رقابت و افزایش تعاملات با کشتی‌داران برای صادرات این محصولات، قیمت تمام شده صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یابد.
کاهش هزینه جابه‌جایی ارزی صادرات محصولات پتروشیمی
به گزارش شانا، بساق‌زاده به برنامه‌های افزایش تولید با توجه به در مدار قرار گرفتن طرح‌های جدید در شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ٩۵ اشاره و اظهار کرد: با توجه به اجرایی شدن برجام، در سال آینده ورود تجهیزات و مواد شیمیایی مورد نیاز واحدهای پتروشیمی به کشور بسیار آسان‌تر انجام می‌شود درنتیجه می‌توان افزایش تولید مطلوبی را در واحدها انتظار داشت.
وی با اشاره به اینکه فروش محصولات پتروشیمی کشور در گذشته غیرمستقیم یا از طریق بنگاه‌های مختلفی صورت می‌گرفت، تصریح کرد: هزینه جابه‌جایی ارزی صادرات محصولات با توجه به شرایط پساتحریم کاهش خواهد یافت؛ با ارز حاصل از صادرات می‌توان امکانات بیشتر با قیمت مناسب‌تر خریداری کرد درنتیجه شرکت‌های داخلی علاقه زیادی برای افزایش تولید پیدا خواهند کرد و پس از تامین نیاز داخلی، می‌توانند بیشترین صادرات را داشته باشند.
ارزش صادرات سال ۹۴ با سال قبل یکسان است
مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه امیدواریم سال آینده حجم صادرات محصولات پتروشیمی افزایش یابد، ادامه داد: ممکن است نسبت ارزش صادرات و فروش داخلی محصولات پتروشیمی در سال آینده، با امسال یکسان باشد اما حجم آن افزایش خواهد یافت. بساق‌زاده با اشاره به رشد ٢۶ درصدی حجم صادرات محصولات پتروشیمی امسال نسبت به سال گذشته، گفت: با توجه به کاهش قیمت جهانی نفت خام و به دنبال آن کاهش ١۵ تا ٢٠ درصدی قیمت محصولات پتروشیمی، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی در سال ٩۴ با سال گذشته به تقریبا یکسان است و ارزش صادرات این محصولات در سالی گذشته حدود ١١ میلیارد دلار بوده است.

منبع : کسب و کار

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.