17 اسفند, 1394

عمل به اقتصاد مقاومتی جواب داد / افزایش ۵۰۰ درصدی کشت توت فرنگی در جزیره قشم

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان قشم از افزایش ۵۰۰ درصدی کشت بوته های توت فرنگی در جزیره قشم به روش هیدروپونیک در این جزیره خبر داد .

مالک یزدان‌پناه در حاشیه دیدار فرماندار از  مزرعه توت فرنگی  روستای جواد آباد رمکان قشم گفت : به پاس زحمات مهندس حاتمی فر مجری کارگاه تولید توت فرنگی در جزیره قشم سه  هکتار از اراضی ملی جهت توسعه کشت توت فرنگی در اختیار وی قرار می گیرد تا بتواند سطح زیر کشت خود را به میزان پنج برابر افزایش دهد .

وی افزود: تولید محصولات عالی توت‌فرنگی با روش علمی و بدون استفاده از سموم در قشم  و با توجه به هزینه بالای  آب ، نشان از توجیه اقتصادی محصولات کشاورزی در این منطقه دارد .
به گفته‌ ی مدیر جهاد کشاورزی قشم، تولید و برداشت توت‌فرنگی در قشم از اواسط پائیز تا اوایل بهار با توجه به شرایط مطلوب آب و هوایی این جزیره انجام می‌شود .
وی از عدم بارندگی‌ها در قشم و نبود آب چشمه و قنات، شور بودن آب چاه‌ها، شوری خاک، کوچک بودن اراضی و نیز تولید محصولات به‌صورت سنتی به‌عنوان شاخص‌ترین مشکلات کشاورزی در این جزیره نام برد اما در عین حال ، اظهار کرد: تولید و بهره‌برداری از محصولات کشاورزی در قشم با روش‌های نوین و علمی بسیار مهم و مقرون به صرفه است .
یزدان‌پناه گفت: در روش‌های نوین کشاورزی، مشکلات موجود از قبیل شور بودن خاک، ساختمان ضعیف خاک از نظر بافت، بافت غیرهمگن خاک، زهکشی ضعیف، علف‌های هرز و ارگانیسم‌های بیماریزای خاک برطرف می‌شود و محصولاتی با کیفیت تولید و به بازار عرضه می‌شود .
مدیرجهاد کشاورزی شهرستان قشم تصریح کرد: صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف آب، کاهش نیروی انسانی، سهولت پیش‌بینی میزان عملکرد، کاهش میزان بیماری‌های انگلی، کیفیت مناسب محصولات و بازدهی بیشتر بخشی از مزایای تولید محصولات کشاورزی به روش هیدروپونیک و داربستی است .
وی بیان کرد : ۱۰ عدد توت‌ فرنگی که ۹۰ در صد آن آب و ۱۰ درصد آن مواد جامد و محلول است، ۹۵ درصد نیاز بدن انسان به ویتامین C را تأمین می‌کند .
یزدان‌پناه تصریح کرد: به طرح‌های مهم کشاورزی و فعالان و سرمایه‌گذاران این بخش در جزیره قشم از طریق صندوق توسعه‌ی ملی، وام‌های بدون سقف پرداخت می‌شود .
وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرمایه‌گذار مزرعه توت‌فرنگی قشم با نصب ۱۵ هزار گلدان در ۶۰۰۰ مترمربع زمین و کاشت ۶۰ هزار بوته این میوه، سالانه حدود ۱۴ تن توت‌فرنگی با کیفیت بالا تولید و علاوه‌بر توزیع آن در استان هرمزگان و شهر قشم، محصول مرغوب توت‌فرنگی جزیره قشم را به تهران نیز ارسال می‌کند .

منبع : دانا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.