تولید ملی
15 مهر, 1394

استراتژی درهای باز، مساوی نابودی تولید داخلی

اگر استراتژی حمایت‌گرایی به‌عنوان مکملی برای استراتژی درهای باز به کار نرود یا به بیان دیگر درهای باز با حمایت‌گرایی تعدیل نشود، بخش عمده‌ای از اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی به محاق خواهد رفت.

بشر از گذشته‌های دور، خصوصاً در دوره‌های ابتدایی حیات خود بدون تولید امکان زندگی نداشت. تولید مواد اولیه برای نیازهای اصلی خود به‌ویژه غذا جزء اصلی فعالیت‌های روزانه او محسوب می‌شد.

به‌تدریج با پیشرفت فرآیند تولید، این امکان ایجاد شد تا افراد از حوزه‌ی تولید نیازهای اساسی فراغت پیدا کنند چراکه برخی از افراد می‌توانستند بیش از نیاز خود از کالاهای اساسی مانند غذا تولید کنند. البته افرادی هم که فراغت می‌یافتند عملاً باید تولید می‌کردند اما نه لزوماً در حوزه‌ی نیازهای اساسی، چراکه تنها این تولید بود که می‌توانست زمینه‌ی کسب درآمد و آورده را ایجاد کند، آورده‌ای که می‌شد با معاوضه‌ی آن سایر نیازهای ضروری را تأمین کرد و ادامه‌ِی حیات داد.

جالب است که همین تاریخچه به‌صورت فشرده دقیقاً درروند تکامل شرکت‌ها و کارخانه‌های تولیدیِ پیشرفته اتفاق می‌افتد. بسیاری از شرکت‌هایی که امروز پیچیده‌ترین تکنولوژی‌ها را تولید می‌کنند، زمانی از فروش ساده‌ترین محصولات خصوصاً در حوزه‌ی تأمین نیازهای اساسی مثل غذا آغاز کرده‌اند. به‌عنوان نمونه، شرکت سامسونگ که امروز یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ی آن یعنی سامسونگ الکترونیکس، از بزرگ‌ترین شرکت‌های حوزه‌ِی آی‌تی در جهان است[۱] [۲]، کار خودش را از بازرگانی ماهی، میوه و سبزیجات آغاز کرده است[۳]. یا شرکت نوکیا از تولید ورقه‌های نازک از چوب درختان که در صنعت کاغذ استفاده می‌شود مسیر پیشرفت خود را شروع کرده است[۴]. ازاین‌رو حتی اگر یک شرکت در تولید آبگوشت بزباش و قرمه‌سبزی هم مزیت رقابتی داشت[۵]، که قطعاً سطح تکنولوژی بالاتری از خام فروشی ماهی یا سبزیجات دارد، در نقطه‌ی شروع خوبی قرار دارد اما قطعاً نباید آن را نقطه‌ی پایان بداند.

دولت‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. همه‌ی دولت‌های پیشرفته زمانی تولیدکننده‌ی ساده‌ترین محصولات، خصوصاً در حوزه‌ی نیازهای اساسی بوده‌اند و به‌تدریج تولید محصولات کارخانه‌ای را در دستور کار گذاشتند و امروز پس از طی یک روند کم‌وبیش طولانی محصولات پیشرفته و با تکنولوژی سطح بالا تولید می‌کنند.[۶] بسیاری از کشورهای منطقه‌ی شرق آسیا، از ژاپن در گذشته تا چین در امروز، مثال‌های شاخصی هستند که این روند را پیموده‌اند و به جایگاه فعلی رسیده‌اند.[۷] چین به‌عنوان یک مثال امروزی روند صنعتی‌سازیِ تولید خود را، که کشورهای غربی در بیش از ۱۰۰ سال طی کرده‌اند، در یک دوره‌ی ۳۰ ساله طی کرده است.[۸] چین بدون استراتژی حمایت‌گرایی ممکن نبود به این نقطه برسد.

درواقع در روند تکاملی این دولت‌ها حمایت‌گرایی یک سیاست ثابت و نخِ تسبیح پیشرفت است. این دولت‌ها با وضع تعرفه‌های سنگین، محصولات خارجی را آن‌قدر گران می‌کردند که به هیچ وجه نمی‌توانستند با تولیدات داخلی آن‌ها رقابت کنند.[۹]

به غیر از وضع تعرفه‌های مستقیم بر روی تولیدات خارجی، استفاده از یک استراتژی دیگر هم مرسوم است. آن‌ها در قالب یک استراتژی پولی، با دست‌کاری ارزش پولِ خود در مقابل ارز سایر کشورها، ارزش آن را به طرز محسوسی کاهش می‌دادند.[۱۰] این کار از دو جهت تولیدات یک کشور را حمایت می‌کند، از یک جهت محصولات یک کشور به قیمتی ارزان‌تر تولید خواهد شد و با قیمت پایین گوی سبقت را از سایر رقبا خواهد ربود و از جهت دیگر محصولات تولیدیِ سایر کشورها گران‌تر خواهند شد و اگر هم به داخل آن کشور راه یابند با قیمت بالا امکان رقابت با نمونه‌های داخلی را نخواهند داشت.

این موارد، تازه استراتژی‌های حمایت‌گرایی عمومی در دولت‌ها است. دولت‌ها به طور ویژه هم از بعضی از کارخانه‌های خود به‌صورت خاص حمایت می‌کنند. به‌عنوان مثال شرکت تویوتا به مدت ۲۵ سال ضرر‌ده بود. در نهایت هم دولت ژاپن مجبور شد تا در سال ۱۹۴۹ این شرکت را دولتی کند.[۱۱] یا نوکیا در فنلاند به مدت ۱۷ سال از حمایت‌های دولتی برخوردار بود تا این‌که به سودآوری رسید و در تمام این مدت زیان‌ده بود.[۱۲]

یک مطالعه‌ی دقیق درروند تکامل تولید، چه در سطح یک شرکت‌ یا کارخانه‌ و چه در سطح یک کشور، می‌تواند قاعده‌هایی کلی به دست دهد:

قاعده‌ی یکم: مهم نیست که یک شرکت کار خود را در حوزه‌ی تولید از کجا آغاز می‌کند و چه تولید می‌کند، بلکه مهم این است که تولید کند و در یک روند تکاملی به تدریج تولیدات خود را ارتقا دهد.

قاعده‌ی دوم: مهم نیست که یک دولت درروند پیشرفت شرکت‌ها و کارخانه‌های زیرمجموعه‌ی خود در دوره‌های بعضاً طولانی از آن‌ها حمایت کرده است، بلکه مهم این است که آن کشور امروز شرکت‌ها و کارخانه‌هایی را در زیرمجموعه‌ی خود دارد که جهان از تولیدات آن‌ها استقبال می‌کند و می‌توانند فراتر از مرزهای آن کشور با تولیدات سایر کشورها رقابت کنند.

درحالی‌که شرایط در کشور به سویی می‌رود که استراتژی درهای باز، نه در تئوری و لفظ بلکه به‌صورت عملی اجرا شود، البته به شرط رفع واقعی تحریم‌ها، به نظر می‌رسد که استفاده از انواع استراتژی‌های حمایت‌گرایی راه‌حلی گریزناپذیر برای حمایت از تولیدات داخلی و همچنین تقویت تولید در داخل است. درواقع استحصال و فروش نفت در کشور ما همان‌گونه که گفته شد نقطه‌ی آغاز خوبی است اما هرگز نباید نقطه‌ی پایان تلقی شود. این‌که با رفع تحریم‌ها امکان فروش نفت و بازگشت درآمدهای آن سهل‌تر خواهد شد نباید دوباره خام‌فروشی آن را به ساده‌ترین راه‌حل برای تأمین هزینه‌های کشور تبدیل کند.
همان، صفحه‌ی ۱۵۸
در صورتی که استراتژی حمایت‌گرایی به‌عنوان مکملی برای استراتژی درهای باز به کار نرود یا به بیان دیگر درهای باز با حمایت‌گرایی تعدیل نشود، بخش عمده‌ای از اقتصاد مقاومتی به محاق خواهد رفت.

[۱] (http://www.samsung.com/za/news/globalnews/2014/samsung-electronics-announces-fourth-quarter-and-fy-2013-results

[۲]( http://www.computerwire.com/companies/lists/list/?listid=7A7B551F-A6C8-47AC-B3AE-3879873B5E23

[۳]( http://www.samsung.com/us/aboutsamsung/corporateprofile/history06.html

[۴]( http://company.nokia.com/en/about-us/our-company/our-story

[۵]( http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930819000087

[۶] ) چنگ، هاچون، کتاب نیکوکاران نابه‌کار، صفحه‌ی ۷۳

[۷] ) همان

[۸]) http://theconversation.com/chinas-industrial-revolution-is-happening-on-a-new-planet-18204

[۹] ) چنگ، هاچون، کتاب نیکوکاران نابه‌کار، صفحه‌ی ۴۶

[۱۰]) www.wsj.com – China Moves to Devalue Yuan

[۱۱] ) چنگ، هاچون، کتاب نیکوکاران نابه‌کار، صفحه‌ی ۳۸

[۱۲])

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.