17 اسفند, 1394

اصل اقتصاد مقاومتی در هیاهوی همایشها و سخنرانی ها گم شد

حالا دیگر حدود دو سال می شود که از فرمان مقام رهبری درخصوص اقتصاد مقاومتی می‌گذرد.

۲۹ بهمن‌ ۹۲ رهبر معظم انقلاب، سیاست های اقتصاد مقاومتی را به دولت ابلاغ کردند و دولت هم اعلام کرد که از این پس برنامه‌های خود را براساس این سیاست‌ها تدوین می‌کند، اما کارشناسان عقیده دارند دولت در اجرای اقتصادمقاومتی خوب عمل نکرده است.

همچنین رهبر معظم انقلاب در دیدار شهریورماه با هیات دولت خطاب به مسئولان فرمودند کارهای عادی و مسئولیت‌های روزانه را با نام اقتصادمقاومتی تمام نکنند و در همان جلسه دستور تشکیل ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی را هم صادر کردند.

در این مدت دهها همایش‌ و سخنرانی‌ برگزار شده و نظرات و ایده‌پردازی‌هایی بسیاری پیرامون آن انجام شده اما در میان این همه هیاهو اقتصاد مقاومتی گم شده است.

دولتمردان به قدرت اقتصاد مقاومتی باور ندارند بنابراین در حیطه ذهن و کلام مانده است و به اجرا در نیامده حالا چه باید کرد تا این سیاست مهم به فعل و عمل درآمده و در اولویت کاری قرار بگیرد؟

مسئولان، اقتصاد مقاومتی را رد نمی‌کنند و می‌گویند که همه برنامه‌های وزارتخانه‌ها و دیگر دستگاه‌های اجرایی بر اساس این سیاست‌ها تدوین می‌شود؛ اما واقعیت این است که شاهد اجرا شدن این سیاست‌ها نبوده‌ایم.

زمانی که صحبت از عملیاتی کردن سیاست اقتصاد مقاومتی می‌شود، باید همه تصمیمات اقتصادی بر این اساس تدوین شود که مهم‌ترین برنامه آن بودجه‌ریزی است. اما اکنون بودجه‌ریزی براساس اقتصاد مقاومتی انجام نشده و دولت همچنان در اقتصاد حاکم است که این بزرگ‌ترین معضل و مانع اجرای اقتصاد مقاومتی است.

اگر دولت قصد داشت به صورت جدی روی اقتصادمقاومتی و پیشبرد این سیاست‌ها کار کند، باید در مدت شش ماه نقشه راه را تدوین می‌کرد و در دو سالی که از ابلاغ آن گذشته است، باید نیمی از این راه طی می‌شد اما کوتاهی‌ها در اجرای این نسخه شفابخش آن‌قدر زیاد بوده که فاصله با پیشرفت بیشتر شده است.

کشور ما دارای منابع کمی نیست اما به دلیل عدم مدیریت، تلفات زیادی در این بخش داریم. اقتصاد مقاومتی به ساماندهی این منابع و همچنین افزایش تخصص نیروهای انسانی جوان کمک شایانی خواهد کرد. نگاه دولت هنوز نسبت به اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی جدی نشده و همچنان به آن حاشیه‌ای می‌نگرد در حالی که باید به‌صورت جهادی روی این مساله فعالیت و حتی سرمایه‌گذاری زیادی کند.

هزینه کردن در اقتصادمقاومتی و تعیین زیرساخت‌ها برای این سیاست‌ها نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود و از این بابت نباید اصلاً کوتاهی صورت بگیرد. به جای این‌که اکنون جشن شکوفایی اقتصادی را از اجرای اقتصادمقاومتی بگیریم، اقتصاد همچنان در رکود قرار دارد.

منبع : اقتصاد پرس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.