16 اسفند, 1394
سخنگوی دولت:

توجه به اشتغال و توانمند کردن فقرا در برنامه ششم

سخنگوی دولت گفت: اگر در ۵ سال آینده به موضوعات آب، محیط زیست و صندوق‌های بازنشستگی توجه ویژه نشود دچار بحران خواهیم شد همچنین باید به اشتغال و توانمند کردن فقرا نیز توجه شود.

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در یازدهمین همایش سراسری روسا و مدیران پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا که صبح امروز (یکشنبه) در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی برگزار شد، اظهار داشت: هدف ارزیابی و جمع‌بندی آنچه که در یک سال گذشته رخ داد، آمادگی برای خدمت‌رسانی مضاعف در ایام نوروز و استمرار فعالیت‌ها در سال آینده است.
وی افزود: یکی از تفاوت‌های اساسی بین دو سال گذشته و امسال این است که در سال‌های قبل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور باید از راهور پشتیبانی می‌کرد. در دو سال گذشته زیر ابر سیاهی که بالای سر ایران اسلامی شکل گرفته بود و زنجیری که به پای اقتصاد بسته بود باید کشور را اداره می‌کردیم.
نوبخت ادامه داد: از سال ۹۰ و ۹۱ تحریم‌های بزرگی برای از پای درآوردن ملت ایران برای عدم دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای از سوی استکبار جهانی وضع شد و هدف آن کاهش صادرات نفت ما و عدم استفاده از حاصل فروش نفت بود.
سخنگوی دولت تصریح کرد: منفی شدن رشد اقتصادی و بالا رفتن نرخ تورم بیانگر این بود که فشار اولیه به ما وارد شده است، اما کشورهای استکبار جهانی حتی به این بسنده نکردند و سعی کردند با پایین‌آوردن قیمت نفت فروش نفت ما را در قبال خرید غذا برسانند.
وی با بیان این‌که دولت یازدهم نباید اجازه می‌داد که این اتفاق‌ها بیفتد، گفت: پس از انجام مذاکرات روند منفی رشد اقتصادی مثبت شد و تورم نیز کاهش یافت اما از سال قبل دشمن یک تکانه‌ دیگری با کاهش قیمت نفت به اقتصاد ما وارد کرد که منابع ما از ۷۰میلیارد دلار به ۲۴ میلیارد دلار تقلیل یافت.
نوبخت با بیان اینکه مذاکراتی که در دو سال گذشته رخ داد امروز شرایط را تغییر داد، افزود: هم اکنون هیچ هفته‌ای نیست که یکی از سران کشورهای بزرگ دنیا در ایران نباشند.
وی با اشاره به برنامه ششم توسعه،گفت: برنامه ششم توسعه بر پایه بعد از دوران تحریم برنامه‌ریزی شده است و ما باید از تجارت ۱۰ برنامه گذشته که ۵ برنامه آن قبل از پیروزی انقلاب و ۵ برنامه آن بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اجرا شد استفاده کنیم.
سخنگوی دولت ادامه داد: برنامه یازدهم یا همان برنامه ششم توسعه نخستین برنامه‌ای است که در آن اقتصاد مقاومتی دیده شده و سومین برنامه برای سند چشم‌انداز ۲۰ سال است.
وی افزود: باید به ۳موضوع آب، محیط زیست و صندوق‌های بازنشستگی در ۵ سال آینده توجه بسیار کنیم و اگر به آن‌ها توجه نشود کشور به سمت بحران می‌رود، همچنین باید به اشتغال و توانمند کردن فقرا نیز توجه شود.
نوبخت بیان کرد: ما نمی‌توانیم به همه بخش‌ها برسیم ولی باید بخشی از برنامه‌ها را انتخاب کنیم و به آن‌ها توجه کنیم که اگر این گونه شود بقیه برنامه‌ها را به دنبال خود می‌کشند به عنوان مثال به حمل و نقل بخصوص حمل و نقل ریلی و یا سرمایه‌گذاری در ۴ منطقه کشور باید توجه شود.
سخنگوی دولت تصریح کرد: در برنامه ششم روی سواحل مکران در چابهار تمرکز می‌کنیم که از این ساحل با آب‌های آزاد دنیا ارتباط برقرار کنیم.
وی در خصوص بودجه سال ۹۵، گفت: بودجه ۹۵ بدون تحریم برنامه‌ریزی شده است و در سال ۹۵ می‌توانیم کشور را در شرایط بهتری پیش ببریم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.