16 اسفند, 1394

آب، مهم‌ترین منبع تحقق اقتصاد مقاومتی

استاندار کردستان آب را یکی از مهم‌ترین عوامل و منابع تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار در کشور دانست.

«عبدالمحمد زاهدی» امروز در پنجمین جلسه شورای حفاظت منابع آب کردستان، اظهار کرد: موضوع آب امروز یکی از مهم‌ترین مسائل و دغدغه‌های کشورمان است و ورود بالاترین مقام کشور به این حوزه نشان از اهمیت زیاد این مسأله دارد.

وی با بیان این‌که حفاظت از آب یک موضوع مقطعی نیست، افزود: اگرچه بارندگی‌های امسال در کردستان مناسب بوده و نسبت به پارسال از افزایش چشمگیری برخوردار بود اما کماکان باید صرفه‌جویی در آب و توجه به مدیریت صحیح در این حوزه از اولویت برخوردار باشد.

استاندار کردستان، آب را یکی از مهم‌ترین عوامل و منابع تحقق اقتصاد مقاومتی و توسعه پایدار در کشور دانست و گفت: مسأله آب در سه بخش تأمین، مهار و استحصال آب‌های موجود، مدیریت مصرف در همه بخش‌های کشاورزی، صنعتی و شرب با استفاده از تکنولوژی و تجهیزاتی که کمترین مصرف را داشته باشد و کیفیت و سلامت آب با همکاری همه نهادها و دستگاه‌های اجرایی باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به طرح پیشگیری از تنش‌های آبی که از سوی وزارت کشور ابلاغ شده است، خاطرنشان کرد: این طرح مصوبه شورای امنیت کشور بوده و برای همه ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط لازم‌الاجراست که هر دستگاه باید بنابر وظایفی که در طرح مذکور برای آن‌ها مشخص شده اولویت‌های خود را بر اساس شرح وظایف و شرایط منطقه تعیین و اعلام کند.

«علی‌اکبر گروسی»، رئیس کل دادگستری استان کردستان نیز در این جلسه به عزم جدی این ارگان قضایی در برخورد با تخلفات آبی بر لزوم همکاری همه ارگان‌ها تأکید کرد و گفت: دادگستری کل استان کردستان به‌صورت ویژه به پرونده‌های تخلف منابع آب چه در بخش آب زیرزمینی و چه در بخش آب‌های سطحی و تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها ورود و از حقوق دولت در این بخش دفاع می‌کند.

وی با اشاره به این‌که برای جلوگیری از هدررفت آب باید فرهنگسازی‌های لازم در زمینه صرفه‌جویی در این موهبت الهی انجام شود، تصریح کرد: فرهنگسازی در حوزه آب باید از مدارس آغاز شده و در کتاب‌های آموزشی به دانش‌آموزان به‌عنوان آینده‌سازان کشور، مسأله بحران آب و ضرورت صرفه‌جویی در آن گوشزد شود تا بتوان بدین وسیله از کمبود و بحران آب پیشگیری کرد.

رئیس کل دادگستری استان کردستان خاطرنشان کرد: ادارات و دستگاه‌های اجرایی نیز باید خود در امر صرفه‌جویی در آب پیشتاز باشند و در صورت رعایت نکردن با آن‌ها برخورد شود.

گروسی تصریح کرد: باید در مردم این فرهنگسازی ایجاد شود که از آب شرب برای مصارفی مانند باغبانی و شست‌وشو استفاده نشود تا بتوان این موهبت الهی را برای روزهای بی‌آبی ذخیره کرد.

وی با تأکید بر ضرورت اطلاع‌رسانی در زمینه کمبود آب و مشکلات ناشی از آن، افزود: مصرف آب به‌ویژه در بخش کشاورزی باید به گونه‌ای صحیح مدیریت شود و از کشاورزی‌هایی که از صرفه اقتصادی چندانی برخوردار نیستند خودداری شود.

«اقبال شانظری»، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان نیز در ابتدای این جلسه به ارائه گزارشی درباره میزان بارندگی سال‌جاری در استان و مقایسه آن با سال آبی گذشته پرداخت و اظهار کرد: متوسط بارندگی سال‌جاری آبی در کردستان ۳۵۶ میلی‌متر بوده است که نسبت به پارسال هم‌چنین نسبت به درازمدت از افزایش حدود ۴۰ درصدی برخوردار شده است.

وی با اشاره به این‌که شهرهای سنندج و مریوان نسبت به دیگر شهرهای استان از افزایش قابل توجه‌تری در زمینه بارش‌ها برخوردار بودند، گفت: این افزایش به‌صورتی بوده که ورودی سد قشلاق سنندج نسبت به سال گذشته با افزایش ۸۰ درصدی همراه بوده و خوشبختانه این بارندگی‌ها در سطح استان منجر به ایجاد روان‌آب‌ها و افزایش حجم ذخیره سدها شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کردستان در ادامه میزان ورودی به سد قشلاق در شرایط کنونی را ۱۶ متر مکعب در ثانیه اعلام کرد.

شانظری هم‌چنین به ابلاغ طرح پیشگیری از پیامدهای ناشی از کمبود آب اشاره و تصریح کرد: هدف از این طرح که با هماهنگی وزارت نیرو تدوین شده، ساماندهی منابع و ذخایر آبی کشور و پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی و تبعات ناشی از بحران کمبود آب است که همه دستگاه‌های اجرایی، قضایی و امنیتی در آن دخیل هستند.

منبع : ایسنا

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.