16 اسفند, 1394

وعده اشتغال زایی پسابرجام، بازار دست فروشی را رونق داد

رفتن به پیشواز بهار و سال نو علاوه بر آداب و رسوم خاص اش مجالی برای تامین نیازهای مردم نیزبه شمار می رود در این راستا بی سامانی قیمت در مراکز خرید موجب رونق دست فروشی شده است.

چند هفته ای می شود که بازارهای سیستان و بلوچستان رنگ و بوی خریدهای نوروزی به خود گرفته و رفته رفته بر التهاب این خریدها افزوده می شود که در این میان بازار دست فروشان همانند هر سال داغ تر از کسب و کار کسبه و بازاریان و مراکز خرید است.

قیمت بالای پوشاک، آجیل ، کیف و کفش و سیر اقلام مورد نیاز شب عید در مراکز رسمی عرضه و فروش سرسام آور و خارج از توان اقتصادی مردم برای خرید از آنها سبب شده تا طی سالهای اخیر موج دست فروشی در بازار شب عید استان گسترده تر شود.

هر چند وعده‌ ایجاد شغل در کشور در پسابرجام نه تنها محقق نشد بلکه در سایه بی‌تدبیری، خیابان‌ها مملو از جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی است که بازار دست فروشی را گرم تر کرده اند.

کارشناسان و صاحب نظران اجتماعی و اقتصادی بیکاری، نداشتن سرمایه ، کاهش درآمد در سال های اخیر با وجود خشکسالی، سود بالای دست فروشی به دلیل پرداخت نکردن مالیات و اجاره را علت اصلی این پدیده می دانند.
افزایش دستفروشان در بازار کار، نشانه خوبی نیست

کارشناسان بازار کار می گویند: افزایش تعداد دستفروشان در بازار کار و اقتصاد ایران ،قطعا نشانه خوبی نیست و نشان دهنده کمبود فرصت های شغلی مورد نیاز جوانان است. اینکه هزاران جوان تصمیم بگیرند به دلیل ناتوانی در یافتن شغل و همچنین کمبود مالی، اقدام به دستفروشی در اماکن عمومی کنند را نمی‌توان به فال نیک گرفت و خرسند بود که جوانان مشغول کارند! در واقع می توان اینگونه عنوان کرد که دستفروشان جوان هیچگونه انگیزه‌ای غیر از کسب روزی و درآمد ندارند و از این رو بسیاری از آنها تا زمان دستیابی به یک فرصت شغلی قابل اعتنا، در بازار دستفروشی باقی می‌مانند. البته مردم نگاه منفی و دید بدی نسبت به اینگونه فعالیت در بازار کار ایران ندارند و بسیاری نیز از دستفروشان خرید می کنند؛ اما دستفروشی، خود افراد شاغل در این بخش را راضی نمی کند و آنها همیشه به دنبال راهی برای متوقف کردن این روند و اشتغال در یک حوزه رسمی هستند. برخی داد می زنند و برخی نیز حسابی پای بساطی که پهن کرده اند، مشغول هستند. آنها تبلیغ کرده و خریداران را تشویق به خرید از خود می کنند.

در میان بازار گرم دستفروشی ها ، دلالان هم از غافله عقب نمانده و روزگارشان را گرم تر کرده اند گویا  دلالان که همواره از آب گل آلود ماهی می گیرند قرار نیست در بازار شب عید نیز دست از سر مردم و این بازار پرهیاهو بردارند.

افزایش نظارت‌ بر بازار با نزدیک‌تر شدن به شب عید

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان سیستان و بلوچستان در خصوص نظارت بر قیمت ها گفت: طرح نظارتی ویژه ایام نوروز در دو مرحله در سرتاسر استان برگزار که مرحله اول از ۱۶ لغایت ۲۹ اسفند و مرحله دوم از ۱ فرودین لغایت ۱۴ فروردین اجرایی خواهد شد.
سید مرتضی مدنی بیان داشت: تعزیرات حکومتی در اجرای این طرح با همکاری دستگاه های مرتبط از جمله صنعت ، معدن و تجارت، صدا و سیما ، دانشگاه علوم پزشکی، دامپزشکی، حمل و نقل و پایانه ها، استاندارد، اصناف و …اهداف مهمی از جمله برخورد با متخلفین بازار، حمایت از تولید کننده و مصرف کننده را دنبال می کند .
وی افزود : در طرح نظارتی نوروز پرونده های کالا و خدمات، بهداشت، دارو و درمان و دامپزشکی و همچنین قاچاق کالا و ارز خارج از نوبت و حتی روزهای تعطیل بصورت کشیک توسط شعب مورد رسیدگی قرار خواهند گرفت.

مدنی اجرای این طرح را مهم و گسترده دانست و در این خصوص گفت: بیشترین حضور تعزیرات حکومتی در اجرای این طرح متوجه شرکت های مسافرتی و حمل و نقل درون و برون شهری ، مراکز اسکان و پذیرایی ، هتل ها، رستوران  ها، اماکن تفریحی ، فرهنگی ، عمده فروشی ها ، میدان میوه و تره بار، جایگاه های سوخت و مراکز بهداشتی و درمانی، فراورده های خام دامی می باشد.

شهروندان در صورت مشاهده تخلف به سامانه تعزیرات حکومتی گزارش نمایند

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اظهار داشت: در صورت برگزاری نمایشگاه بهاره شعب سیار تعزیرات حکومتی نیز در این نمایشگاه حضور خواهد یافت و در راستای دفاع از حقوق مصرف کنندگان با کسانی که تخلف می کنند در همان محل وقوع تخلف با قاطعیت اعمال قانون صورت خواهد گرفت.

وی در پایان همکاری شهروندان را در اجرای این طرح مهم دانست و اعلام داشت: آمادگی دریافت گزارشات مردمی که به سامانه تعزیرات حکومتی به شماره ۵۰۰۰۵۱۵۰۱۰ ارسال می شود را داریم و به تمامی ادارات تابعه در سرتاسر استان نیز بخشنامه شده است که گزارشات مردمی در اولویت رسیدگی قرار گیرد.

منبع : مرصاد

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.