13 اسفند, 1394

۱۳ درصد تولید ناخالص ملی صرف بیماری های غیرواگیر می شود

قائم مقام معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: ۱۳ درصد تولید ناخالص ملی کشور صرف بیماری های غیرواگیر می شود، فقط سالانه دو هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم و ۶ هزار میلیارد تومان هزینه غیرمستقیم بیماری سرطان است.

ناصر کلانتری روز چهارشنبه در همایش ملی سلامت دانشجویان افزود: بیش از ۷۰ درصد مرگ و میر در کشور بر اثر بیماری های غیرواگیر رخ می دهد و هر ۱۰ درصد افزایش مرگ و میر این بیماری ها، پنج درصد از رشد اقتصادی کشور کم می کند.
وی ادامه داد: بیماری سرطان به تنهایی سالانه دو هزار میلیارد تومان هزینه مستقیم درمانی و شش هزار میلیارد تومان هزینه غیرمستقیم به کشور تحمیل می کند که از کارافتادگی و خارج شدن از چرخه تولید از جمله زیان های غیر مستقیم این بیماری است. در حالی که ۴۰ درصد موارد سرطان قابل پیشگیری است.
قائم مقام معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: ۱۰ عامل اول خطر سلامت در کشور شامل رژیم غذایی نامناسب، فشار خون بالا، چاقی، کم تحرکی، استعمال دخانیات، دیابت، آلودگی هوا، کلسترول، مخاطرات شغلی و مواد مخدر است.
رئیس مرکز توسعه شبکه وزارت بهداشت افزود: با وجود موفقیت شبکه بهداشتی – درمانی کشور در دهه ۶۰ که به مهار بیماری های واگیر کمک کرد، خدمات این شبکه به روز نشده و تا دو سال پیش برای کنترل و پیشگیری از این ۱۰ عامل خطر برنامه چندانی وجود نداشته است.
کلانتری ادامه داد: به علت همین بی توجهی در سال های اخیر شاهد افزایش بیماری های غیرواگیر بوده ایم، به طوری که در سال ۹۰ حدود ۹۱ هزار نفر بر اثر سکته قلبی، ۴۳ هزار نفر بر اثر سکته مغزی و حدود ۳۰ هزار نفر بر اثر حوادث و تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند.وی به سه ضلع مثلث مخاطرات سلامت اشاره کرد و گفت: بیماری‌های غیرواگیر، بیماری های واگیر و آسیب های اجتماعی سه ضلع مخاطرات سلامت هستند که نه تنها به تنهایی عامل مرگ و میر هستند بلکه اثر هم افزایی نیز نسبت به هم دارند.

منبع : خراسان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.