13 اسفند, 1394

تعارض اقتصاد مقاومتی و رابطه با غرب

بهبود وضعیت جامعه انقلابی و اسلامی، وابسته به هیچ معاویه‌ای نیست، بلکه منوط به این است که جامعه اسلامی با طی مسیر اقتصاد مقاومتی و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی خویش، در مقوله اقتصاد با عزم جدی وارد شود.

عبدالمهدی شاهین زاده – یکی از مشکلات اساسی جوامع پیشین که باعث می‌شده جبهه حق در اقلیت قرار بگیرد و امامان و اولیاءالله با قلت یاوران مواجه بشوند، عدم شناخت کافی و عدم تحلیل قوی بوده است؛ چه آنکه همیشه ندانستن و عدم فهم خوب، خطری بزرگ و زمینه سوءاستفاده شیاطین بوده است.

جایی که مردم تحلیل سیاسی خوب نداشته باشند، نمی‌دانند در موقعیت‌های خاص و خطرناک چطور موضع‌گیری کنند، پس شاید به‌جرئت بتوان گفت فهم و شناخت خوب، یا همان بصیرت، یکی از موارد مهمی است که برای تعجیل امر فرج ضرورت دارد و توسعه و بسط بصیرت و بصیرت افزایی در جامعه کمک بزرگی به فرج امام زمان(عج) است.

تفکر رسیدن به رفاه از کانال کدخدا، یکی از موانع ظهور است

ازجمله مشکلات همیشگی و یکی از موانع امر فرج، برداشت غلط از چگونگی تأمین معاش و رسیدن به رفاه است.

بحث تأمین معاش و رفاه، چون از مسائل اولیه موردتوجه انسان‌ها است بسیار مهم و ریشه‌ای بوده و شاید در تاریخ نمونه‌های زیادی داشته باشد.

کسانی که سالیان دراز در این مملکت، این تفکر اشتباه که “رسیدن به رفاه درگرو رابطه با آمریکا و غرب است” را ترویج و نهادینه کرده‌اند، دانسته یا ندانسته بزرگ‌ترین خیانت را به اسلام و نظام انجام داده‌اند.

تجربیات تاریخ، چه درسی را بازگو می‌کنند؟

شاید با مرور تاریخ و تجزیه‌وتحلیل دقیق قضایایی مثل قضیه عقیل بن ابیطالب که برای تأمین معاش خویش به سمت معاویه رفت یا سایر تجربیات تاریخی مثل دنبال گندم ری رفتن ابن سعد ملعون، بتوان به‌درستی تبیین کرد که آیا واقعاً معیشت و رفاه جوامع مسلمان در تعامل با معاویه‌ها تأمین‌شده و می‌شود و اگر این‌طور است به چه صورت؟

ازآنجاکه رویش گوشت و پوست و رشد و نمو انسان وابسته به خوراک و غذا و موادی است که می‌خورد و می‌آشامد، پس آنچه باعث رشد قلب و سایر جوارحش می‌شود و از آن تأثیر می‌پذیرد، همین غذای اوست و اینکه این غذا از چه مالی تأمین‌شده باشد و اینجا است که مسئله امرارمعاش بسیار مهم به نظر می‌رسد.

همان‌طور که امام حسین (ع) در روز عاشورا بسیار تلاش کرد تا مانع از وقوع آن جنایات توسط قوم لعین بشود، اما علی‌رغم تمام خطابه‌ها و سخنرانی‌های امام حسین (ع)، آن جنایات به وقوع پیوست و امام همان‌جا این عدم تأثیر کلام حق بر آن لعینان را، پرشدن شکم کوفیان از لقمه حرام می‌داند.

حال بر اساس قرآن و روایات و یا به استناد تجربیات تاریخی یا همین تجربیات نظام کنونی، آیا واقعاً راه تأمین معیشت و رفاه جامعه اسلامی و انقلابی، از آمریکا و غرب می‌گذرد؟؟؟

انسان در ابتدا به دلیل علاقه به خویش و علاقه به حیات، به دنبال تأمین معاش خویش است و در درجه بعد نیز، پیگیر کسب و جمع‌آوری هرچه بیشتر امکانات رفاهی می‌باشد و چون معمولاً آن چیزی را که در ظاهر امر می‌بیند، بیش از چیزهایی که ادراکی و احساسی هستند باور دارد، بنابراین برای تأمین احتیاجات خویش نیز، بیش از هر چیزی به آنچه می‌بیند، اعتماد می‌کند.

چنین کسی وقتی می‌بیند که مثلاً امکانات مادی در اختیار کشورهای بلوک غرب است و آن‌ها هستند که در ظاهر بیشترین امکانات رفاهی را دارند، پس نظر او به سمت بلوک غرب می‌چرخد و چشم امیدش به همین ظواهر می‌شود و از همین رو، با نگاه خاص خویش به سمت بلوک غرب، به دنبال کسب امکانات رفاهی خویش است و در این راستا با تفکری که مدت‌ها در ایران تبلیغ و نهادینه‌شده و می‌شود، راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی را مراوده و ارتباط با آمریکا و غرب می‌داند.

روحیه انقلابی یا اعتدالی؟

خروجی نهادینه شدن این تفکر که رفاه مادی ما ایرانیان، از طریق ارتباط با ابرقدرت‌های ظاهری دنیا است، بیشتر در ایامی مثل ایام انتخابات خود را نشان می‌دهد که بعضاً جامعه را به موافقان و مخالفانی تقسیم می‌کند.

این تفکر این‌طور ترویج‌شده که رفاه ملت ایران با حفظ روحیه انقلابی تعارض داشته و بایست مثلاً معتدل یا … بود و نیروهای انقلابی یا مثلاً اصولگرا به دلیل نگاه غیرخوشبینانه به آمریکا و غرب، کمتر به فکر معاش مردم بوده و بیشتر به فکر شعارگرایی بدون واقع‌گرایی و تبعات آن هستند.

این نوع نگاه در انتخابات سال خیلی ۹۲ اثر داشت، به‌طوری‌که می‌توان گفت پیروزی آقای روحانی در انتخابات سال ۹۲ مرهون فعالیت ستادهای تبلیغاتی وی نبود،بلکه مدیون بسط این نظریه کلی، یعنی “نگاه تعاملی با دنیا، جهت عبور از تحریم‌ها و مشکلات معیشتی” در تمام سطح کشور بود.

البته بعدازآن، دولت منتخب این تفکر را بسیار بیشتر بسط داد که مثلاً آب خوردن ما را هم منوط به رفع تحریم‌ها نمود.

بهبود معیشت مردم، منوط به اقتصاد مقاومتی یا ارتباط با غرب؟!

اینکه هنوز، تفکر اشتباه “رابطه با آمریکا تنها راه بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی این مملکت”، توسط عده‌ای ترویج می‌شود، یک ضعف برای همه دلسوزان انقلاب است که روشنگری لازم را در این خصوص انجام نداده‌اند و خوب تبیین نکرده‌اند که بهبود وضعیت جامعه انقلابی و اسلامی، وابسته به هیچ معاویه‌ای نیست، بلکه منوط به این است که جامعه اسلامی با طی مسیر اقتصاد مقاومتی و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی خویش، در مقوله اقتصاد با عزم جدی وارد شود.

متأسفانه این ضعف فکری تثبیت‌شده و برجای‌مانده، در مواقعی حساس، ازجمله همین انتخابات خودش را نشان می‌دهد و تفکری را انتخاب و حاکم می‌کند که مدعی است می‌خواهد با تعامل با آمریکا و غرب، اقتصاد را سامان دهد!! امری که تجربه تاریخ هم، غیرواقعی بودن آن را به‌کرات اثبات کرده است.

بنابراین امروز، علاوه بر تلاش دستگاه‌های مربوطه در اجرای دقیق و صحیح برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و ارائه نتایج ملموس آن به مردم، می‌طلبد که گفتمان اقتصاد مقاومتی نیز، بیش‌ازپیش در جامعه نهادینه شود و به‌روشنی تجربیات تاریخ و باور مردم نسبت به توانایی‌های داخلی، تبیین و فرهنگ‌سازی شود.

منبع : منبری ها

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.