13 اسفند, 1394

ضرورت کنترل واردات در بخش اقتصاد مقاومتی

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با اشاره به اینکه واردات در بخش اقتصاد مقاومتی باید کنترل شود، گفت: نقدینگی کشور ۲.۵ برابر گذشته است و تورم میانگین ۱۷ تا ۱۸ درصد را نشان می دهد.

سیدکمال سیدعلی، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در همایش دورنمای اقتصاد ایران گفت: رابطه نرخ ارز، نرخ سود و تبدیلات ارزی رابطه ای است که باید مورد توجه قرار گیرد. شما باید بدانید که اگر امروز یک میلیون دلار دارید باید کجا بزارید تا سود بیشتری کسب کنید.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: روند نرخ ارز و روند تورم و تبدیلات نرخ ارز رابطه ای مشخص است و با توجه به اینکه ما کشوری نفتی هستیم ۷۰ درصد قیمت نفت کاهش یافته است و درآمد نفتی ما کمتر از ۲۰ میلیارد دلار رسیده است که البته در کشورهای مشابه ما این اتفاق افتاده است.

وی گفت: در کشور ونزوئلا ۲۵ درصد کاهش درآمد نفتی و در روسیه ۶۰ درصد کاهش درآمد نفتی اتفاق افتاده است و از سوی دیگر ما می بینیم که پول ملی شان نیز به همین نسبت کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه بدهی ۳۰ میلیاردی خارجی به ۳ تا ۴ میلیارد تقلیل یافته است، ادامه داد: در کشور ما با توجه به اینکه نقدینگی دو برابر شده است، تورم در قالب میانگین خود ۱۷ تا ۱۸ درصد است و شرایطی که تورم ایجاد کرده است نرخ ارز و ریال ما را تقویت کرده است اما تمام ارز نسبت به دلار کاهش یافته اند اما در مورد ریال ما برعکس اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به کاهش واردات گفت: این موضوع بر اجرای پروژه های جدید تاثیر داشته و بر بازار تقاضا نیز اثر می گذارد. پرداخت بدهی های خارجی ما در جای خود باقی است و خروج سرمایه از ابتدای انقلاب تاکنون از کشور هیچ نوع محدودیتی نداشته است اما دسترسی به منابع مالی این موضوع را در شکل ثبات خود نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی وضعیت بهتری را دارند، افزود: ما شاهدیم در سال ۹۴ با توجه به کاهش قیمت نفت صادرات غیرنفتی به کمک بانک مرکزی آمدند و واردات را پوشش دادند.

وی با بیان اینکه دولت تمایلی به افزایش نرخ ارز ندارد، گفت: واردات در بخش اقتصاد مقاومتی باید کنترل شود.

وی در مورد ضرورت های اقتصاد سال ۹۵ گفت: تعهدات آتی در بخش اقتصادی را باید مدیریت کنیم. امروز مصارف قاچاق در یکسان سازی بازار نوعی تهدید است و از سوی دیگر باید محدودیت نقل و انتقال ارزی برداشته شود و اعتماد به نظام یکسان سازی بانکی احیا شود. به هر حال در سال آینده با توجه به ورودی ارز و شرایط موسسات بانک ها و بیمه ها اگر شرایط تغییر کند ورودی سرمایه های خارجی افزایش می یابد اما تاثیری در نرخ ارز ایجاد نمی شود.

منبع : شبستان

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.