10 اسفند, 1394

برنامه ششم فاقد تولید محور کردن ساختار نظام بانکی

وزیر اسبق اقتصاد با بیان اینکه مهم‌ترین اقدام حیاتی اصلاح و تقویت نظام مالی کشور بر اساس تولید است، گفت که اکنون برنامه ششم فاقد این موضوع است.

محمدجواد ایروانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش مبانی برنامه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با اشاره به ساز‌و‌کارهای طراحی برنامه اظهار کرد: دو اتفاق مهم در عرصه اقتصاد رخ داد یکی مربوط به قانون عملیات بانکداری بدون ربا بود که اگر دقیق اجرا شود تحولی در نظام بانکداری ایجاد خواهد کرد و شاخه‌‌ای به این نام در بحران جهانی ویژگی‌ خود را نشان داد و در ایران نیاز است که به آن عمل کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع دوم را سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: سه مقوله در تحقق سیاست‌های کلی برنامه نیاز است که مربوط به شناخت دقیق قابلیت بعدی در ترفند سیاست‌ها، شناسایی اقدامات حیاتی تا طراحی شاخص‌های کلیدی و اجراست.

وی ادامه داد: برنامه پنج ساله ساز‌و‌کار تحقق قابلیت‌های کلیدی برآمده از سیاست‌ها باید باشد و با توجه به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی باید اهتمام جدی در برنامه ششم دیده شود.

ایروانی یکی از موضوعات مربوط به این سیاست‌ها را مردمی کردن اقتصاد دانست و افزود: توسعه کار آفرینی و حداکثر کردن مشارکت آحاد جامعه در این بند نیاز است و برای رسیدن به این قابلیت‌ها تسهیل کسب‌و‌کار، خرد،‌کوچک، متوسط، توسعه تعاونی‌ها عام و انواع تعاونی‌ها نیاز است.

به گفته این کارشناس اقتصادی نیز چالش اقتصاد ایران این است که کسب‌و‌کارها دست عده‌ای محدود و غول‌پاست. وی افزود: برقراری سیستم تامین مالی بانک‌ها در تامین مالی خرد، اصلاح بازار سرمایه به سمت مستعدسازی برای سرمایه اندک، نهادسازی صندوق‌های جسورانه یا خطرپذیر، توانمندسازی نیروی انسانی و اصلاح مقررات به سمت حمایت از کسب‌و‌کار ضروری است.

ایروانی برای تحقق مردمی کردن اقتصاد عنوان کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف به توسعه کارآفرینی در کشور نسبت به تسهیل کسب‌و‌کار باشد به گونه‌ای که هر سال رشد ۱۰ درصدی سهم این بنگاه‌ها از تولید ناخالص داخلی فراهم شود.

وی یادآور شد: بانک مرکزی نیز باید ۲۰ درصد از منابع قابل وام‌دهی بانک‌ها برای توسعه کارآفرینی و جلب مشارکت آحاد مردم در فعالیت‌های اقتصادی را فراهم کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: وزارت اقتصاد نیز موظف به طراحی و تامین صندوق‌های خطرپذیر است به طوری که هر سال در برنامه منابع این صندوق‌ها ۱۵ درصد افزایش یابد.

ایروانی مهم‌ترین اقدام حیاتی اقتصاد را اصلاح و تقویت نظام مالی کشور دانست و افزود: باید ساختار و تسهیلات بانکی تولید محور باشد که اکنون چنین چیزی نیست و برنامه ششم نیز فاقد این موضوع است.

وی خاطرنشان کرد: صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری بوده و نیاز است برای مقابله با شوک‌های نفتی صندوق تثبیتی تشکیل شود.

بانک‌های غربی هنوز پای کار نیامده‌اند
علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا قراردادهای منعقد شده اخیر با شرکت پژو، ایرباس و در قراردادهای نفتی با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انطباق دارد، اظهار داشت: اینها قرارداد نیست و تا رسیدن به قرارداد نیازمند زمان بوده، اکنون هیچ بانک غربی به صورت جدی پای کار نیست زیرا غرب ابتدا باید مسایل بیمه و بانک را حل کند.

وی افزود: مثلا در قرارداد پژو، بانک مربوط به پژو هنوز ملاقاتی با مسوولان نداشته و حضور پیدا نکرده بنابراین اینها یک چارچوب و توافق است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد قراردادهای نفتی با بیان اینکه این موضوعات نهایی نشده و نمی‌توان در مورد آن قضاوت کرد، ادامه داد: البته نگرانی در مورد این مباحث وجود دارد همچنین موضوع قرارداد خرید هواپیما تا پایان سال ۲۰۲۵ است و ۱۰ شرط در آن وجود دارد که باید اجازه آنها از سوی مراکز مختلف گرفته شود، نمی‌توان فهمید چه نوع قراردادی است.

وی افزود: البته این کارها آثار روانی داشته و موضوع دیگر این است که آیا با خرید هواپیمای ۱۰ میلیون دلاری یا بالای ۵۰ میلیون دلار مانند ایرباس A380 که امکانات رفاهی دارد چه نرخی برای پرواز خواهد داشت.

وی تاکید کرد: قطعا ‌این موضوع تبعات زیادی در جامعه دارد، ابتدا باید در نظر گرفت با کدام اولویت به این موضوعات پرداخته شده و مثلا اشتغال و بیکاری که در استان‌های مختلف با آن مواجه هستیم باید در نظر گرفته می‌شد یا خرید هواپیما؟ به نظر می‌رسد این مباحث جنبه ظاهری دارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه صدا‌وسیما مسوول گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی است، بیان داشت: صدا و سیما در برخی اخبار بزرگنمایی می‌کند و بیش از اندازه به آن می‌پردازد در حالی که در سفر مسوولان اروپا راجع به فولاد با کشور ایتالیا قراردادی امضا شد که بسیار مناسب است.

منبع : جهان صنعت

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.