10 اسفند, 1394

طرح خوداتکایی برنج شمال کشور تهیه شده است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران از تهیه طرح خوداتکایی برنج استان‌های شمالی کشور و ارسال آن به وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.

دلاور حیدر پور در جلسه راهبرد اقتصاد مقاومتی مازندران در ساری افزود: این طرح با هدف اجرای فرمان اقتصاد مقاومتی و تحقق افزایش تولید و خوداتکایی ۱۰ محصول کشاورزی تهیه شده است.
وی ادامه داد: بر اساس طرح خوداتکایی برنج،سطح زیر کشت ارقام پر محصول به ۲۵۵ هزار هکتار باید افزایش یابد در حالی که هم اکنون در کمتر از ۱۳۹ هزار هکتار از اراضی شالیزاری برنج رقم پر محصول کشت می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه بر اساس این طرح میانگین تولید شالی ارقام محلی و پر محصول در هر هکتار باید به ۵/۷تن در هکتار برسد،گفت: پیش‌بینی تولید برنج سفید در سال هم در این طرح دو میلیون ۵۲۱ هزار تن است.
وی نتایج اجرای طرح خود اتکایی برنج را با اجرای آبیاری تناوبی و تجهیز و نوسازی ۲۷۵ هزار هکتار از شالیزارهای شمال کشور مهم توصیف کرد و افزود: در اراضی یکپارچه سازی شده مصرف آب ۳۰ درصد معادل ۸۰۰ میلیون مترمکعب کاهش می‌یابد.
حیدر پور گفت: با اجرای طرح خوداتکایی، سالانه سه میلیون و ۷۸۷ هزار تن شلتوک در کشور تولید خواهد شد که نسبت به وضعیت کنونی ۴۱ درصد افزایش خواهد داشت.
وی کاهش واردات از یک میلیون ۶۵۵ هزار تن به ۶۳۰ هزار تن را از دیگر نتایج اجرای طرح خوداتکایی تولید برنج در شمال کشور دانست.
وی ادامه داد: سطح زیر کشت مکانیزه برنج در کشور هم از یکصد هزار هکتار کنونی به ۴۴۰ هزار هکتار افزایش می‌یابد.
حیدرپور آموزش ۸۰ درصد از بهره برداران و کاهش سرانه مصرف از ۴۰ به ۳۵ کیلوگرم را هم از دیگر نتایج طرح خوداتکایی برنج در صورت اجرا برشمرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران سیاست‌های اجرایی برای برنامه ریزی اقتصاد مقاومتی در حوزه برنج کاری را مهم توصیف کرد و گفت: با توجه رویکرد دولت مبنی بر حمایت از تولید برنج در دو استان مازندران و گیلان، امکانات و الزامات خوداتکایی برنج باید مهیا شود.
وی تجارت کمتر از شش درصد برابر با ۳۶ میلیون تن برنج در جهان را نشانگر اهمیت تولید برنج برای مصرف داخلی دانست و افزود: ۲۲ رقم برنج پرمحصول در مازندران معرفی شده است که باید کشت آنها انجام شود.
حیدرپور با بیان اینکه ۷٫۸درصد محصولات کشاورزی کشور در مازندران تولید می‌شود، گفت: ارزش محصولات کشاورزی مازندران هم برابر با ۱۰ درصد کشور است.
رئیس جهاد کشاورزی مازندران ظرفیت آبی استان را شش میلیارد مترمکعب قابل برنامه ریزی دانست و بیان داشت: تغییر کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی، تخریب حوزه‌های آبی، غیر ایمن شدن محصولات کشاورزی،کمبود منابع تسهیلاتی، کمبود پایانه حمل و نقل صادراتی، وجود زه آب و ماندابی آب در اراضی از تهدیدات جدی حوزه کشاورزی استان است.
وی به نقاط ضعف فعالیت‌های کشاورزی مازندران اشاره کرد و افزود: بی‌توجهی نسبت به سرمایه‌گذاری در زیر ساخت‌ها، کمبود اعتبارات دولتی متناسب با نیاز برای اجرای طرح‌های زیر ساختی، فقدان نقشه کاداستر و الگوی بهینه کشت، وجود ضایعات در مراحل تولید و فرآوری، پایین بودن دانش مهارتی بهره برداران، فرسوده بودن ناوگان حمل و نقل و صنایع کشاورزی هم از نقاط ضعف کشاورزی در این استان است.

منبع : جمهوری اسلامی

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.