9 اسفند, 1394

ستاری: خام‌فروشی در اقتصاد دانش‌بنیان منفور است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان اینکه هنر این است که از مواد اولیه ارزش افزوده ایجاد کنیم، گفت: خام‌فروشی در اقتصاد دانش‌بنیان منفور است.

دکتر سورنا ستاری صبح امروز در مراسم استحصال آزمایشگاهی عناصر نادر خاکی با بیان اینکه با فروش نفت خام نمی‌توانیم مملکت را حفظ کنیم، اظهار کرد: حتی اگر نفت به ۲۰۰ دلار هم برسد، با این توقعات مردم، سطح دانش و انتظارات نسبت به سطح رفاه جوابگوی هزینه‌های کشور نخواهد بود.

وی با اشاره به تعداد زیاد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی ایران ادامه داد: تعداد فارغ‌التحصیلان ما در دوره لیسانس برابر با تعداد فارغ‌التحصیلان آمریکاست و ما حدود ۳۲ میلیون نفر فارغ‌التحصیل بین ۲۰ تا ۴۰ سال داریم.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان اینکه باید اقتصاد دانش‌بنیان توسط این نیروی انسانی در کشور حاکم شود، گفت: ما باید منابع طبیعی را فراموش کنیم و مهم نیست که ما چند معدن سنگ آهن در کشور داریم، بلکه مهم این است که دانش ما برای تبدیل سنگ‌آهن به ارزش افزوده چقدر است.

ستاری با بیان اینکه خام‌فروشی در اقتصاد دانش‌بنیان منفور است، اظهار کرد: خام‌فروشی مربوط به هر ماده‌ای که باشد حتی زعفران، منفور است و باید با دانش فنی آن را به ارزش افزوده بیشتری تبدیل کنیم.

وی افزود: هنر ما این است که بتوانیم از منابع طبیعی که در اختیار داریم ارزش افزوه خلق کنیم، وگرنه خام‌فروشی برای هیچ کشوری کاری ندارد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با بیان اینکه تمام امکانات این معاونت برای کار در مبحث عناصر نادر خاکی در اختیار مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی است، ادامه داد: ما باید تفکر اینکه منابع طبیعی سرمایه‌های ما هستند را کنار بگذاریم و بدانیم که سرمایه ما ارزش افزوده‌های ایجاد شده در کشور، مغزها و فرزندان ما هستند.

ستاری خاطرنشان کرد: البته داشتن مواد اولیه یک مزیت محسوب می‌شود؛ اما اصل ثروت‌آفرینی در همه کشورها مربوط به دانش آن کشور است.

منبع : ایسنا

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.