5 اسفند, 1394

۲۵ درصد تسهیلات بانکی با ایجاد ۷۲ هزار بنگاه تولید

اگر تسهیلات به فارغ التحصیلان دانشگاهی داده شود، می توان اقتصاد دانش بنیان را به راه انداخت. در این راه ضریب اشتغال‌زایی بسیار بالاتر می آید.

ک اقتصاد دان گفت: بیکاری اولین مشکل اقتصادی کشور است، بین ۵ تا ۶ میلیون بیکار در کشور داریم. تعداد زیادی ازکسانی که الآن شاغل هستند دارای شغل موقتی هستند و اعتمادی به تداوم این شغل ها وجود ندارد.

حجت الله عبدالملکی اقتصاددان و نظریه پرداز اقتصاد مقاومتی نظراتش در مورد بیکاری و راه حل های اشتغال را عنوان کرد و گفت: بیکاری اولین مشکل اقتصادی کشور است، بین ۵ تا ۶ میلیون بیکار در کشور داریم. تعداد زیادی از کسانی که الآن شاغل هستند، دارای شغل موقتی هستند و اعتمادی به تداوم این شغل ها وجود ندارد. مهمترین مساله اقتصادی در حال حاضر این است که کشور به تولید اهمیت کافی نمی دهد  به عنوان مثال اگر شبکه بانکی روی تولید متمرکز شود می توان مشکل بی کاری را حل کرد. به طور متوسط سالانه ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخته می‌شود.

اگر از این مقدار فقط ۱۰۰ هزار میلیارد تومان صرف تولید بشود، برمبنای محاسبات حدود ۷۲هزار بنگاه صنعتی در سال بوجود می آید. هر کدام از این بنگاه ها (یا کارگاه های صنعتی) که به طور متوسط ۱۰ نفر را استخدام بکنند، در سال ۷۲۰ هزار شغل ایجاد می شود. این یعنی در طی ۴ سال به صورت تقریبی ۳ میلیون فرصت شغلی ایجاد می شود. این امر وابسته به این است که شبکه بانکی به نحوی اصلاح شود که منابع بانکی بجای خرج واردات بشود، یا اینکه به عنوان تسهیلات که به سوداگران یا گاهی به قاچاقچیان داده بشود، در راه تولید تسهیلات پرداخت نماید.

اگر تسهیلات به فارغ التحصیلان دانشگاهی داده شود، می توان اقتصاد دانش بنیان را به راه انداخت. در این راه ضریب اشتغال‌زایی بسیار بالاتر می آید. فرض کنید اگر یک فارغ‌التحصیل دانشگاهی بتواند با یک میلیارد تومان یک کسب و کار دانش بنیان به راه بیاندازد، در ازای مبلغ ۱۰۰ هزار میلیارد(یک چهارم مقدار کل تسهیلات)، در سال ۱۰۰ هزار بنگاه دانش بنیان ایجاد می شود. و اگر به ازای هر بنگاه دانش بنیان تنها ۱۰ نفر شاغل شوند، یک میلیون فرصت شغلی ایجاد می شود. بر اساس تجربیات خارجی و داخلی در مورد بنگاه های دانش بنیان، در سال این بنگاه ها بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان درآمد کسب می کنند.

پس یک مساله اساسی در حل مساله بیکاری می تواند اصلاح نظام بانکی باشد.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.