7 شهریور, 1394
دبیرسابق اتحادیه بار فروشان

ورود میوه های خارجی با بسته بندیهای شیک به کشور!

در چند روز اخیر راه برای صادرات هندوانه بازشده است. اگر این اتفاق بیفتد احتمالا قیمت هندوانه در داخل افزایش می یابد.

علی حاج فتحعلی دبیرسابق اتحادیه بار فروشان در مورد فروش برخی از میوه های خارجی به صورت بسته بندی یا تک فروشی به خبرنگار تراز گفت: این میوه ها تماما به صورت قاچاق وارد کشور می شوند و فروش آن ها به صورت بسته بندی بیشتر به دلیل افزایش زمان نگهداری این میوه هاست.

وی در مورد دلایل تمایل میوه فروشان به فروش این میوه ها افزود: البته اکثرا میوه فروشان شیک در شمال تهران برای فروش میوه های خارجی در بسته بندی مختلف تمایل بیشتری دارند وگرنه همه میوه فروشان فروشنده چنین کالاهایی نیستند. حاج فتحعلی ادامه داد: الان هندوانه در میادین تره بار ۱۵۰ تومان به فروش می رسد که فقط ۱۰۰ تومان کرایه حمل این بار است هزینه های کاشت و چیدن و.. را اگر حساب کنیم کشاورزان از فروش هندوانه ضرر می کنند.
وی اضافه کرد: البته شنیده ام در چند روز اخیر راه برای صادرات هندوانه بازشده است. اگر این اتفاق بیفتد احتمالا قیمت هندوانه در داخل افزایش می یابد تا کشاورزان هم از این باب متضرر نشوند، چرا که عدم صادرات هندوانه و فراوانی این محصول در چند هفته گذشته باعث کاهش شدید قیمت این محصول شده بود.
دبیر سابق اتحادیه بارفروشان درباره میوه هایی با اسامی عجیب وغریب و قیمت های بالا خاطرنشان کرد: چنین مسائلی در بازار میوه ایران به ندرت پیش می آید اگر به یادداشته باشد مدتی هندوانه های آناناسی در بازار رایج شد که به دلیل عدم استقبال مردم دیگر کاشته نشد.

 


وی در باره میزان تولید محصولات باغی به خبرنگار تراز گفت: امسال تولید کشور در سطح خوبی قرار داشت و هیچگونه کمبودی از این بابت نداشتیم اتفاقا یکی از دلایل مناسب بودن قیمت میوه ها عدم کمبود و فراوانی این محصولات در بازار است.
حاج فتحعلی درباره واردات بذر برخی از میوه ها از خارج کشور، تصریح کرد: بله الان بذر برخی از هندوانه های بیضی شکل تماما از خارج وارد می شود.حتی بذر برخی از این هندوانه ها کیلویی ۷ میلیون تومان است. البته بیشتر بذرهای وارداتی مربوط به صیفی جاتی مانند خیار ،هندوانه ، طالبی و خربزه است.
وی در مورد ادعای یکی از مسئولان محیط زیست درباره آبیاری برخی از اراضی صیفی جات جنوب تهران با آب های آلوده گفت: ممکن است چنین مطلبی در مورد چند منطقه خاص صدق کند اما این موضوع عمومیت ندارد چراکه اکثر صیفی کاران ما در این مناطق آب چاه دارند و برای آبیاری سبزی و صیفی جات خود از آب های خوب استفاده می کنند. لذا من بعید می دانم استفاده از آب آلوده عمومیت نداشته باشد.
حاج فتحعلی در ادامه درباره تصریح کرد: خوشبختانه امسال میوه و صیفی جات ما در اثر گرما و سرما زدگی آسیب خاصی ندیدند.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.