6 مهر, 1394

۵ درصد مرغ تولیدی کشور را به خارج صادر میکنیم

در حال حاضر حدود ۵ درصد از تولیدات ما به سایر کشورها صادر می شود و هیچ نیازی به واردات این محصول نداریم چراکه میزان تولیدات ما در حال حاضر مازاد بر مصرف ماست که این ۵ درصد صادرات نیز از این محل انجام می شود.

محمد یوسفی، رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی درباره ثبت سامانه ردیابی بر بسته های مرغ به خبرنگار تراز گفت: از چند سال پیش قرار شد که تمام مرغ ها به صورت بسته بندی و با نام و نشان توزیع شود. برای تکمیل این پروسه و اینکه سلامت مواد غذایی مورد اطمینان همه مصرف کنندگان قرار بگیرد موضوع رهگیری مطرح شد تا معلوم شود که این مرغ ها در کنار مرغداری پرورش و ذبح شده اند و این موضوع بیشتر به خاطر مسائل بهداشتی بوده و ارتباطی به موضوعات دیگر ندارد.

وی درباره میزان تولید و ذخیره گوشت مرغ در کشور نیز افزود: سالیانه ۲ میلیون و صد هزار تن تولید گوشت مرغ داریم که حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن از این مقدار ذخیره سالیانه وجود دارد.

یوسفی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۵ درصد از تولیدات ما به سایر کشورها صادر می شود و هیچ نیازی به واردات این محصول نداریم چراکه میزان تولیدات ما در حال حاضر مازاد بر مصرف ماست که این ۵ درصد صادرات نیز از این محل انجام می شود. وی درباره راهکارهای تقویت و ارتقای میزان تولید و توزیع مرغ تصریح کرد: از سال ها پیش ما در مجلس شورای اسلامی قوانینی برای این کارها داریم. فلسفه وجودی و وظیفه شرکت پشتیبانی امور دام چه زمانی که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی بود و چه قبلا که در اختیار یا زیر مجموعه وزارت صنعت ، معدن و تجارت بود این است که این بازار را تنظیم کرده و نیاز را پیش بینی بکند و حتما یک ذخیره در گردشی داشته باشد که بازار همیشه یک ساحل و شرایط آرامی داشته باشد. متاسفانه از آنجا که گاها آنقدر تولید زیاد می شود که شرکت پشتیبانی امور دام قادر نیست همه این مازاد را جمع آوری بکند. نتیجه اش این می شود که قیمت به شدت کاهش پیدا کرده و تولید کننده ها زیان می بینند. این زیان دیدن به دلیل خروج تولیدکننده از چرخه تولید باعث کاهش تولید نیز می شود.

رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی گفت: حالا یا باید دولت اینقدر همت کند و این کار را در اختیار بخش خصوصی و تشکل ها قرار داده و از آن ها بخواهد که این ساماندهی را انجام دهند. بالاخره وقتی دولت به شرکتهای زیر مجموعه خودش وظایفی می دهد یک سری اختیارات و اعتبارات در اختیارشان گذاشته است. حالا اگر این اختیارات و اعتبارات را در اختیار بخش خصوصی و تشکل ها قرار دهد. به نظرم خیلی بهتر می توان این کار را انجام داد.

وی در مورد اصلاح برخی از روش ها برای افزایش میزان بهره وری و افزایش تولید مرغ به تراز گفت: اینکه عده ای بگویند با اصلاح برخی از روش ها تولید دوبرابر می شود کاملا اشتباه است . ضمن اینکه باید بدانیم منظور از اصلاح چیست؟ مثلا اصلاح نژاد درصد مشخصی در افزایش تولیدات موثر است. ما الان از نظر اصلاح نژاد داریم پابه پای کشورهای پیشرفته جلو می رویم و از این بابت کمبودی نداریم اما یک بحثی درباره اصلاح ساختار تجهیزاتی ما وجود دارد که این درست است و اصلاح این مسائل میزان تولیدات ما افزایش خواهند داشت اما تاثیر این موضوع بر میزان تولیدات ما حدود ۱۰ درصد است.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.