7 آبان, 1394
رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی

در تولید برنج، گندم و جو باید خودکفا باشیم

سید رضا نورانی رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی درباره ایجاد محدودیت برای کاشت برخی از محصولات کشاورزی به خبرنگار تراز گفت: در بحث محصولات کشاورزی استراتژیکی مانند برنج و گندم ما باید به هر قیمتی خودکفا باشیم.

سید رضا نورانی رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی درباره ایجاد محدودیت برای کاشت برخی از محصولات کشاورزی به خبرنگار تراز گفت: در بحث محصولات کشاورزی استراتژیکی مانند برنج و گندم ما باید به هر قیمتی خودکفا باشیم. وی افزود: اعمال تحریم های ظالمانه در چند سال گذشته به ما ثابت کرد کشورهای غربی در صورت امکان حتی از تحریم مواد غذایی نیز دریغ نکرده و سعی در قرار دادن ما در تنگناهای غذایی خواهند کرد.

نورانی در ادامه اظهار داشت: اتحادیه ملی محصولات کشاورزی همیشه بر خودکفایی محصولات استراتژیک کشاورزی تاکید داشته و معتقد است: با توجه به معیارهای غیر قانونی موجود در دنیا و استفاده کشورهای سلطه گر از ابزار تحریم برای تحکیم سلطه جویی های خود، ملت ها باید حتما در محصولات استراتژیک خود دارای استقلال کامل باشند.
وی تصریح کرد: ما باید در محصولاتی مانندبرنج، گندم و جو به هرقیمتی خودکفا شویم. رئیس انجمن محصولات کشاورزی درباره موضوع کم آبی تصریح کرد: این موضوع ، مسئله جدیدی نیست و منطقه جغرافیایی ما منطقه ای خشک و کم آب است. وی در ادامه با انتقاد از نحوه مدیریت منابع آبی کشور گفت: در طول این سال ها به دلیل عدم مدیریت و برنامه ریزی مناسب، هدر رفت منابع آبی ما بالا بوده است. ضمن اینکه با استفاده از بذور و نهال هایی که مصرف آب کمتری داشته یا نسبت به کم آبی مقاومت بیشتری دارند می توانیم این معضل را مدیریت کنیم.
نورانی درباره دلایل کم آبی به خبرنگار تراز گفت: نباید مشکل کم آبی را صرفا به میزان مصرف آب در عرصه کشاورزی مربوط بدانیم بلکه استفاده بیش از حد از کودهای شیمیایی یا تولید گازهای گلخانه ای نیز بر موضوع کم آبی تاثیر دارد لذا برای حل این مشکل باید همه جوانب در کنار هم دیده شوند.
وی در مورد تفکر مدیران خانه کشاورز، مبنی بر واردات محصولات آب بر بیان داشت: اتحادیه ما از ابتدای مطرح شدن این طرح با آن مخالف بوده و هست. نورانی افزود: اصل برنامه ریزی های ما باید بر اساس اقتصاد مقاومتی و خود کفایبی شکل گیرد. اگر امروز در تهیه محصولات ضروری خود وابسته باشیم فردا ممکن است کشورهای غربی از فروش این محصولات به ما خودداری کنند. رئیس انجمن ارگانیک ایران در ادامه خاطرنشان کرد: بازگشت به خودکفایی و تولید محصولات کشاورزی اقدامی فوری و چند روزه نیست تا بتوانیم در صورت اعمال تحریم ها ، مجددا به میزان تولید گذشته بازگردیم.
نورانی اظهار داشت: ما نباید در تولید محصولات استراتژیک خودمان ریسک پذیر باشیم. وی در خاتمه در مورد طرح نکاشت به تراز گفت: ما به شدت با این طرح مخالف بوده و معتقدیم اجرای آن می تواند ما را در محصولات غذایی و کشاورزی وابسته کند. این موضوع می تواند زمینه وابستگی و استثمار اقتصادی بیگانگان را فراهم کند.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.