6 آبان, 1394
کارشناس صنعت خودرو

فروش قسطی ماشین هم مشکلات خودروسازان را حل نمیکند

با تمام مشکلات موجود از جمله بالا بودن قیمت ها و کیفیت پایین خودروهای داخلی، خودروسازان ما حتی حاضر نیستند خودروهای خود را به صورت اقساطی به مشتریان ارائه دهند این در حالی است که فروش اقساطی خودرو در تمام کشورها و بین برندهای معروف خودروساز امری رایج و معمول است.

علی خاکساری استاد دانشگاه و کارشناس صنعت خودرو درباره افزایش تسهیلات خرید خودرو در بسته دوم خروج از رکود دولت به تراز گفت: متاسفانه بیشترین تاکید بسته دوم خروج از رکود دولت بر خروج صنعت خودرو از رکود پایه ریزی شده است. وی افزود: مطمئن باشید با ارائه این تسهیلات به خریداران خودرو بحران خودروسازان حل نخواهد شد.

وی بحران خودروسازان را ناشی از تفکرات مدیران این صنعت در سال های گذشته دانست و اظهار داشت: مشکلات خودروسازی در ایران بسیار ریشه ای و اساسی بوده و مشکلات آن با ارائه این بسته ها و افزایش میزان تسهیلات حل نمی شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه با اشاره به عواقب افزایش سقف تسهیلات خاطرنشان کرد: افزایش این تسهیلات میزان معاملات صوری و غیر واقعی در بازار خودرو را نیز افزایش خواهد داد. خاکساری ضمن انتقاد از مدیران صنعت خودروسازی افزود: مدیران این صنعت باید به خاطر غفلت ها و اشتباهات خود در طول این سال ها از مردم عذرخواهی کرده و به مردم اطمینان دهند صنعت خودرو براساس اصول علمی و منطق بازار حرکت خواهد کرد.
وی با اشاره به نفوذ خودروسازان در مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر کشور ادامه داد: خودروسازان با توجه به لابی های گسترده خود همیشه و حتی در بدترین شرایط اقتصادی کشور نیز از تسهیلات بانک ها بهره مند بوده اند. این کارشناس صنعت خودرو با رد بهبود کیفیت خودروهای ایرانی گفت: با ادامه روند فعلی هیچ تغییر قیمتی و بهبود کیفیتی در خودروهای ایرانی ایجاد نشده و فقط جیب خودروسازان و به خصوص قطعه سازان پرتر خواهد شد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه، باید اهداف ما در صنعت خودروسازی از قبل مشخص باشد گفت: متأسفانه در مورد خودروی ملی چنین روندی طی نشده است که این موضوع دلیل اصلی عدم رضایت مردم از کیفیت خودروهای داخلی است.
وی ضمن انتقاد از روش فروش خودرو توسط خودروسازان داخلی اظهار داشت: با تمام مشکلات موجود از جمله بالا بودن قیمت ها و کیفیت پایین خودروهای داخلی، خودروسازان ما حتی حاضر نیستند خودروهای خود را به صورت اقساطی به مشتریان ارائه دهند این در حالی است که فروش اقساطی خودرو در تمام کشورها و بین برندهای معروف خودروساز امری رایج و معمول است.
خاکساری در خاتمه با اشاره به زیاده خواهی خودروسازان در کسب درآمد گفت: این مسئله باعث افزایش قیمت تمام شده خودروهای داخلی بوده و از سوی دیگر با توجه به انحصار موجود در بازار خودرو به نظر می رسد خودروسازان تصمیمی در اصلاح عملکرد خود ندارند.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.