8 آذر, 1394
عضو هیات علمی دانشگاه علامه

اقتصاد ایران دقیقا در مسیر عکس تئوریهای اقتصادی حرکت میکند

به هرحال کسانی که صادرکننده بوده و کالاهای خود را به دلار می فروشند با توجه به افزایش نرخ ارز ریال بیشتری کسب خواهند کرد یعنی افزایش نرخ ارز به نفع صادر کنندگان و به ضرر واردکنندگان و مردم است.

مهدی تقوی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره دلایل افزایش نرخ ارز در هفته های اخیر به تراز گفت: از آنجا که به نظر می رسد دلارهای بلوکه شده ایران در چند ماه آینده آزاد شده و افزایش عرضه ارز در کشور اتفاق خواهد افتاد، از نظر تئوری و چهارچوب های اقتصادی نرخ ارز کاهش خواهد یافت. وی افزود: منطق اقتصادی حکم می کند سفته بازان و کسانی که در حال خرید و فروش دلار هستند دلارهای خود را فروخته و در ماه های آینده با توجه به عرضه بیشتر ارز نسبت به خرید ارز اقدام کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه اظهار داشت: نکته جالب این است که اقتصاد ایران درست در مسیر عکس تئوری های اقتصادی حرکت کرده و نرخ ارز در هفته های اخیر به جای کاهش در حال افزایش است. وی با اشاره به افزایش نرخ ارز مبادلاتی تصریح کرد: این افزایش نرخ باعث افزایش هزینه کالاهای وارداتی شده و فشار بیشتری به مردم و مصرف کنندگان وارد خواهد شد.
تقوی با نامناسب خواندن وضعیت بودجه در دولت خاطرنشان کرد: به هرحال دولت در شرایط فعلی با کسری بودجه زیادی روبه روست اما با ورود اموال بلوکه شده نرخ ارز کاهش یافته و سفته بازان متضرر خواهند شد. این اقتصاددان درباره نفع و ضرر افزایش نرخ ارز افزود: به هرحال کسانی که صادرکننده بوده و کالاهای خود را به دلار می فروشند با توجه به افزایش نرخ ارز ریال بیشتری کسب خواهند کرد یعنی افزایش نرخ ارز به نفع صادر کنندگان و به ضرر واردکنندگان و مردم است.
این کارشناس اقتصادی درباره نرخ واقعی دلار ادامه داد: کسی نمی تواند قیمتی را به عنوان نرخ واقعی دلار مطرح کند. در واقع اگر تغییرات نرخ ارز را با تورم مقایسه کنیم، نرخ اسمی درآمد کسی ۲ میلیون تومان است با افزایش تورم قدرت خرید و درآمد واقعی افراد کاهش می یابد لذا نمی توان نرخی را تحت عنوان نرخ واقعی دلار تعیین کرد. وی در خاتمه افزود: ما تعیین کننده قیمت نفت نبود و امروز قیمت نفت در کمترین سطح خود قرار دارد اما اگر قیمت نفت افزایش یابد به دلیل افزایش عرضه نرخ ارز نیز کاهش خواهد یافت.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.