4 آذر, 1394
هشدار یک پژوهشگر اقتصادی به دولت

مراقب باشید؛ حضور شرکتهای خارجی در ایران صرفا اقتصادی نیست!

تنها دلیل حضور این شرکت ها در ایران دسترسی به مواد اولیه ارزان و بازار مصرف است. خود این کشورها در سخنان خود اذعان می کنند که بازار ۸۰ میلیون نفری ایران بستر مناسبی برای فروش کالاهای مصرفی ماست.

دکتر علی سعیدی کارشناس و پژوهشگر اقتصادی در مورد ورود شرکت های اروپایی به ایران بعد از لغو تحریم ها به تراز گفت: متاسفانه در برخی از کارشناسان اقتصادی دولت یازدهم نگاهی وجود دارد که معتقدند: سرمایه گذاری خارجی مطلقا خوب بوده و جز مزیت چیز دیگری ندارد. وی افزود: دلیل ادعای این افراد نگاه صرف اقتصادی به مسائل است در حالیکه ما در طول ۳۵ سال گذشته شاهد بوده ایم که حضور شرکت های خارجی در ایران محدود به مسائل اقتصادی نشده است.

سعیدی ضمن اشاره به یکی از شرکت های نفتی که در سالهای گذشته در جنوب ایران سرمایه گذاری می کرد اظهار داشت: اگر چه این شرکت به ظاهر یک شرکت نفتی بود اما در کنار فعالیت های اقتصادی خود مدرسه یا موسسه خیریه راه اندازی می کند. سوال این است که آیا چنین شرکت های صرفا برای انسان دوستی و خیرخواهی چنین کارهایی می کنند؟
این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: همین مسائل به ظاهر ساده علایم و سیگنال هایی به ما می دهد که ما باید دقت و حساسیت بیشتری نسبت به آن داشته باشیم. وی ادامه داد: حتی اگر فرض کنیم این شرکت ها بعد از ورود به ایران صرفا فعالیت های اقتصادی خواهند کرد سوال این است که آیا این شرکت ها فن آوری ها و تکنولوژی های روز خود را در اختیار ما خواهند گذاشت؟ یا مانند شرکت پژو خط تولید ورشکسته خود را به ما فروخته و از این طریق درآمدهای خود را افزایش می دهد.
سعیدی خاطرنشان کرد: تنها دلیل حضور این شرکت ها در ایران دسترسی به مواد اولیه ارزان و بازار مصرف است. خود این کشورها در سخنان خود اذعان می کنند که بازار ۸۰ میلیون نفری ایران بستر مناسبی برای فروش کالاهای مصرفی ماست. وی در ادامه به تراز گفت: در این میان ما به مصرف کننده صرف تبدیل شده و به نوعی کالاهای لوکس و تولیدی غرب را با درآمدهای نفتی خودمان مبادله می کنیم.
این کارشناس اقتصادی درباره وظایف دستگاه های دولتی در این زمینه افزود: سازمان ها و نهادهای دولتی که با شرکت های غربی تفاهم نامه و قرارداد امضاء می کنند باید در بستن قراردادهای خود کاملا هوشیار بوده و بیشتر به سمت انتقال دانش فنی به کشور باشند. وی در خاتمه اظهار داشت: اما متاسفانه به نظر می رسد تنها هدف شرکت های خارجی از ورود به ایران فروش کالاهای مصرفی خود در بازار ایران بوده و رویه گذشته تکرار خواهد شد.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.