4 آذر, 1394
عضو هیات علمی دانشگاه سمنان

از صنعت خودروسازی باید خیلی بیشتر از اینها حمایت کنیم

چه ایرادی دارد ما برای حفظ خودرو ملی خود نیز هزینه کنیم. قطعا هزینه کردن برای خرید کالاهای خارجی و حفظ و افزایش تولید این محصولات و بی تفاوتی به تولیدات ایرانی با حس میهن دوستی و حمایت از تولید داخلی مغایر است.

رحمان سعادت اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه سمنان درباره صنعت خودروسازی ایران به تراز گفت: نا کارآمدی صنعت خودرو ایران پر واضح است اما با این وجود حفظ این صنعت برای هر ایرانی باید تبدیل به یک فریضه شود. وی افزود: خودرو ایرانی می تواند بخشی از هویت ایرانی ما باشد.

سعادت در ادامه تصریح کرد: اگر نا کارآمدی صنعت خودروی ما بد است که حتما نیز بد است، نابودی این صنعت بدست خودمان بسیار بدتر و غلط تر است. وی در باره دلایل خود اظهار داشت: نباید ما نیم قرن تلاش، تجربه و علم را یک ساله از بین ببریم. که اگر چنین اتفاقی بیفتد قطعا برای آیندگان توضیحی نخواهیم داشت.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: متاسفانه سالیانه میزان زیادی از منابع و ثروت کشور صرف هزینه کالاهای لوکس و لوازم آرایش می شود. وی ادامه داد: چه ایرادی دارد ما برای حفظ خودرو ملی خود نیز هزینه کنیم. قطعا هزینه کردن برای خرید کالاهای خارجی و حفظ و افزایش تولید این محصولات و بی تفاوتی به تولیدات ایرانی با حس میهن دوستی و حمایت از تولید داخلی مغایر است.
سعادت با اشاره به وظیفه ما در حفظ صنایع ملی اظهار داشت: ما باید همه صنایع از جمله صنعت خودروی خود را مثل چوب دو امداد به نسل بعدی برسانیم. چرا که شاید آنها باهوش تر و کار آمد تر از ما بوده و بتوانند این صنعت را اعتلا بخشند.
وی تصریح کرد:اگر ما امروز به بهانه های مختلف این صنعت را نابود کنیم آیندگان ایران چیزی برای اعتلا و افتخار نخواهند داشت و به ناچار مجبورند برای کشور های دیگر به عنوان کارگر درجه چندم کار کنند.
این اقتصاددان در ادامه گفت: همیشه یکی از محورهای تدریس درس اقتصاد ایران برای من صنعت خودرو بوده است. و در طی این سال ها به این نتیجه رسیده ام که اگر چه اقتصاد ایران مهم است، اما کشور ایران از اقتصاد آن مهمتر است. همانطور که در دنیا می بینیم اگر انگلستان واحد پول خود را به یورو تغییر دهد اگرچه ممکن است از نظر اقتصادی به نفع انگلستان باشد اما با صرف نظر کردن از منافع اقتصادی حاضر به این کار نشده و پول ملی خود را حفظ می کند.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.