27 آبان, 1394
ریس سابق دانشکده اقتصاد علامه

بسته اقتصادی دولت در بلندمدت اقتصاد را از رکود خارج نمیکند

پرداخت این رقم از سوی دولت می تواند باعث ایجاد رونق اقتصادی در یک افق کوتاه مدت شود. اما قطعا چنین تصمیماتی در بلند مدت پاسخگو نبوده و اقتصاد مجددا به رکود باز می گردد.

رضا مقدس رئیس سابق دانشکده اقتصاد علامه درباره کاهش نرخ سود تسهیلات به خبرنگار تراز گفت: براساس تئوری های علم اقتصاد کاهش نرخ سود تسهیلات باعث افزایش سرمایه گذاری خواهد شد. وی با اشاره به وضعیت فضای کسب و کار دراقتصاد ایران افزود: با توجه به شرایط موجود امکان انحراف این تسهیلات به سمت بازارهای غیرمولد و واسطه گرانه بسیار زیاد است. ضمن اینکه دولت محل تامین این منابع را نیز مشخص نکرده است.

مقدس درباره پرداخت ۷۵۰۰ میلیارد تومان به پروژه های عمرانی از سوی دولت تصریح کرد: پرداخت این رقم از سوی دولت می تواند باعث ایجاد رونق اقتصادی در یک افق کوتاه مدت شود. اما قطعا چنین تصمیماتی در بلند مدت پاسخگو نبوده و اقتصاد مجددا به رکود باز می گردد. وی ادامه داد: برای خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی باید ساختار فعالیت های اقتصادی اصلاح و موانع و مشکلات تولید برداشته شود.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: با کاهش ذخیره قانونی بانک ها میزان منابع در اختیار بانک ها افزایش یافته و در نتیجه قدرت وام دهی و تسهیلات دهی بانک ها افزایش خواهد داشت. مقدس درباره عواقب اقتصادی تحریک تقاضا بدون در نظر گرفتن عرضه گفت: طبق گفته های مسئولین اقتصادی، دولت قصد دارد با هدایت نقدینگی و کنترل و مهار تورم، تقاضا را تحریک کند.

وی درباره تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خودرو تصریح کرد: این تسهیلات از این نظر که توانست پارکینگ خودروسازان را خالی و به صنعت خودرو یک رونق نسبی ببخشد مناسب بود. اما خودروسازان برای ادامه و آینده فعالیت خود باید تصمیمات جدی تری اخذ کنند. مقدس در ادامه این گفتگو بیان داشت: اگر چه با ارائه این تسهیلات توانست رکود بازار خودرو را تحت تاثیر قرار دهد اما هنوز اتفاقی برای خروج کلی اقتصاد از رکود رخ نداده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه اظهار داشت: متاسفانه بودجه ای که قرار است از طریق خزانه به ارائه تسهیلات منجر شود صرفا برای خالی کردن انبارها از کالاهای دپو شده است که نمونه آن را در تسهیلات خرید خودرو مشاهده کردیم.وی در خاتمه با تاکید بر موقتی بودن این اقدامات گفت: تحریک تقاضا از طریق افزایش نقدینگی و ارائه تسهیلات برای کوتاه مدت مفید بوده و در صورت ادامه می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.