28 آذر, 1394
یک فعال کارگری

دولت یازدهم به دنبال تمسخر قانون کار است

حاج اسماعیلی گفت: اگر دولت قصد دارد به نگاه لیبرالی خود در اقتصاد ایران ادامه دهد اول باید در عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کرده و بعد از رونق گرفتن اقتصاد به فکر اجرای این سیاست ها باشند. وی بیان داشت: پیروی از سیاست های اقتصاد لیبرال زمانی که اقتصادی با کمبود عرضه مواجه است صرفا فدا کردن نیروی انسانی محسوب شده و هیچ نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

حمید حاج اسماعیلی فعال کارگری در گفتگو با تراز درباره پرداخت ۷۵ درصد از حداقل دستمزد مصوب برای افراد زیر ۲۹ سال در برنامه ششم توسعه گفت: این کار یک اجحاف در حق کارگران و نقض قانون کار در کشور است. وی افزاد: تصویب این قانون زمینه سوء استفاده را از طریق عدم رعایت قوانین برای کارفرمایان فراهم می کند، در واقع دولت یازدهم در پی ایجاد روزنه هایی برای به تمسخر گرفتن قانون کار است.

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: دود این اقدامات در وهله اول به چشم کارگران رفته و باعث افزایش هزینه های اجتماعی می شود. وی در ادامه گفت : دولت با انجام چنین اقداماتی علاوه بر اینکه در قانونگذاری های خود اشتباه کرده باعث ایجاد هزینه های اضافی بر دوش خانوارهای کارگری شده است که باید این هزینه ها را در لایه های متعدد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از سرانه خود پرداخت کند.

این فعال کارگری اظهار داشت: دولت باید روزنه های موجود در این برنامه را تا قبل از اینکه این لایحه در مجلس بررسی شود اصلاح کند چرا که اگر قرار باشد طیف زیر ۲۹ سال ما که نرخ بیکاری آن ها دوبرابر متوسط جامعه است با چنین شرایطی روبه رو شوند باعث سرخوردگی نسل جوان ما خواهد شد.  وی در باره اهداف دولت از گنجاندن چنین موضوعی در برنامه ششم تصریح کرد: دولت ها علی الخصوص دولت فعلی اشتباهات کارشناسی زیادی را انجام می دهند که دلیل اصلی آن عدم آشنایی به بخش خصوصی و نگاه لیبرالی دولتمردان به اقتصاد کشور است.

حاج اسماعیلی خاطرنشان کرد: اگر دولت قصد دارد به نگاه لیبرالی خود در اقتصاد ایران ادامه دهد اول باید در عرضه و تقاضا تعادل ایجاد کرده و بعد از رونق گرفتن اقتصاد به فکر اجرای این سیاست ها باشند. وی بیان داشت: پیروی از سیاست های اقتصاد لیبرال زمانی که اقتصادی با کمبود عرضه مواجه است صرفا فدا کردن نیروی انسانی محسوب شده و هیچ نتیجه مثبتی نخواهد داشت.

این کارشناس بازار کار درباره اشکالات برنامه ششم اظهار داشت: این برنامه دچار اشکالات زیادی بوده و دولت سوتی های زیادی در تدوین این برنامه داده است. چرا که دولت حق ندارد در برنامه ها مصادیق را آورده و آنها را بیان کند بلکه باید صرفا سیاست ها و اهداف را ارائه دهد. وی افزود: دولت برنامه ششم را در شکل دستورالعمل نوشته است که جزو اشتباهات کارشناسی موجود در نگارش برنامه ششم است.

حاج اسماعیلی با انتقاد از بدعت جدید دولت در برنامه ششم توسعه به تراز گفت: دولت باید از طریق برنامه های کلان، لایحه های مدنظر خود را برای تغییر قانون به مجلس بفرستد اما متاسفانه اشکالات این برنامه متعدد بوده و قطعا این برنامه در روزهای آینده مورد بحث و نقد جدی تر کارشناسان قرار خواهد گرفت . وی تصریح کرد: استنباط من این است که ضعف های برنامه ششم بسیار زیاده بود و هیچ موضوع اشتغال زایی در این برنامه به چشم نمی خورد.

این فعال کارگری با اشاره به گنجاندن طرح شکست خورده حمایت از بنگاه های خرد و کوچک در برنامه ششم افزود: دولت  در برنامه ششم موضوع تاسیس یک بانک دولتی برای حمایت از بنگاه های خرد و کوچک را مطرح کرده که این موضوع یک تجربه شکست خورده و در موضوع اشتغال  کاملا بی اثر است.

وی با انتقاد از حذف ۵۰ درصد از معافیت های مالیاتی در این برنامه خاطر نشان کرد: باید توجه داشت حذف این معافیت های مالیاتی مربوط به کارمندان نبوده و برای حذف ۵۰ درصدی معافیت مالیاتی بنگاه های تولیدی مطرح شده است. این فعال کارگری در خاتمه گفت: دولت براساس برنامه ششم نه تنها در جهت ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری حرکتی نکرده است بلکه با گنجاندن چنین مباحثی در این برنامه چند سنگ بزرگ را نیز در سر راه اشتغال زایی کشور قرار داده است.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.