25 آذر, 1394
دبیرکل خانه اقتصاد ایران

در ۵سال آینده به ۱۵ میلیون شغل نیاز داریم

مسعود دانشمند گفت: امروز تنها راه نجات اقتصاد ایران جایگزینی یک اقتصاد رقابتی و غیر دولتی به جای اقتصاد رانتی و دولتی ماست. چرا که دولت با ادامه وضعیت موجود و کاهش درآمدهای نفتی توان تامین هزینه این شرکت ها را نخواهد داشت.

مسعود دانشمند دبیر کل خانه اقتصاد و عضو اتاق بازرگانی تهران در باره نقش تحریم های بین المللی در ایجاد رکود حاکم بر اقتصاد ایران به خبرنگار تراز گفت: برآوردهای تحقیقاتی ما در خانه اقتصاد و در بسیاری از سازمان ها و نهادهای  مختلف و مستقل نشان دهنده این است که این تحریم ها نقشی حدود ۲۵ درصد در افزایش مشکلات اقتصادی ما داشته اند. وی افزود: مابقی مشکلات کشور به موضوع سوء مدیریت ها و نوع تصمیمات دولت های ما در چند سال اخیر باز می گردد.

دانشمند در ادامه خاطرنشان کرد: متاسفانه سیاست دولت یازدهم در برابر حمایت از تولید در بخش خصوصی و افزایش واگذاری های دولتی تفاوت چندانی با گذشته نداشته و سیر و سیاق سابق همچنان ادامه دارد. دبیر کل خانه اقتصاد درباره دلایل ادامه وضعیت سابق اظهار داشت: نگاه و تداوم مدیریت دولتی در شرکت های بزرگ باعث ایجاد چنین وضعی شده وصنعتی مانند صنعت خودروسازی ما که باید نقش ویژه ای در اقتصاد ایران داشته باشد امروز به صنعتی تبدیل شده است که همیشه از دولت طلبکار بوده و انتظار دریافت کمک های مالی دارد.

وی تصریح کرد: امروز تنها راه نجات اقتصاد ایران جایگزینی یک اقتصاد رقابتی و غیر دولتی به جای اقتصاد رانتی و دولتی ماست. چرا که دولت با ادامه وضعیت موجود و کاهش درآمدهای نفتی توان تامین هزینه این شرکت ها را نخواهد داشت.

این عضو اتاق ضمن انتقاد از بودجه ریزی سال گذشته دولت و مجلس به تراز گفت: از همان روز اول مشخص بود که بودجه سال ۹۴ دچار کسری خواهد شد و طبیعتا با ایجاد کسری بودجه، دولت مجبور به کاهش یا قطع کردن بودجه های عمرانی است که این موضوع منجر به ایجاد و افزایش رکود در اقتصاد می شود.

وی در ادامه با انتقاد از عملکرد دولت در زمان تحریم اظهار داشت: سوال اساسی این است که دولت های ما در زمان اوج تحریم ها از ظرفیت ها و شرایط رابطه با سازمان هایی مانند اکو، دی ۸ یا شانگهای چه استفاده ای کردند؟ دانشمند ادامه داد: امروز باید بیشترین تمرکز دولت بر حل مشکل بیکاری جوانان باشد. ما امروز ۶ میلیون جوان بیکار و حدود ۵ میلیون دانشجو داریم که در سال های آتی وارد بازار کار خواهند شد.

این عضو اتاق در خاتمه افزود: ما ظرف ۵ سال آینده به ایجاد ۱۵ میلیون شغل پایدار نیاز داریم که این بزرگترین معضل پیش روی دولت است که وظیفه دولت فاصله گرفتن ایران از خام فروشی نفت و افزایش تولید و صادرات غیر نفتی است در غیر این صورت اقتصاد ایران در سال های آینده با بحران عظیمی دست به گریبان خواهد شد.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.