24 آذر, 1394
ابراهیم رزاقی

برخی تحصیلکردگان اقتصاد ما غرب زده هستند

جالب این جاست که امروز کشورهای غربی و اقتصادهای سرمایه داری صراحتا شما را به مصرف کالاهای خود دعوت نمی کنند بلکه با ایجاد و معرفی جذابیت کالاهای مصرفی و ترویج فرهنگ مصرف گرایی از طریق امکانات رسانه ای خود اهداف خود را دنبال می کنند.

ابراهیم رزاقی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره لزوم توجه به تولید داخلی گفت: متاسفانه عده ای در ایران مسائل مربوط به تقسیم کار بین المللی را پذیرفته و اعتقاد دارند اگر واردات کالایی از تولید آن در داخل کشور ارزان تر و کم دردسر تر باشد دلیلی برای حمایت دولت از این تولید وجود ندارد. وی در انتقاد از این طرز فکر افزود: حتی کشورهای غربی که نماد اقتصاد آزاد و نظام سرمایه داری هستند در هر شرایطی از تولیدات خود حمایت می کنند، برای مثال وقتی فولاد چین به واسطه قیمت ارزانش به امریکا نفوذ کرده و چیزی نمانده بود تا فولاد امریکا ورشکست شود دولت امریکا با وضع تعرفه های بالا اجازه ورود فولاد چین به این کشور را نداد.

رزاقی در ادامه خاطر نشان کرد: جالب این جاست که امروز کشورهای غربی و اقتصادهای سرمایه داری صراحتا شما را به مصرف کالاهای خود دعوت نمی کنند بلکه با ایجاد و معرفی جذابیت کالاهای مصرفی و ترویج فرهنگ مصرف گرایی از طریق امکانات رسانه ای خود اهداف خود را دنبال می کنند. وی اظهار داشت: غرب به نحوی جذابیت های خود را برای مردم در کشورهای در حال توسعه ارائه می دهد که طبق آمار سال گذشته چیزی حدود ۸ میلیارد دلار هزینه سفر ایرانیان به خارج از کشور بوده که بخش بسیار بزرگی از این مبلغ صرف هزینه سفرهای تفریحی و سیاحتی شده است
این اقتصاددان ادامه داد: امروز تمام تلاش غرب تغییر نگاه مردم ایران به زندگی و اشاعه فرهنگ منفعت طلبی و خودپرستی به جای فرهنگ ایثار و از خودگذشتگی میان مردم ایران است. رزاقی تصریح کرد: البته عواملی مانند رسانه ها و دانشگاه ها نیز در این راه، به اشاعه این تفکر کمک می کنند.

به طوریکه خیلی از مسئولین و دانشگاهیان ما نمی دانند کالاهایی که به ایران وارد می شود علاوه بر بعد اقتصادی، فرهنگ این کشورها را نیز وارد ایران می کند.

وی با انتقاد از رفتار برخی از ایرانیان تحصیل کرده در غرب به تراز گفت: متاسفانه در اکثریت این افراد نوعی شیفتگی به دنیای غرب وجود دارد که این افراد وقتی وارد کشور شده علاوه بر دانش خود احساسات و دلبستگی های خود به غرب را نیز وارد کشور می کند.

این استاد دانشگاه با یادآوری سیاست های خصمانه امریکا در قبال سایر کشورها اظهار داشت: امروز کشورهای عضو در گروه بریکس چون به نیت خصمانه امریکا در قبال خود باور دارند از ترس تجزیه با یکدیگر متحد شده اند. وی افزود: امریکا در افق بلند حتی برای کشورهایی مانند آلمان و فرانسه نیز برنامه دارد اما در حال حاضر مجموعه این کشورها مانند غارتگرانی می مانند که مثل دسته دزدها با هم شریک شده اند تا ایجاد کشورهای مستقل با جهان بینی های مستقل را به تاخیر بیندازند.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.