3 دی, 1394
تحلیل یک اقتصاددان از شرایط بعد از برجام:

با قانون جدید آمریکا، دیگر سرمایه گذار خارجی پایش را به ایران نخواهد گذاشت

دکتر عبدالمجید شیخی عضو هیئت علمی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه :مسئله انرژی را می توان بزرگترین دلیل راهبردی هجوم دشمن به اشکال مختلف در کشورهای غرب آسیا دانست. چراکه بیش از ۵۰ درصد انرژی نفت و گاز دنیا از این منطقه تامین می شود.

دکتر عبدالمجید شیخی عضو هیئت علمی، کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه :مسئله انرژی را می توان بزرگترین دلیل راهبردی هجوم دشمن به اشکال مختلف در کشورهای غرب آسیا دانست. چراکه بیش از ۵۰ درصد انرژی نفت و گاز دنیا از این منطقه تامین می شود. لذا امنیت ، توسعه و رشد کشورهای پیشرفته وابسته به امنیت تامین انرژی بویژه از منطقه خلیج فارس است. وقوع انقلاب اسلامی بزرگترین تهدیدی است که در چند قرن اخیرا دنیای استکبار را به چالش کشیده است. هجوم اخیر جبهه استکبار به شیعیان آذربایجان، نیجریه،پاکستان و لشکر کشی نیابتی غرب توسط تکفیری های دست ساخته آنها و نوکران آنها به سوریه، لبنان، عراق،یمن،افغانستان و غیره، علاوه بر اهداف دیگر استکباری، در راستای حفظ منافع نا مشروع آنهاست.

اگر به تاریخ چهار دهه گذشته که از تحریم نفت اعراب علیه اسرائیل قبل از وقوع انقلاب اسلامی شروع می شود توجه کنیم براحتی می توان به دلایل ریشه ای نوسان قیمت نفت پی برد و دیگر ساده لوحانه نیازی به پیدا کردن دلایلی که در زنجیره عوامل حکم معلول دارند نخواهد بود. بطور خلاصه باید گفت: هر زمان که غرب با بروز یک سیاست مقتدرانه از سوی بزرگترین عامل مقابل خود یعنی ایران اسلامی مانند سیاست تهاجمی دشمن شکن دولت های نهم و دهم مواجه می شود شاهد بودیم قیمت نفت حتی به ۱۴۰ دلار نیز می رسد. در مقابل هر وقت دولت میل به سازشکاری و وادادگی از خود نشان داده قیمت نفت به حضیض ذلت خود رسیده است. متاسفانه تمام شرایط این افت قیمت در سه دولت موقت، هفتم و هشتم در دولت یازدهم نیز اتفاق افتاده است. دلیل آن نیز بر هر تحلیلگری مبرهن است که بزرگترین چالش و تهدید برای تسلط غرب در منطقه و انرژی در حال و آینده صلابت نظام اسلامی ایران در منطقه است.

نکته دوم حقیقتی است که متاسفانه دولت یازدهم نه تنها آن را نپذیرفته بلکه حتی حکم می دهد که دیگر عقلا، عقل خود را قفل کرده و ایرادات بعدی را پس از بیانیه شورای حکام نقد نکنند. اگر خوب دقت شود بعد اقتصادی این راهبرد شکست اقتصاد ایران در بعد درآمد و تولید ناخالص است. در تابستان سال ۱۳۹۱ به رغم بالا بودن قیمت نفت با تحریم مقداری نفت، مجموع درآمدهای کشور دچار افت شدید شد. با نشان دادن هویچ و طعمه مذاکره با علم به اینکه در مقطع بعدی دیگر نمی توانند مانع صادرات سهمیه نفت ایران بشوند، با رها سازی ذخایر راهبردی و نمایشی کاذب و حیرت آور از رفع تنش در دنیا و رویکرد جدید دولت ایران به دنیا باعث افت شدید قیمت نفت شده و لذا مجدداً مطمئن می شوند که باز با ضرب این قیمت نازل در حجم صادراتی حتی چهار برابر مقطع قبل باز درآمد ایران دچار تحریم قیمتی خواهد ماند. بخش بعدی راهبرد این تفکر به سرکردگی آمریکا، تحمیر بیشتر وابستگانی چون آل سعود، امارات و قطر است که با افزایش صدور نفت در بازار همچنان به عنوان حربه ای برای تضمین هرچه بیشتر پایین ماندن قیمت نفت عمل می کنند. اما احتمال می دهند با تداوم این شرایط ایران بتواند با جایگزینی اقداماتی چون افزایش درآمد و رشد تولید ناخالص داخلی از طرقی چون افزایش سرمایه گذاری داخلی و بخصوص خارجی که علائمی نیز از طرف اروپا پیش روی کاخ سفید باز شده، از طریق افزایش گردشگری که به لحاظ فضای امن و مستعد ایران پتانسیل نهفته عظیمی را به دنبال دارد و بویژه اینکه در این دو سال مرتباً پیامهای منفی از سوی مسئولین دولت یازدهم مبنی بر ارتباط تحریم ها با آب خوردن مردم ایران دیده اند و همچنین افزایش تمایل به فعالیت های تجارت محور در کشورما و غیره آنها را به فکر یک حرکت کلیدی دیگری انداخته که مصوبه اخیر کنگره امریکا بخشی از این برنامه است. با اجرای این مصوبه دیگر هیچ سرمایه گذار خارجی و هیچ گردشگری قدم به ایران نخواهد گذاشت و آمریکایی ها مطمئن می شوند که راهی برای جبران درآمد کاهش یافته از قبل کاهش قیمت نفت برای ما باقی نمانده و همچنان درآمد و تولید ملی ما با تحریم دست و پنجه نرم کرده و باقی خواهد ماند. لذا ملاحظه می شود عملاً تمام اهداف دولت یازدهم که این همه اقتصاد کشور را متوقف و منتظر لغو تحریم ها کرده بود بر باد رفته و دوباره آمریکا سعی در دور زدن ما خواهد کرد. این مصوبه تنها روزنه های واردات و صادرات محصولات را نمی بندد چرا که این گونه مبادلات نیازی به حضور فیزیکی دو طرف مبادله ندارند. بلکه در موضوع سرمایه گذاری و گردشگری است که طرفین باید در محل حضور پیدا کرده وبه صورت عینی در مکان و بازار ما مشارکت نمایند.

متاسفانه زرق و برق انتخابات و ژست موفقیت دولت به سمتی می رود که تمام هزینه و خسارت دو ساله در این دولت برای مذاکرات برجام و تلاش دولت های قبل را نیز هدر داده و بار دیگر تهدید بزرگی را برای اقتصاد کشور رقم بزند. تاسف بار تر اینکه اینان ظاهراً نمی خواهند به نصایح هوشمندانه حضرت امام خامنه ای (حفظه الله تعالی) مخصوصا پس از فرمان علی گونه ۹ ماده ای درباره برجام گوش فرا دهند. حضرت امام خمینی (ره) فرمودند: «خداوند کسانی را که خواب رابطه با آمریکا را می بینند از خواب بیدار کند…. آمریکا شیطان بزرگ است.» بنا به قول عصاره خلقت امیر بیان امیرالمومنین علیه السلام:«ما اکثر العبر و اقل الاعتبار» چه بسیار عبرت ها و چه بسیار کم کسانی که عبرت بگیرند.

منبع : تراز

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.