15 دی, 1394
جمشید پژویان در گفتگو با تراز:

دولت یازدهم در ۲.۵ سال گذشته هیچ کاری برای اقتصاد ایران نکرد!

دولت به جز لغو تحریم ها که آن هم یک اقدام غیر اقتصادی و در مجموعه سیاست خارجی کشور تعریف می شود هیچ اقدام وعملکرد مثبت دیگری نداشته است.

جمشید پژویان اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه درباره عملکرد اقتصادی دولت حسن روحانی و مهمترین اقدام دولت وی در ۹۰۰ روز گذشته  گفت: دولت یازدهم از زمانی که عنان امور را به دست گرفته است به جز لغو تحریم ها که آن هم یک اقدام غیر اقتصادی و در مجموعه سیاست خارجی کشور تعریف می شود هیچ اقدام و عملکرد مثبت دیگری نداشته است. وی افزود: دولت هیچ برنامه یا مجموعه سیاست های موثر اقتصادی برای آینده کشور نداشته و در طول این ماه ها کاملا بی برنامه و بلاتکلیف عمل کرده است.

پژویان درباره اولویت اقتصادی دولت یازدهم بعد از اجرای برجام گفت: دولت در مرحله اول باید به دنبال اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور باشد که اصلاح این امور نیز هیچ ارتباطی به وجود تحریم ها و اجرای برجام ندارد. وی با اشاره به اصلاح قیمت های نسبی به عنوان یکی از ساختارهای معیوب اقتصاد ایران خاطرنشان کرد: اصلاح قیمت های نسبی که توسط دولت گذشته و تحت عنوان هدفمندی یارانه ها آغاز شد در واقع به دنبال اصلاح قیمت های نسبی بود که به نظرم اجرای این سیاست در تاریخ اقتصادی ایران مهم ترین و بهترین سیاست اقتصادی بوده است. وی بیان داشت: دولت باید در گام اول و بعد از اجرای برجام این سیاست را دنبال کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه اظهار داشت: بدون اصلاح قیمت های نسبی، این مردم و به خصوص قشر فقیر جامعه هستند که بهای ارزان بودن برخی از کالاها را می پردازند. اما متاسفانه به دلیل کم کاری دولت و رسانه ها مفهوم اصلاح نسبی قیمت ها برای بسیاری از مردم روشن نشده است.
این اقتصاددان تصریح کرد: مردم باید بدانند اینکه دولت همه پول و هزینه تمام شده کالایی را از مصرف کننده نمی گیرند این هزینه باید از دیگران و از منابع دیگری تامین شود. وی درباره فواید اصلاح نسبی قیمت ها نیز به تراز گفت: افزایش قیمت حاملهای انرژی، قیمتها را به سمت واقعی شدن سوق داده و باعث می شود الگوی مصرف اصلاح و تولید ملی مورد حمایت جدی دولت قرار گیرد.
رئیس سابق شورای رقابت درباره قیمت بنزین اظهار داشت: قیمت بنزین به جز چند کشور نفت خیز حوزه خلیج فارس، حتی در کشورهایی مانند ترکیه و پاکستان نیز چند برابر قیمت فوب خلیج فارس است. وی درباره دلایل گران بودن بنزین به رغم کاهش جهانی قیمت نفت توضیح داد: در برخی از این کشورها گاها بنزین شامل مالیات های صد درصدی شده که این موضوع به رغم کاهش قیمت نفت همچنان قیمت بنزین را در اوج خود قرار می دهد.
وی در خاتمه تصریح کرد: البته ممکن است قیمت بنزین به دلیل کاهش ادامه دار قیمت های جهانی نفت اندکی کاهش یابد اما قطعا این کاهش قیمت بسیار ملایم و با شیب کمی خواهد بود.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.