5 بهمن, 1394

چرا پوتین واردات محصولات “تراریخته” به روسیه را ممنوع کرد؟

به دلیل مضرات بی شمار محصولات محصولات کشاورزی تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی)، رویکرد جهانی حذف این محصولات از سبد غذایی کشورها است، در هیمن رابطه پوتین پیشتر واردات این محصولات به روسیه را منع کرد.

متأسفانه با وجود رویکرد جهانی برای حذف محصولات کشاورزی تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) از سبد غذایی کشورها به دلیل اثبات شدن آثار غیرقابل جبران آن بر سلامت انسان، و همچنین تأکید مقام معظم رهبری بر «تولید محصولات کشاوری سالم و ارگانیک»، دولت در برنامه ششم توسعه نه تنها هیچ برنامه ای را برای توسعه کشاورزی ارگانیک لحاظ نکرده، بلکه در صفحه ۳۶۰ از این برنامه با تأکید بر «تولید انبوه و تجاری سازی محصولات تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) با اولویت برنج و پنبه» بر تصویب سیاستهای کلان برای تولید این محصولات پافشاری می کند.

بنا به گفته ۱۶ سال پیش محمدجواد ظریف وزیر خارجه، محصولات تراریخته محصولاتی هستند که به عنوان «سلاح» و «برای عقیم سازی یک نسل از یک کشور» از آنها استفاده می شود. ضمن اینکه (به دلیل یکبار مصرف بودن بذرها و نیاز به سموم خاص و انحصاری غرب)، وابستگی تمام و کمال به غرب را به همراه خواهد داشت و در تضاد با امنیت ملی قرار دارد.

حال این بند از برنامه ششم، فارغ از مضرات بی شمار، و با ترفند «تولیدات دانش بنیان» و ذیل «راهبردها، سیاستها، و اقدامات اساسی بخش علم و فناوری» در مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است. این در حالی است که در پی روشن شدن مضرات بی شمار این محصولات «دانش بنیان»! رویکرد تمامی کشورها به این محصولات تغییر کرده، و تولید این محصولات به سرعت در حال محدود شدن است.

یک مثال برای اعمال محدودیتهای شدید و گسترده، در این زمینه کشور روسیه است.بسیاری از صاحبنظران و اندیشمندان، عملکرد دولت ولادیمیر پوتین را در ممنوعیت واردات و کشت محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) می ستایند. روسیه با برنامه ریزی جهت تبدیل شدن به بزرگترین صادرکننده محصولات عاری از دستکاری ژنتیکی (GMO Free) کاملاً در نقطه مقابل ایالات متحده امریکا (به عنوان بزرگترین صادر کننده محصولات دستکاری شده ژنتیکی (GMO)) قرار گرفته است.

بنابر آمارهای رسمی، طی ۱۰ سال اخیر، سهم محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) در صنایع غذایی روسیه از ۱۲ درصد به ۰٫۰۱ درصد کاهش یافته است. در حال حاضر تنها ۵۷ محصول غذایی این کشور حاوی موجودات دستکاری شده ژنتیکی (GMO) می باشد.

در اواسط دسامبر گذشته (آذر ۹۴)، ولادیمیر پوتین، طی نطقی در در پارلمان این کشور اعلام کرد، دولت او مصصم است طی برنامه‌ای روسیه را به بزرگترین تولید کننده جهانی محصولات غذایی با کیفیت، سالم و اکولوژیک تبدیل کند. او در بخشی از سخنانش گفت: «واردات محصولات ارگانیک در کشورهای غربی به شدت در حال افزایش است؛ در حالیکه آنها خودشان تولید کننده محصولات دستکاری شده ژنتیکی هستند. این نشانه ای از شکست محصولات دستکاری شده ژنتیکی در جهان است!»

گفتنی است تا ۱۰ سال پیش، افزون بر نیمی از محصولات غذایی روسیه از طریق واردات تأمین می شد، اما در حال حاضر میزان صادرات محصولات غذایی روسیه بیش از میزان واردات این محصولات است. صادرات محصولات غذایی روسیه اکنون بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار، و معادل یک چهارم فروش تسلیحات، و یک سوم صادرات گاز طبیعی این کشور است.

منبع : تراز

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.