5 بهمن, 1394

سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان: خواهان افزایش واردات برق از ایرانیم

سروزیر بلوچستان پاکستان گفت: افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران از اولویت‌های دولت ایالتی بلوچستان و دولت مرکزی پاکستان است.

«نواب‌ ثنا‌الله‌ زهری» سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان در اسلام‌آباد اظهار داشت: تروریسم دشمن مشترک ایران و پاکستان است بنابراین دو کشور باید برای تأمین امنیت مرزها اقدامات بیشتری انجام دهند.

وی افزود: باید با احداث بازارچه های مرزی در مرزهای مشترک با ایران و افغانستان رونق اقتصادی و گسترش تجارت را توسعه دهیم.

زهری تأکید کرد: با در نظر گرفتن تسهیلات ویژه و کاهش هزینه های گمرکی می توان، حجم مبادلات تجاری با ایران را افزایش داد که این اقدام سبب کاهش قاچاق در مرزهای مشترک می‌شود.

سروزیر ایالت بلوچستان گفت: افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران از اولویت‌های دولت ایالتی بلوچستان و دولت مرکزی پاکستان است.

وی با مثبت ارزیابی کردن ملاقات خود با علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان تحت کنترل ایران افزود: همکاری در زمینه های گوناگون موجب توسعه دو استان خواهد شد و تحقق این امر مستلزم اراده و پشتکار طرفین است.

زهری ابراز امیدواری کرد: در ملاقات با آقای هاشمی به این نتیجه رسیدم که علاقه‌مندی برای گسترش تجارت دو طرفه است و دو کشور علاقه زیادی برای توسعه مشترک بندر گوادر و چابهار دارند.

سروزیر بلوچستان گسترش مسیرهای زمینی و خط آهن بین بندر گوادر و چابهار را اقدامی موثر برای توسعه اقتصادی پاکستان و ایران دانست.

نواب‌ثنا‌الله‌زهری خاطر نشان کرد: خواهان افزایش واردات برق از ایران هستیم و سعی داریم با همکاری ایران مردم بلوچستان را نیز از پروژه‌های مشترک دو کشور بهره‌مند سازیم.

وی افزود: تلاش داریم با کاهش هزینه های گمرکی و افزایش تسهیلات مقدمات گسترش تجارت مردم محلی با ایران و افغانستان را فراهم و قاچاق و تروریسم را ریشه‌کن کنیم.

زهری تصریح کرد: پاکستان مرزهای طولانی با ایران و افغانستان دارد بنابراین تحولات این کشورها تأثیرات مستقیم بر این کشور دارد.

وی افزود: برقراری امنیتی در بلوچستان مستلزم همکاری همه جانبه ایران،‌ افغانستان و پاکستان است که برای هر سه کشور مفید خواهد بود.

چندی پیش نواب ثناالله زهری، سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان با اشاره به سفر استاندار سیستان و بلوچستان به بندر گوادر، این سفر را نقطه عطفی برای همکاری دو استان در جهت توسعه خواند.

وی به مباحث امنیتی میان دو استان اشاره کرد و گفت: مشکلاتی که اشرار در مرزها ایجاد می کنند موجب نگرانی و نارضایتی سیستم امنیتی ایالت بلوچستان شده است.

وی بیان داشت: پاکستان برای مدتی درگیر مباحث تروریستی بود که این امر موجب کاهش روند توسعه می شود.

وی افزود: با انجام عملیات های گوناگون تاکنون توانسته ایم حدود ٩٠ درصد از حوادث تروریستی را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: همکاری نظامی دو استان موجب کاهش آسیب از سوی اشرار خواهد شد و به مرور این شرارت ها از بین می رود.

زهری، با اشاره به کمبود برق در ایالت بلوچستان تصریح کرد: پاکستان آمادگی امضای قرارداد هزار مگاواتی برق را دارد.

وی ادامه داد: پاکستان به شدت با کمبود گاز مواجه هست و ما آمادگی خود را برای واردات گاز از ایران اعلام می کنیم.

سروزیر ایالت بلوچستان گفت: بازگشایی مرزهای پیشین و ریمدان برای تجارت در دستور کار قرار خواهد گرفت.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.