5 بهمن, 1394
وزیر نیرو

تولید ۷۵۰۰ مگاوات برق از انرژی‌های تجدیدپذیر

وزیر نیرو با اشاره به اختصاص ۷۵۰۰ مگاوات ظرفیت جدید تولید برق به انرژی‌های تجدید پذیر تا سال ۲۰۳۰ گفت: به دلیل برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی ۱۱۵ میلیارد متر مکعب از ذخایر استاتیک این آب‌ها برداشته شد.

حمید چیت‌چیان امروز در پنجمین کنفرانس منطقه تغییر اقلیم اظهارداشت: تغییر اقلیم از مهمترین مسائلی است که همه شئون زندگی ما را تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: سلامتی انسان، امنیت غذایی منابع طبیعی و منابع آب، اقتصاد، توسعه، تولید همه تحت تاثیر تغییر اقلیم قرار گرفته است.

وزیر نیرو افزود: تغییرات اقلیم تغییراتی برخواسته از عملکرد انسان و تغییرات انسان در طبیعت نیست بلکه در نتیجه کنش و واکنش در طبیعت رخ می‌دهد و معمولاً به صورت تناوب‌های کوتاه و بلند مدت به صورت طبیعی در جهان است اما امروز موضوع تغییر اقلیم ناشی از عملکرد انسان در زمین مطرح است.

چیت‌چیان افزود: انباشت گازهای گلخانه‌ای و اتمسفر، گرمایش زمین، دست بردن در طبیعت، پدیده شهر نشینی، انباشت زباله شهری و فعالیت اقتصادی و ورود آلاینده‌ها به آب و خاک و هوا به تغییرات اقلیمی حاصل از عملکرد انسان می‌انجامد.

وی به اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب اشاره کرد و گفت: متوسط بارش ۸ سال گذشته ۲۰۸ میلی‌متر بوده است و نسبت به متوسط ۲۵۰ میلیمتر کاهش بسزایی داشته است.

چیت‌چیان با تاکید بر اینکه الگوی بارش‌ها از نظر شدت با مدت و فراوانی تغییر کرده است، اظهارداشت: تعداد بارش‌ها افزایش یافته اما میزان بارش در هر نوبت بارندگی کمتر از ۱۰ میلیمتر است و این رقم بیشتر تبخیر شده و به منابع زیرزمینی ملحق نمی‌شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه نوع بارش‌ها تغییر کرده است، اظهارداشت: تا پیش از این ۲۵ درصد بارش‌ها را برف تشکیل می‌داد اما امروز این رقم به ۱۵ درصد کاهش یافته است.

چیت‌چیان با بیان اینکه نیم تا ۲ درجه سانتیگراد متوسط دمای کشور افزایش یافته است، بیان کرد: ۲۷٫۳ میلیارد متر مکعب در سال تبخیر و تأرخ در کشور افزایش یافته است و آب تجدید شونده ما کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته به ۱۳۰ میلیارد متر مکعب آب تجدید شوند فکر می‌کردیم،گفت: اما امروز این رقم به متوسط ۱۱۶ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است و در سال‌های اخیر به ۸۸٫۷ میلیارد متر مکعب رسید.

وی افزود: نتیجه این تغییرات اقلیم و افزایش دما، ذوب شدن تالابهای دریاچه‌ها، پایین آمدن سطح آب سفره‌های زیر زمینی، فرونشست زمین و بیلان منفی آب زیرزمینی نیمی از دشت‌ها است.

وزیر نیرو با بیان اینکه با محدود شدن منابع آب بخش کشاورزی بیشتر زیان می‌بیند، گفت: جمعیت کشور رو به افزایش است و منابع آب زیرزمینی را تحت فشار قرار می‌دهد.

چیت‌چیان تاکید کرد: به دلیل برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی ۱۱۵ میلیارد مترمکعب از ذخایر استاتیک آب‌های زیرزمینی برداشت شده است و در سال‌های اخیر ۵٫۷ میلیارد متر مکعب بیلان ما در مجموع دشت‌های کشور منفی است.

وی افزود: نتیجه این موضوع شور شدن آبهای زیرزمینی و خشک شدن باغات است.

وزیر نیرو به اجلاس پاریس (کوپ۲۱) درباره تغییرات اقلیمی و گرم شدن دمای کره زمین اشاره کرد و گفت: ایران در این کنفرانس متعهد شد تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۴ درصد از انتشار گاز CO2 را نسبت به روند گذشته کاهش دهد، ضمن آنکه در صورت همکاری‌های بین‌المللی و انتقال دانش و سرمایه‌گذاری ۸ درصد دیگر علاوه بر ۴ درصد مذکور کاهش انتشار گاز CO2 انجام دهد.

چیت‌چیان افزود: ۷ هزار و ۵۰۰ مگاوات تا سال ۲۰۳۰ میلادی ظرفیت جدید تولید برق را انرژی‌های تجدید پذیر اختصاص می‌دهند، همچنین افزایش ظرفیت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در دستور کار است تا تکمیل شده و ۸ هزار مگاوات بخش بخار به آن اضافه تا راندمان تولید برق ۱٫۵ برابر شود و به کاهش انتشار CO2 برسیم.

وزیر نیرو گفت: در یک سال گذشته برنامه‌ریزی درباره منابع آب کشور انجام شد.

وی با بیان اینکه در ارتباط با منابع آب زیرزمینی و سطحی، منابع برآورد شده و میزان برداشت مجاز در حوزه‌های آبی و دشت‌ها مشخص شده است، گفت: توزیع میزان آب قابل برداشت در همه بخش‌ها را مشخص کرده‌ایم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در قانون برنامه ششم نکات کلیدی در این باره وجود دارد، گفت: در این قانون بر کاهش برداشت ۱۱ میلیارد متر مکعب از آب‌های زیرزمینی تاکید شده است.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.