5 بهمن, 1394
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره)

۳ هزار کارآفرین متقاضی سرمایه‌گذاری در مناطق محروم

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) در اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی در مراسم بهره‌برداری همزمان ۵۰۰ طرح بنیاد برکت در ۲۷ استان کشور گفت: این طرح‌ها با هزینه‌ ۳۹۴ میلیارد تومان راه‌اندازی شده است.

محمد مخبر دزفولی امروز در مراسم راه‌اندازی همزمان ۵۰۰ طرح بنیاد برکت با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری که از طریق ویدئو کنفرانس در تهران انجام شد گفت: امروز ۲۴ طرح در ۱۳ استان و با ۳۹۴ میلیارد تومان راه‌اندازی می‌شود همچنین ۳۴۵ واحد مسکونی با سرمایه گذاری ۴٫۵ میلیارد تومان، ۴۰ مدرسه، ۷۰ مسجد در ۱۷ استان، ۲۱ پروژه زیربنایی و در مجموع ۵۰۰ پروژه در ۲۷ استان کشور با حجم سرمایه‌گذاری ۴۳۳ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: در شرایط تحریم دستاوردهای بزرگی داشتیم که در فضای پس از برجام نیز باید اقتصاد مقاومتی همچنان دنبال شود.

مخبر افزود: اگر تحریم‌ها برداشته می‌شود اما هر روز یک برگ جدیدی رو می‌شود به گونه ای که با کاهش قیمت‌ نفت تولید آن از صرفه اقتصادی می‌افتد بنابراین باید به فکر اقتصاد بدون نفت باشیم.

وی با بیان اینکه ذی‌نفع طرح‌های بنیاد برکت مردم مناطق محروم هستند، گفت: اگر کارخانه فولاد ایجاد می‌کنیم در نقطه صفر مرزی خرمشهر است و یا پالایشگاه در منطقه مرزی جاسک و یا چاه نفت در هویزه و یا هر پروژه‌ای در منطقه محروم ایجاد می‌شود که به دنبال آن تاسیسات راه، برق و گاز نیز به این مناطق متصل می‌شود.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) با بیان اینکه برخی از کارخانه های ایجاد شده بنیاد برکت هم اکنون هزار میلیارد تومان گردش مالی در سال و حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان سود دارند اما بنیاد برکت از این شرکت‌ها خارج شده و قصد شرکت‌داری ندارد.

وی تاکید کرد: رویکرد بنیاد برکت ایجاد شرکت و واگذاری به بخش خصوصی است و در این زمینه با مشارکت بنیاد برکت راه‌اندازی شده که سپس به مردم واگذار شده‌اند.

مخبر گفت: مجموعه‌های ستاد اجرایی فرمان امام سالانه دو بار حسابرسی تلفیقی می‌شود و دو بار مجمع عمومی این شرکت‌ها برگزار می‌شود.

وی افزود: بیش از ۲۵۰ جوان زیر ۳۲ سال و با تحصیلات فوق لیسانس و بالاتر در بنیاد برکت کار می‌کنند و تاکنون ۲۵۰ طرح اقتصادی در کشور ساماندهی شده است که امروز ۱۴۰ مورد از این طرح‌ها به بهره‌برداری می‌رسد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) افزود: با اجرای این طرح‌ها ۱۴۰ فرصت شغلی ایجاد شده است که البته ایجاد شغل در مناطق محروم کار دشواری است.

مخبر گفت: امروز ۳ هزار کارآفرین متقاضی انجام کار مشارکتی با بنیاد برکت هستند.

وی با اشاره به اینکه ۴۰ تا ۶۰ درصد نقدینگی کشور به عنوان پول خرد نزد مردم است، گفت: ظرفیت کشور آنقدر است که هزار بنیاد برکت برای کار و تولید در کشور باید ایجاد شوند که هم پول خرد مردم را جمع‌آوری کنند و هم تشکل‌های دانشگاهی را تقویت نمایند.

مخبر همچنین گفت: ۸۰۰ مدرسه در حال ساخت است که عمده آنها به بهره‌برداری رسیده همچنین ۲ هزار طرح آبرسانی و برق‌رسانی در کشور برای مناطق محروم اجرا می‌شود، ۴۲۸ مسجد تاکنون ساخته شده و ۲۰۰ هزار نفر در نقطه صفر مرزی خدمات بهداشت الکترونیکی دریافت کرده‌اند همچنین ۱۱ بیمارستان با ظرفیت ۱۲۰۰ تخت در مناطق محروم با همکاری وزارت بهداشت در  حال تکمیل است.

وی افزود: همچنین ۱۲۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه به افراد در مناطق محروم پرداخت شده که نیمی از آن برای وام ازدواج بوده است همچنین ۵۶۴ فقره جهیزیه برای زوج‌های مناطق محروم تهیه شده، ۴۱ هزار نفر از بیماران صعب‌العلاج نسبت به تهیه دارو و نسخه اقدام شد.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) با اشاره به آخرین گزارش ستاد اجرایی فرمان امام به مقام معظم رهبری گفت: ایشان فرمودند خدمات بنیاد برکت از نظر کمی و کیفی توسعه دهید.

مخبر افزود: در حالی که بنیاد برکت ابتدا با سه خدمت مدرسه‌سازی، طرح‌های زیربنایی و توانمندسازی اقتصادی شروع شد اما امروز ۱۵ خدمت ارائه می‌شود و دو خدمت جدید یکی کمک به زوج‌های نابارور و دیگری جنگل‌کاری در هزار هکتار زمین‌های اطراف تهران است.

وی گفت: وقتی نوزادی که از طریق دریافت خدمات بنیاد برکت به زوج‌های نابارور به دنیا آمده بود مقام معظم رهبری با دیدن آن نوزاد به عنوان کسی که مسئولیت جهان اسلام و شیعیان جهان را بر عهده دارند بسیار خوشحال شده و فرمودند کار خیلی خوبی است.

مخبر افزود: تاکنون ۱۰۰ هکتار از زمین‌های اطراف تهران جنگل‌کاری شده و ۶۰۰ هکتار در حال اجرا است.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.