5 بهمن, 1394
مدیرکل میوه‌های سردسیری وزارت جهاد:

ارزی آوری ۸۷۰ میلیون دلار پسته در سال جاری

مدیرکل میوه‌های سردسیری وزارت جهاد با اشاره به افزایش تولید پسته در سال جاری، گفت: صادرات پسته در ۹ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ هزار تن کاهش یافت.

وی در مورد صادرات این محصول، افزود: سال ۹۱، ۱۲۸ هزار تن، سال ۹۲، ۱۲۰ هزار تن و سال ۹۳، ۱۸۰ هزار تن پسته صادر شده است.

مدیرکل میوه‌های سردسیری و نیمه سردسیری وزارت جهاد کشاورزی میزان صادرات پسته در ۹ ماهه ابتدای امسال را ۹۴ هزار تن عنوان کرد و افزود: میزان صادرات پسته در مدت مشابه سال ۹۳، ۱۳۴ هزار تن بوده است.

روئین تن به علل کاهش صادرات پسته نسبت به سال گذشته اشاره کرد و بیان داشت: تفاوت نرخ ارز مبادله‌ای با نرخ ارز آزاد، اثرات روانی ناشی از اجرای برجام، نبودن قیمت کف یا پایه از جمله دلایل اصلی کاهش صادرات در سال جاری بود.

وی افزود: البته دو ماه تا پایان سال باقی مانده و با احتساب میزان صادرات در ماه‌های فروردین و اردیبهشت  قطعا میزان صادرات پسته در سال جاری افزایش می‌یابد.

روئین‌تن بیان داشت: در دوران تحریم‌ها بخشی از پسته ایران توسط تجار برخی کشورها به هنک‌کنگ منتقل می‌شد و از آنجا به کشورهای مختلف صادر می‌شد که در سال جاری تجار این کشورها با ممانعت مسئولان کشورهای خود در مورد این اقدام مواجه شدند و همین موضوع باعث کاهش صادرات پسته ایران شد.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری تصریح کرد: قیمت پسته صادراتی در سال‌های اخیر به طور متوسط هر کیلو ۹ تا ۱۱٫۵ دلار بوده است.

روئین‌تن با اشاره به رفع تحریم‌های ایران اظهار داشت: پسته ایران از کیفیت منحصر بفردی در دنیا برخوردار است و همچنین از آنجا که تولید پسته در دنیا کم است با رفع تحریم‌ها و تقاضای کشورهای مختلف برای پسته ایران از جمله اتحادیه اروپا، روسیه، چین و آمریکا صادرات این محصول افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه تولید پسته آمریکا امسال نسبت به سال‌های گذشته کمتر بوده است، تصریح کرد: در سال‌های گذشته در آمریکا سالانه حدود ۲۴۰ هزار تن پسته تولید می‌شد اما امسال تولید آن به ۱۵۰ هزار تن کاهش یافت.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد اظهار داشت: خشکسالی در برخی از ایالت‌های آمریکا از جمله کالیفرنیا موجب کاهش تولید این محصول در آمریکا شد.

روئین‌تن گفت: تعرفه واردات پسته ایران در آمریکا بسیار سنگین تعیین شده بود اما با توجه به کاهش تولید پسته دراین کشور در حال حاضر آمریکا هم یکی از متقاضیان پسته ایران است.

وی با بیان اینکه هیچ پسته‌ تولیدی در جهان از کیفیت پسته ایرانی برخوردار نیست، افزود: تنوع، میزان پروتئین، درجه برشتی و میزان کم چربی‌های مضر از خصوصیات پسته ایران است.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: با رفع تحریم‌ها و هماهنگی تجار ایران و صادرکنندگان در ۲، ۳ ماه آینده صادرات پسته ایران نسبت به سال گذشته افزایش می‌یابد.

روئین‌تن بیان داشت: با توجه به افزایش تولید پسته ضمن حفظ مشتریان قبلی می‌توان بخشی از پسته تولیدی کشور را به مشتریان جدید تحویل داد.

وی بین داشت: پسته ایران به ۷۰ کشور جهان صادر می‌شود اما ۸۵ درصد پسته صادراتی به ۱۲ کشور صادر می‌شود.

مدیرکل میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری وزارت جهاد کشاورزی گفت: صادرات پسته در سال ۹۳ حدود ۱٫۶ میلیارد دلار و صادرات پسته در ۹ ماهه ابتدای امسال حدود ۸۷۰ میلیون دلار برای کشور ارزی آوری داشته است.

به گزارش فارس، پسته پس از نفت بیشترین محصول ارزآور برای کشور است، بعد از لغو تحریم‌ها، امیدواری بیشتری به افزایش صادرات پسته وجود دارد، آمریکایی‌ها که طی یکی دو سال گذشته جایگاه نخست تولید پسته را از ایران  گرفته‌اند، نگرانی بیشتری از رشد صادرات پسته ایران دارند.

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.