3 بهمن, 1394
رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

ارزآوری و صادرات صنایع دستی در پساتحریم مورد توجه قرار می گیرد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با توجه به لزوم تولید کالاهای متناسب با سلایق بازارهای جهانی در شرایط پساتحریم، ارزآوری و صادرات صنایع دستی باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

رضا رحمانی پیش از ظهر شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه صنایع دستی کشور می تواند نقش مهمی در ارزآوری و افزایش حجم صادرات ایفا کند، افزود: کمیسیون صنایع و معادن مجلس در حال حاضر طرحی را در این رابطه بررسی می کند که با تصویب آن صنایع دستی در شرایط پساتحریم و با اتکا به اصل اقتصاد مقاومتی به جایگاه اصلی خود برسد.

وی با اشاره به اینکه صنایع دستی در مکان های کوچک و حتی در محیط منازل قابلیت اجرایی شدن دارد، اظهار داشت: ارزش افزوده آن ناشی از کار انسانی است و هنر انسانی تجلی می یابد و پتانسیل های هر استان در حوزه صنایع دستی باید شناسایی و راهکار مناسب برای افزایش میزان صادرات صنایع دستی استانی و نیز آموزش تولید کنندگان استان ها در زمینه صادرات صنایع دستی ایجاد شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این طرح حمایت های تسهیلاتی و مالی از این صنعت انجام می شود، ادامه داد: پس از قانونی شدن این طرح بانک ها موظف می شوند که تسهیلات لازم را در اختیار استادکاران قرار دهند.

وی اظهار داشت: صنایع دستی در ایران همواره به شیوه سنتی تولید شده و این در حالی است که اگر چین صادرات خوبی به سایر کشورها دارد، به دلیل صادرات سیستماتیک است که در واقع کمیسون صنایع و معادن با تصویب طرح حمایت از صنایع دستی و  استادکاران  سیستم تعریف‌شده‌ای را برای صادرات صنایع دستی ایران اجرا  می کند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای در پایان گفت: باید برای کالاهای موجود صنایع دستی بازارهای جهانی مناسبی پیدا کنیم و از سوی دیگر باید به این موضوع توجه شود که کالاهای مورد نظر بازارهای جهانی و متناسب با سلایق آنها را در داخل کشور تولید کنیم.

منبع : مهر

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.