30 دی, 1394
در کمیسیون بازرگانی مازندران مطرح شد؛

زیرساختهای صادراتی مازندران نامناسب است/ مرکبات محروم از یارانه

در حالی مازندران قطب تولید محصولات کشاورزی به شمار می رود که از داشتن زیرساخت‌های مناسب صادراتی محروم است.

گروه استان‌ها: سالانه بیش از دو میلیون تن مرکبات در مازندران تولید می‌شود اما سهم استان از صادرات کم است.

حسین اکبری رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی مازندران بعدازظهر چهارشنبه در کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی مازندران گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی نیازمند زیرساخت‌های مناسب هستیم زیرا اگر از کشاورزی حمایت نشود، حق‌وحقوق این بخش پایمال می‌شود و باید برای رفع آن برنامه‌ریزی کرد.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های صادراتی باید فراهم شود گفت: در حال حاضر ازنظر حمل‌ونقل با مشکل مواجه هستیم و شرکت بین‌المللی حمل‌ونقل در استان نداریم.

محمد جعفری رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی مازندران نیز با اشاره به اینکه دفاتر مرکزی شرکت‌های حمل‌ونقل در خارج از استان ازجمله مشهد واقع‌شده است گفت: ایجاد شرکت مناسب حمل‌ونقل لازم است.

جعفری بابیان اینکه مازندران از داشتن شرکت حمل‌ونقل محروم است، حمایت از صادرکننده را امری ضروری دانست و گفت: مسئولان استان دغدغه حمایت از بخش صادرات و خصوصی دارند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه سیب‌زمینی در حمایت دولت و سبد خانوار قرار می‌گیرد اظهار داشت: چرا پرتقال تامسون جزو سبد خانوار قرار نمی‌گیرد.

مرکبات مازندران از یارانه محروم است

رئیس کمیسیون بازرگانی اتاق بازرگانی مازندران به نامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی درباره سیب‌زمینی به روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها اشاره کرد و گفت: طبق این نامه باید به مدت سه سال برای صادرات محصول سیب‌زمینی تسهیلات یارانه‌ای پرداخت شود درحالی‌که برای مرکبات مانند پرتقال و کیوی چنین مصوبه‌ای در نظر گرفته نشده است.

جعفری اظهار داشت: اگر مازندران قطب محصولات کشاورزی بوده و میزان تولیدش بیش از نیاز کشور است که باید مازاد مصرف صادر شود و برای صادرات، صادرکننده نیازمند حمایت و یارانه است.

احمد اصغری عضو اتاق بازرگانی مازندران و کشور نیز در این جلسه گفت: حمل‌ونقل از زیرساخت‌های صادراتی به شمار می‌رود درحالی‌که از داشتن کامیون یخچال دار محروم هستیم.

وی با اشاره به اینکه پرداخت یارانه‌ها در کشور یکسان است اظهار داشت: در حال حاضر دو تا سه درصد یارانه برای صادرات محصولات پرداخت می‌شود که پاسخگوی نیازها نیست.

وی بابیان اینکه سه کرسی خوب اتاق بازرگانی کشور مربوط به مازندران است یادآور شد: باید از ظرفیت‌های این کمیسیون‌ها بهره‌گیری کنیم.

توجه ویژه به گردشگری در برنامه ششم توسعه

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کشور به برگزاری اجلاس گردشگری شرق کشور اشاره کرد و گفت: در برنامه ششم توسعه نیز به صنایع‌دستی و گردشگری توجه اساسی شده است.

میران نایب‌رئیس اتاق بازرگانی مازندران هم در این جلسه گفت: بخش کشاورزی درصد بالایی از اشتغال را در کشور به خود اختصاص می‌دهد و باید از این بخش حمایت بیشتری شود.

وی اظهار داشت: ارائه تسهیلات با کارمزد و سود بالا دردی را از کشاورزی دوا نمی‌کند و نیاز است تا از فعالان کشاورزی حمایت بیشتری شود.

وی با تأکید بر اینکه نهادهای حمایتی باید به کمک بخش کشاورزی بیایند گفت: مازندران در حال حاضر رتبه اول صادرات مرغ را در کشور بر عهده دارد.

حسین اکبری دبیر ستاد اجرایی خانه کشاورز مازندران نیز گفت: متأسفانه کشاورزی مظلوم واقع‌شده است در حالی طبق اصل ۴۴ باید به بخش‌های غیردولتی توجه اساسی شود.

وی اظهار داشت: دولت باید از تشکل‌ها و نهادهای مردمی حمایت و به‌عنوان ناظر عمل کند زیرا بخش غیردولتی کار خود را می‌داند.

اکبری با اشاره به اینکه باید به مکانیزاسیون کشاورزی اساسی شود، تصریح کرد: در فرایند کاشت، داشت، صادرات و مکانیزاسیون مشکلاتی وجود دارد که باید رفع شود.

دبیر ستاد اجرایی خانه کشاورزی مازندران افزود: اگر بتوانیم از برنامه‌های بخش‌های کشاورزی حمایت شود، چالش‌های فراروی برطرف می‌شود.

منبع : مهر

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.