26 دی, 1394
مقاله عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برای دفاع اقتصادی:

چرا راهی به جز اقتصاد مقاومتی برای کشور وجود ندارد؟

موسی الرضا ثروتی- عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی- در خصوص رکود و تورم بسیاری بر این عقیده اند که در اقتصادی که با تورم مواجه است، در صورت وجود رونق ، شرایط بسیار بهتر از تورم توامان با رکود است.

متاسفانه در حال حاضر اقتصاد ایران با رکود شدیدی مواجه است که تورم نیز چالش های آن را دوچندان کرده است. یکی از عوامل مهم رکود اقتصادی کشور، ضعف تولید است. در حال حاضر انبارهای کالا و کارخانجات ثابت مانده به طوری که کالاها ی انبار شده گردش مناسب ندارند. از طرفی بنگاه های اقتصاد توانایی خرید کالا ندارند و به همین دلیل کارخانجات تعطیل  شده و از طرف دیگر واردات جایگزین گردیده است. به همین عنوان کشور ما دچار رکود اقتصادی شده است. دولت تمام همت خود را صرف کاهش تورم کرد در حالی که اگر خواستار رونق اقتصادی هستیم بخشی از تورم را هم باید بپذیریم. مروز مردم شهر و روستا می‌گویند همان تورم با اشتغال برای ما بهتر از کاهش تورم و رکود اقتصادی و بیکاری در جامعه است. بیکاری در طی دو سال گذشته افزایش یافته دولت چه برنامه‌ای برای اشتغال داشته است.
دولت در عمل با اتخاذ برخی از تصمیمات سعی نموده تا اقتصاد را از رکود خارج نماید. هدف دولت از اعطای تسهیلات برای خرید کالا، رونق اقتصادی است تا به میزانی چرخه اقتصاد و تولید حرکت کند و کارگران مشغول کار شوند. اما به دلیل وجود مشکلاتی مانند نقدینگی پایین و درآمد پایین، مردم نمی توانند چنین کالایی را خریداری کنند. لذا سیاست دولت در اعطای تسهیلات جهت خرید کالای داخلی چندان موثر نخواهد بود. شاید بتواند در کوتاه مدت به صورت مسکن عمل نماید. در واقع دولت به دنبال آن است تا با کمک به مردم، بخش تقاضای اقتصاد را تحریک نماید این در حالی است که بخش عرضه اقتصاد با مشکلات بسیاری مواجه است.
دامنه رکود در بخش های مختلف وجود دارد. یکی از مهم ترین و محرک ترین بخش های اقتصاد، بخش مسکن است که متاسفانه دولت با بی تدبیری سبب رکود در این بخش نیز شده است. اگر اقتصاد مقاومتی در راس سیاست های اقتصادی دولتی مورد توجه قرار بگیرد می توان در بخش های مختلفی رونق ایجاد کرد. بخش مسکن به ویژه مسکن مهر نیاز به یک حمایت جدی مالی و معنوی از سوی دولت دارد. اگر دولت در پرداخت تسهیلات مقاومت نکند و جلوی فعالیت های ساخت وساز را نگیرد می توان امید به تحرک بازار مسکن بود. این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی در اظهارنظری نسنجیده مسکن مهر مزخرف عنوان نمود و با این موضوع دو میلیون نفر در جامعه بیکار شدند. اگر دولت این کار را انجام دهد جلوی ساخت و ساز گرفته می شود و میلیون ها نفر کارگر از کار بیکار می شوند.
یکی از موضوعات مهم و تاثیرگذار در کشور بخش کشاورزی است که دولت به این موضوع نیز چندان توجهی ندارد. شواهد حاکی از آن است که دولت از اعطای تسهیلات بانکی به حوزه کشاورزی خودداری می‌کند. بخش کشاورزی دارای پتانسیل های بالقوه و بالفعل فراوانی است که اگر مورد توجه قرار نگیرد نه تنها تبعات اقتصادی دامن گیر ما خواهد شد بلکه امنیت غذایی کشور نیز با چالش مواجه می شود.
به طور کل اگر دولت بر مبنای اقتصاد مقاومتی، حمایت از بنگاه های و تولید داخلی را هدف گذاری نماید، به طوری که مشکل نقدینگی واحدهای تولید حل شود، با قاچاق، فساد و واردات بی رویه مقابله گردد، رونق به اقتصاد برخواهد گشت. اعطای وام برای خرید خودرو از خودروسازان و کالاهای داخلی صرفا بخشی از مشکل اقتصاد را حل نخواهد کرد ان هم نه به صورت ریشه ای.
غالب اقتصاددانان بر این عقیده اند که روال سیاست های اقتصادی دولت روال مستدام و صحیحی نیست. حتی سیاست های دولت در بخش های عمرانی نیز محل ابهام است. به طور مثال بعضاً پروژه‌هایی در کشور تا۸۰ درصد پیش روی داشته است اما دولت به جای اختصاص بودجه برای تکمیل آنها، بودجه را به پروژه‌هایی اختصاص داده که هنوز آغاز به کار نکرده‌‌اند.
دولت در حال حاضر تمام تلاش خود را بر روی کاهش تورم متمرکز نموده است در حالی که کشور در حال حاضر نیاز به رونق دارد و هدف گذاری دولت سبب تشدید رکود خواهد شد. رونق همراه با تورم بهتر از کاهش تورم است. دولت به ناچار باید تغییر رویه دهد و سیاست های خود را اصلاح نماید. تنها راه علاج اقتصاد ایران، اقتصاد مقاومتی است. با تکیه بر اقتصاد مقاومتی می توان اقتصاد را به رونق درآورد.
در طول دوران دولت یازدهم اگر دولت قوانینی مثل هدفمندی یارانه ها، رفع موانع تولید(خروج از رکود)، تسهیلات بانکی، بودجه سالانه را به درستی اجرا می کرد در حال حاضر دیگر با رکود این چنینی مواجه نبودیم. متاسفانه نگاه آقای رئیس جمهور و تیم اقتصادیشان به بیرون است که با رفع تحریم ها و ورود سرمایه گذاران خارجی در کشور، معجزه اقتصادی صورت گیرد. به اعتقاد من در کشور بسترهای و ظرفیت های فراوان مالی، انسانی و … برای خروج از رکود وجود دارد. این مهم به شرطی است که به ظرفیت های داخلی ایمان داشته باشیم و براساس آن برنامه ریزی نماییم.
توجه به پتانسیل و ظرفیت بالقوه جامعه و تبدیل آن به ظرفیت بالفعل در راستای استفاده از توانمندی موجود جامعه در شرایط کنونی امری ضروری است. برخی از پتانسیل‌های بالقوه وجود دارد که باید به فعل درآوریم و تنها با دادن شعار و صحبت کردن کافی نیست، بلکه باید در عمل به آن بپردازیم.
یکی از بایدهای کنونی اقتصاد ایران تسهیل شرایط برای حضور و مشارکت مردم و بخش خصوصی در عرصه اقتصاد است. در این راستا دولت برای بهبود فضای کسب و کار و رونق اقتصادی بایستی سریعتر اقدامات موثری را انجام دهد. قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و قانون بهبود مستمر از اقدامات خوب مجلس است. البته قانون رفع موانع تولید از طرف دولت و آئین‌نامه‌های مربوط به آن و اجرای قانون اصل ۴۴ هنوز اجرایی نشده است. متاسفانه یکی از ضعف های بنیادی و ساختاری اقتصاد کشور عمل گرایی سلیقه ای است. دولت‌ها به سلیقه خود قانون را عمل می‌کنند.
در انتها تاکید می کنم که اگر به دنبال بهبود شرایط اقتصاد کشور می باشیم، راهی جز تحقق اقتصاد مقاومتی وجود ندارد. در اقتصاد مقاومتی بخش های مهم و اساسی اقتصاد کشور مورد توجه قرار گرفته است. اقتصاد مقاومتی با تکیه بر ظرفیت های درونی، به دنبال اصلاح ساختارها است تا بتواند با افزایش مشارکت مردم شاخص های مهم اقتصادی از جمله عدالت، رشد اقتصادی و … افزایش دهد. لذا بر این اساس راهی جز تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور وجود ندارد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.