20 دی, 1394
نایب رئیس انجمن برنج :

حمایت از مصرف‌کننده بهانه است

نایب رئیس انجمن برنج گفت: واردکنندگان برنج نمی‌توانند با سود کم خود را تطبیق دهند، به همین دلیل به بهانه حمایت از مصرف‌کننده، تقاضای کاهش تعرفه واردات را دارند.

علی اکبریان نایب رئیس انجمن برنج  در مورد تقاضای واردکنندگان برای کاهش تعرفه گمرکی واردات برنج، گفت: واردکنندگان برنج نمی‌توانند خودشان را با سود کم برنج تطبیق دهند، به همین دلیل با مطرح کردن مسائلی از قبیل افزایش قیمت تمام شده برای مصرف‌کننده خواهان کاهش تعرفه‌ها هستند.

وی با بیان اینکه قیمت جهانی غلات کاهش یافته است، افزود: در صورتی که دولت نرخ خرید تضمینی برنج را افزایش دهد، تولید افزایش و واردات کاهش می‌یابد.

اکبریان تصریح کرد: قیمت هر تن برنج وارداتی از پاکستان و هند در حال حاضر بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ دلار است.

نایب رئیس انجمن برنج بیان داشت: مطابق آمار گمرک در ۶ ماهه ابتدای امسال ۴۵۰ هزار تن برنج یعنی تقریبا نیمی از نیاز سالانه برنج به کشور وارد شد.

وی با بیان اینکه برنج در مازندران فراوان وجود دارد، در حالی که تقاضا نسبت به عرضه کمتر است، تصریح کرد: تقاضا برای برنج‌های پرمحصول نسبت به برنج‌های کیفی به مراتب کمتر است.

اکبریان با اشاره به اینکه قیمت برنج کیفی در شمال کشور از هر کیلوگرم ۸ هزار و ۲۰۰ تومان بیشتر نیست، در حالی که گفته می‌شود، برنج در تهران بسیار گران‌‌تر از قیمت مذکور است، بیان داشت: این گونه مسائل ناشی از ضعف دستگاه‌های نظارتی است.

نایب رییس انجمن برنج با بیان اینکه تعرفه ۴۰ درصدی گمرک برای واردات برنج از ابتدای آبان ماه اجرایی شده است، تصریح کرد: با توجه به پایین آمدن قیمت‌ جهانی برنج تعرفه برنج وارداتی هم کم می‌شود.

 

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.