5 آبان, 1394

راهکارهای قانونی اجرایی شدن «اقتصاد مقاومتی»

موسوی لارگانی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی فعال و پویا، نیازمند برنامه‌ریزی استراتژیک و راهبردی، مبتنی بر مردمی کردن اقتصاد از طریق میدان دادن بیشتر به فعالان بخش خصوصی و رفع موانع و مشکلات این بخش است.

سایت آی اکو نیوز نوشت: اقتصاد مقاومتی مفهومی است که درپی مقاوم‌سازی، ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده موجود اقتصادی با تدبیر رهبر فرزان انقلاب اسلامی مطرح شده است و قطعا باور ومشارکت همگانی و اعمال مدیریت‌های عقلایی و مدبرانه، پیش شرط و الزام چنین موضوعی است. در این باره قواعد و قوانین زیادی نگارش شده است که در گفت‌وگو با «سید ناصر موسوی لارگانی» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به بررسی آنها می‌پردازیم.

حمایت از تولید ملی که از سرفصل‌های اقتصاد مقاومتی است، چگونه محقق می‌شود؟

تأکید مقام معظم رهبری بر ضرورت تداوم تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، مبین سه وظیفه برای دولت، دست اندرکاران تولید و مردم است، سه حلقه‌ای که نحوه تعامل آنها بر هم، تاثیر مستقیم دارد و نتیجه نهایی آن، به این تعامل وابسته است. یعنی هرچه قدر که مردم را تشویق به خرید کالای داخلی کنیم اما کیفیت تولید کالای داخلی پایین باشد، عملاً رغبتی از سمت مردم به خرید کالای تولید داخلی نخواهد بود. اگر تولید کننده هم برای تولید کالای باکیفیت همت کند اما دولت و سیستم بانکی کشور، خدمات پولی و مالی ارائه ندهند یا قوانین اقتصادی، فضای کسب و کار را سخت کند و یا مردم نسبت به کالای داخلی بی‌رغبت باشند، باز هم نتیجه منفی خواهد بود. به این ترتیب باید تمامی ارتباطات این سه حلقه باهم اصلاح شده و در راستای افزایش تولید ملی بهبود پیدا کند.

در این باره می‌توان به سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی هم استناد کرد. از مهمترین پیامدهای این اصل چیست؟

محدودسازی اقتصاد دولتی و آزادسازی اقتصاد از پیامدهای مهم اصل ۴۴ قانون اساسی است. اقتصاد مقاومتی فعال و پویا، نیازمند برنامه‌ریزی استراتژیک و راهبردی، مبتنی بر مردمی کردن اقتصاد از طریق میدان دادن بیشتر به فعالان بخش خصوصی و رفع موانع و مشکلات این بخش است. به عبارتی بخش خصوصی به عنوان موتور و محرک اصلی رشد اقتصادی و صنعتی است که با به کارگیری سرمایه خود و جذب و مشارکت سرمایه‌های غیردولتی، استفاده بهینه از منابع انسانی و اعمال مدیریت کار آمد، با ایفای نقش خود در رشد اقتصادی و صنعتی کشور، می‌تواند اهداف توسعه‌ای دولت را محقق کند.

در اصول کلی اقتصادی مقاومتی و حتی قوانین آن به نخبگان و استفاده از فناوری نوین توجه زیادی شده است، چرا این دو بخش اهمیت زیادی دارند؟

نخبه به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می‌شود که اثرگذاری وی در تولید علم، هنر و فناوری کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید دانش و نوآوری موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و متوازن کشور شود. زمانی که فناوری‌های نوین مشمول تحریم قرار می‌گیرند و کشورهای دشمن اجازه نمی‌دهند این فناوری‌ها به ایران برسند، اگر از نخبگان حمایت شود، می‌توان این فناوری‌ها را تبدیل به فعالیت تجاری کرد. میدان دادن به نخبگان در عرصه صنعت، تجارت و کشاورزی، از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی است و نیز باید شرایط به گونه‌ای باشد که نخبگان بدون مانع کارهای خود را پیش ببرند. آنچه جای نگرانی است، تحریم خارجی نیست بلکه نگرانی در خصوص موانع تولید و تجارت داخل کشور است که گاهی شدیدتر از تحریم‌ها عمل می‌کند.

مهم‌ترین اهداف تحقق اقتصاد مقاومتی چیست؟

مهم‌ترین اهداف تحقق اقتصاد مقاومتی شامل مردمی سازی اقتصاد و ارتقای مقاومت اقتصادی دربرابر تحریم‌ها می‌شود.

برای محقق شدن این اهداف چه کار باید کرد؟

برای اینکار، در گام اول باید توانمندسازی آحاد مردم در دستور کار قرار گیرد تا زمینه برای حضور موثر همه افراد در فعالیت‌های مولد اقتصادی فراهم شود. وحدت و همکاری میان فعالان می‌تواند به اشکال گوناگون شبکه سازی، خوشه سازی، زنجیره تامین و… در دستور کار قرار گیرد. اما با محوریت نظم‌های جمعی میان فعالیت‌ها، آرمان‌های مردم سازی اقتصادی محقق شده و سطح پایداری و مقاومت اقتصادی در برابر تحریم‌ها و فشارها ارتقاء می‌یابد.

خلاصی از وابستگی به درآمد نفت، مصداق خود اتکایی است، چطور اقتصاد مقاومتی به این مورد پرداخته است؟

قوانین حوزه اقتصادی باید به گونه‌ای مورد بازبینی قرارگیرند که تمامی مواردی که وابستگی کشور را به دنبال دارد، شناسایی و درخصوص آن تصمیم گیری کنند. در موارد کم اهمیت‌تر می‌توان این حوزه‌ها را متنوع و متکثر کرد تا میزان وابستگی کشور کاهش یابد. در موارد خاصی نیز ممکن است جایگزین‌سازی کامل مد نظر قرار گیرد. برخی از قوانینی که دراین خصوص قابل طرح هستند عبارتند از: جایگزینی درآمدهای جاری به جای نفت مانند؛ مالیات و درآمدهای ترانزیتی و… و نیز گسترش شرکای تجاری از یک شریک عمده به چندین شریک کوچکتر…

به اعتقاد شما اولی گام تحقق اقتصاد پایدارچیست؟

مهار سوداگری و فساد اداری – اقتصادی است. منظور از سوداگری، فعالیت‌های غیر مولدی است که از تلاطم و نوسان‌های بازار سوءاستفاده کرده و بهره‌مندی‌هایی را نصیب برخی افراد می‌کند. در اقتصاد مبتنی بر دلالی و سوداگری، بخش مولد بیشترین آسیب را دیده و ساز و کار اقتصاد به سمت حباب‌های قیمتی و نوسان‌های شدید سوق می‌یابد. چنین اقتصادی در مواجهه با فشار خارجی کمترین پایداری و مقاومت را داشته و به سرعت متلاشی می‌شود. برخی قوانین که می‌تواند به این اصل کمک کند عبارتند از: قوانین کنترل زمین و مسکن، مبارزه با قاچاق و واردات غیرقانونی، ساماندهی فضای اطلاعاتی به منظور دسترسی یکسان آحاد جامعه به اطلاعات اقتصادی و… .

مفاهیم فرهنگی و فرهنگ‌سازی در این زمینه چه نقشی دارند؟

علاوه بر ترویج و تبلیغ مفاهیم عام حوزه فرهنگ مقاومت همچون جهاد و مبارزه، در حوزه اقتصادی نیز باید مفاهیم فرهنگی مناسبی بسط و توسعه یابد. ترجیح تولید بر واردات و خرید کالای داخلی مساله مهمی است که در بسیاری موارد با موانع فرهنگی روبه‌رو است. نفی تکاثر درعین تبلیغ کار و تولید ثروت، نفی اسراف درعین ترویج مصرف میانه و… نیز باید محور توجه قرار گیرند. همچنین به لحاظ فرهنگی چنان مساله مطرح شود که جهاد اقتصادی مانند جهاد نظامی مد نظر قرارگرفته و فعالیت مفید اقتصادی امر مجاهدت در راه خدا را داشته باشد. اینها گوشه ای از اهداف اقتصاد مقاومتی است که تنها با امتداد راه جهاد اقتصادی میسر خواهد شد. ایجاد شرایطی نسبتاً پایدار، اقتصادی ایمن و مقاوم و خود کفایی که آرزوی هر ملتی است. شناسایی نقاط ضعف کشور در اقتصاد مقاومتی و تبدیل آن به نقاط قوت، یکی دیگر از الزامات کشور در رسیدن به جایگاه واقعی خویش در عرصه جهانی است که برای تحقق آن باید همکاری نزدیکی میان دولت و مردم صورت گیرد.

برخی قوانین که می‌تواند به کاهش سوداگری اقتصادی کند عبارتند از: قوانین کنترل زمین و مسکن، مبارزه با قاچاق و واردات غیرقانونی، ساماندهی فضای اطلاعاتی به منظور دسترسی یکسان آحاد جامعه به اطلاعات اقتصادی و… .

منبع : فارس

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.