21 دی, 1394
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی:

۹۸ درصد محموله‌های قاچاق کشف نمی‌شوند

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: ۹۸ درصد محموله‌های قاچاق کشف نمی شوند و از ۲ درصد پرونده های کشف شده نیز ۹۷ درصد پرونده های کوچک و فقط ۳ درصد از محموله های قاچاق کشف شده، پرونده های ملی و کلان است.

به گزارش گروه اجتماعی دفاع اقتصادی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تعزیرات حکومتی، علیرضا جمشیدی در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح وظایف سازمان تعزیرات حکومتی، قاچاق کالا در کشور را معضل بزرگی دانست و اظهار داشت: قاچاق پدیده‌ای است که سالانه ۲ میلیون فرصت شغلی کشور را از بین می‌برد.

 

جمشیدی در بخش دیگری از سخنانش به قاچاق لوازم آرایشی و تخلفات آرایشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: سالانه حدود یک میلیارد دلار قاچاق لوازم بهداشتی انجام می شود که این نوع قاچاق سلامت جامعه و زنان را مورد هدف قرار داده است.

 

وی افزود: در حال حاضر ۲۰ هزار آرایشگاه زنانه بدون مجوز و ۱۰۳۴ آرایشگاه دارای مجوز در تهران فعالیت می‌کنند و متاسفانه استفاده از مواد تقلبی آرایشی و مواد شیمیایی بی‌کیفیت در این آرایشگاه‌ها زیاد مشاهده می‌شود.

 

رئیس سازمان تعزیرات حکومتی با تشریح برخی تخلفات آرایشگاه‌های زنانه افزود: در مورد آرایشگاه‌های زنانه مواردی هست که آقایان برای خانم‌ها و خانم‌ها برای آقایان خدمات آرایشی مثل تاتو انجام داده‌اند.

 

جمشیدی تصریح کرد: متأسفانه اینگونه فعالیت‌ها غیرقانونی توسط افراد بدون تخصص لازم در واحدهای مسکونی انجام می شود و در این واحدها به روی مراجع نظارتی و رسیدگی بسته است و هیچ کس بدون مجوز قضایی حق ورود ندارد که این تخلفات و مدل سازی‌های غیراسلامی و اعمال خلاف شرع، ضرورت برخورد قاطع اصناف را نشان می دهد.

 

رییس سازمان تعزیرات حکومتی با اشاره به صلاحیت این سازمان در رسیدگی به تخلفات بهداشتی، دارویی و درمان هم گفت: براساس ماده ۱۱ قانون تعزیرات حکومتی پروندههای بهداشتی باید با حضور کارشناسان وزارت بهداشت تشکیل و رسیدگی شود اما باتوجه به تعداد کم کارشناسان بهداشت و تعدد کالاهای تجهیزات پزشکی این کارشناسی ها به صورت جامع و کامل انجام نمی‌شود.

 

وی ناکارآمد بودن برخی مجازات‌های بهداشتی و دارویی را از جمله مشکلات دیگر رسیدگی به تخلفات این حوزه بر شمرد و گفت: در برخی موارد قوانین مربوط به ۶۰ سال قبل است و تاکنون بازنگری نشده است و در موارد دیگر جرائم متناسب و بازدارنده نیست برای مثال گرانفروشی دارو از سوی داروخانه‌ها در مرتبه اول حداکثر تا ۵۰ هزار تومان جریمه دارد.

 

جمشیدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حدود ۸۰ هزار میلیارد ریال فرار مالیاتی قاچاقچیان کالا اظهار داشت: ایران با ۱۰۰ میلیارد دلار واردات کالا در سال، ۱۶۷ گمرک دارد در حالی که سایر کشورها همچون امارات با ۵۰۰ میلیارد دلار واردات کالا در سال تنها ۳۷ گمرک دارد.

 

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از تکنولوژی‌های روز در گمرک گفت: در بندر شهید رجائی که هر شبانه روز ۶۰۰۰ کانتینر وارد و خارج می شود، یک اسکنر (دستگاه ایکس ری) با قابلیت اسکن ۱۷۰ کامیون وجود دارد و این مسئله باعث عدم نظارت بر حجم انبوهی از این کانتینرها می‌شود.

 

رئیس و اعضای کمیسیون فرهنگی هم پس از استماع گزارش رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، ضمن بیان نظرات و سوالات خود، نسبت به بررسی دقیق تر آسیب های فرهنگی موجود در حوزه قاچاق و آرایشگاه های زنانه ابراز تمایل کرده و مقرر شد که کارگروه مشترک دستگاه های نظارتی و اعضای کمیسیون فرهنگی برای رسیدگی فوری به این معضل ها تشکیل شود.

منبع : خبرگزاری دانشجو

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.