19 دی, 1394

ایران در رتبه دوم صید ماهی در اقیانوس هند

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات با بیان اینکه صید ماهیان در کشورمان از مجموع صید هفت کشور حاشیه خلیج فارس بیشتر است، گفت: ایران در رتبه دوم صید در اقیانوس هند قرار دارد.

 علی اصغر مجاهدی اظهار داشت: هم اینک بیش از یکصد هزار تن از صید سالانه کشور از ذخایر مشترک آبزیان در آب‌های بین المللی برداشت می‌شود.

وی با بیان اینکه هرمزگان یکی از مناطق اصلی صید و صیادی کشور است و بیش از ۴۰ درصد صید ایران در این استان انجام می‌شود، افزود: پیش بینی می‌شود بر اساس برنامه ششم توسعه این عدد به ۴۵ درصد افزایش یابد.

مجاهدی با اشاره به کاهش نیم درصدی صید سالانه در جهان، اضافه کرد: کشور ما سالانه چهار درصد رشد در حوزه صیادی دارد ضمن اینکه در ۱۰ سال گذشته صید ساردین ماهیان با ۳۰ درصد رشد سالیانه همراه بوده است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران، توسعه صیادی در جنوب کشور را متکی به صید ماهیان ریز دانست و افزود: براساس برنامه ششم توسعه، صید فانوس ماهیان و سطح زیان در آب‌های خلیج فارس و بین المللی دو برابر می شود.

وی با انتقاد از روند فرآوری ساردین ماهیان در کشور، گفت: با وجود ظرفیت‌های بی شمار در این حوزه، هم اکنون ارزش اقتصادی ساردین یک درصد از ارزش اقتصادی صید را تشکیل می‌دهد.

مجاهدی با تاکید بر ضرورت تکمیل زنجیره فرآوری ماهی، افزود: تکمیل زنجیر فرآوری ماهی با احداث صنایع تکمیلی، منجر به ارزش افزوده بیشتر و رونق اقتصاد شیلات کشور و هرمزگان می‌شود.

وی با دعوت از جامعه صیادی برای ورود به حوزه فرآوری، بسته بندی و صادرات ساردین ماهیان، گفت: انتظار داریم صیادان علاوه بر مدیریت صید، در مدیریت درآمد این حوزه نیز نقش داشته باشند.

منبع : مهر

مطالــــب مرتبط
بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.