18 دی, 1394
حاشیه‌نگاری از همایش اقتصاد مقاومتی

انتقاد دولتی‌ها از بی‌توجهی دولت به اقتصاد مقاومتی

دوشنبه گذشته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی که این روزها درگیر تدوین برنامه ششم توسعه است، همایش الزامات اقتصاد مقاومتی را برگزار کرد که نحوه برگزاری این همایش انتقادهایی را از سوی مهمانان همایش که بخش عمده آن دولتی بودند، درپی داشت.

بهمن ماه سال ۱۳۹۲ رهبر معظم انقلاب سیاست‌‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کرد، سیاست‌هایی که مهم‌ترین سند اقتصادی نظام و کشور است و از آن به‌عنوان سند بالادستی در تصمیم‌گیری‌ها، تدوین لوایح بودجه و برنامه‌های توسعه پنج‌ساله از جمله برنامه ششم یاد می‌شود و باید محور و در رأس برنامه‌های کشور باشد.

به‌اعتقاد کارشناسان، اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های آن راهگشای حل مشکلات اقتصادی کشور است و همیشه مقام معظم رهبری بر اجرای آن تأکید داشتند به‌طوری که در شهریور امسال در دیدار هیئت دولت خواستار شکل گیری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شدند تا اجرای این امر مهم محقق شود.

براساس این گزارش در روز ۱۸ آبان ماه امسال نیز رئیس دفتر مقام معظم رهبری در نامه‌ای به معاون اول رئیس جمهور، توصیه‌های مقام معظم رهبری را  به‌منظور اجرای موفق برنامه‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغ کرد. در این نامه آمده بود که رویکردهای اقتصاد مقاومتی (عدالت‌بنیانی، مردمی‌بودن، دانش‌بنیانی، درونزایی و برونگرایی) در همه برنامه‌ها (از جمله برنامه ششم توسعه و بودجه سنواتی) و فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی حاکم شود و اجرای اقتصاد مقاومتی تنها منوط به این برنامه‌ها نشود و باید اطمینان حاصل شود که کلیه اقدامات دستگاه‌ها منطبق با این سیاست‌ها است؛ همچنین برنامه اقتصاد مقاومتی نباید برنامه‌ای مجزا از برنامه ششم توسعه باشد و باید برنامه اقتصاد مقاومتی در قالب برنامه ششم توسعه تدوین و پیگیری شود.

سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور که این روزها مشغول تدوین برنامه ششم است، روز دوشنبه گذشته همایشی را با عنوان الزامات اقتصاد مقاومتی مبتنی بر اقتصاد دانش‌بنیان برگزار کرد، همایشی که قرار بود، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و اعضای کابینه دولت یازدهم از الزامات اقتصاد مقاومتی بگویند؛ اما نه‌تنها نوبخت به این همایش نیامد، بلکه وزرا هم حاضر نشدند، دیگر مسئولان دولتی هم همان صحبت‌های ابتدایی و همیشگی خود را در خصوص اقتصاد مقاومتی مطرح کردند و کنار آن توضیحاتی هم در حوزه عملکردی وزارت‌خانه خود ارائه دادند و به‌صورت کلی‌گویی به موضوع بحث یعنی اقتصاد مقاومتی پرداختند.

برگزاری این همایش حاشیه‎های زیادی داشت که یکی از آنها حضور یک خودروساز چینی بود که قبلاً در خبری به آن اشاره کردیم، البته مدیر این شرکت چینی یکی از سخنرانان بود که به تبلیغ شرکت خود پرداخت. این همایش مهم آن هم با نام اقتصاد مقاومتی که در آن باید از تولید داخل حمایت شود به نمایشگاه اتومبیل شرکت چینی، نه ایرانی تبدیل شده بود. این تمام ماجرا نبود و برخی مسئولین از جمله معاون نوبخت که مسئول برگزاری همایش بودند، نیز همایش را در بخش ابتدایی ترک کردند و در پایان همه مدعوین که اغلب مدیران دولتی وزارتخانه‌ها بودند، از این موضوع به‌شدت ناراحت شدند و انتقاد کردند که شاید برای مسئولین اقتصاد مقاومتی اهمیتی ندارد.

اکثر مهمانان همایش از میزبانی که رفته بود سؤال داشتند و گفتند که برگزاری آن هیچ دستاوردی نداشت، و مسئولین و برنامه‌ریزان کشور می‌خواهند با برگزاری عجولانه همایش یک‌روزه و صرف هزینه‌های فراوان بگویند به اقتصاد مقاومتی توجه دارند و سرلوحه تصمیم گیری‌ها است.

اینجا بود که یاد سخن فرشاد مؤمنی افتادیم که می‌گفت این دولت می‌گوید به‌دلیل کاهش قیمت نفت با مشکل مواجه شده است، و باید صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها را از خود آغاز کند، اما بودجه‌هایی که می‌بندد و تصمیماتی که می‌گیرد، اصلاً نشانی از کاهش هزینه نیست.

یکی از مهمانان این همایش در این باره گفت: سؤالات بی‌شماری مطرح است که باید مسئولین به آنها پاسخ دهند، اما نه‌تنها مسئولین نیامدند، بلکه آنهایی هم که از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور آمده بودند، زود محل همایش را ترک کردند.

ابوالقاسم عربیون عضو هیئت علمی دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران که یکی از سخنرانان بود، و مقاله‌ای به این همایش ارسال کرده بود، به خبرنگار تسنیم گفت: عدم حضور مسئولین دولتی در همایش؛ سنت شده و هیچ‌وقت نمی‌نشینند تا نظرات را بشنوند.

حسنی عضو هئیت علمی و مدیر گروه مطالعاتی مؤسسه علمی و کاربردی وزارت جهاد کشاورزی هم با انتقاد از نحوه برگزاری همایش، به تسنیم گفت: وقتی یک همایش در راستای تبیین اقتصاد مقاومتی و الزامات آن برگزار می‌شود، ابتدا باید نشانه‌های آن از جمله برنامه ریزی را در خودش ببیند.

وی افزود: بسته‌ای در این همایش ارائه شد، اما دریغ از اینکه یک مطلب علمی و در راستای اهداف همایش در آن باشد و تمامش تبلیغات شرکت‌های چینی بود و بی‌نظمی در برنامه ریزی‌ها. همایش به‌طور کلی کیفیت علمی نداشت و صبح روز همایش انگار فضای تبلغیات ریاست جمهوری بود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تأکید کرد: وقتی مسئولین محل همایش را ترک می‌کردند، به آنها گفتم سؤال دارم، اما نه‌تنها جوابی به سؤالاتم ندادند بلکه کانال ارتباطی برقرار نشد. قرار بود آموزش ببینیم و یاد بگیریم تا اقتصاد مقاومتی را در سازمان‌های خود اجرا کنیم. در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تأکید مسئولین این است که بخش خصوصی راه اندازی و توانمند شود، ولی دریغ از اینکه بخش خصوصی را دعوت و دخیل کرده باشند و این ایراد بزرگی است.

افسر مویه‌بند کارشناس مطالعات و برنامه ریزی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر تدوین بخش فرهنگ برنامه ششم هم به خبرنگار تسنیم گفت: این همایش به‌دنبال ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری در رابطه با تدوین برنامه ششم مبتنی بر الزامات اقتصاد مقاومتی برگزار شد و موضوعاتی مطرح شد که همیشه در فضای مجازی و حقیقی این الزامات منتشر می‌شود و آنچه مهم است شیوه و رویکرد برنامه ریزان ارشد کشور به‌خصوص در برنامه ششم است.

وی افزود: متأسفانه به‌دلیل اینکه در جریان تدوین برنامه ششم هستم، می‌بینیم تدوین این برنامه با موانع و کاستی‌هایی روبه‌رو است و حتی برنامه نویسان و مدیران برنامه نویسی در سطح کشور سرگردان هستند؛ از یک طرف اعلام می‌کنند “در این همایش شرکت کنید و آموزش ببینید”، ولی وقتی اینجا آمدیم مسائلی در برابر ما قرار گرفت که چیزی از الزامات اقتصاد مقاومتی در آن دیده نمی‌شود. از سوی دیگر کاتالوگ‌های بسیاری از شرکت‌های خارجی دریافت کردیم که یا مبتنی بر واردات خودروی بی‌کیفیت چینی است و یا مبتنی بر صنایع مونتاژ که اکثر قطعات آنها را باید از خارج وارد کنیم.

این کارشناس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در این همایش چیزی از  رویکردی نوین ــ که در سطح دنیا به اقتصاد خلاق در حوزه‌های مختلف می‌پردازد ــ ندیدم و چیزی بر دانسته‌های من اضافه نشد. مسئولین باید در پنل‌ها حضور می‌داشتند و به سؤالات پاسخ می‌دادند؛ چرا این همایش را با عجله برگزار کردند و آیا الزامی به برگزاری عجله‌ای و اجباری این نوع همایش‌ها داریم.

مویه‌بند با طرح این سؤال که آیا اقتصاد مقاومتی برای مسئولین مهم است، تأکید کرد: الزامات اقتصاد مقاومتی را همه می‌دانیم و آنچه برای برنامه ششم نوشته شده، که قرار است در دولت و مجلس تصویب شود، نمی‌تواند چشم‌اندازی روشن و اهدافی را که برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و… نیاز داریم محقق کند.

قلی‌زاده کارشناس بانک مرکزی هم گفت: ترجیح می‌دادم که یک خودروساز داخلی در این همایش باشد نه چینی، زیرا پایه اقتصاد مقاومتی بر مبنای تولید داخل است و امروز خودروسازی یکی از صنعت‌های بزرگ کشور است.

خانم محبی از کارشناسان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اظهار کرد: مهم‌ترین انتقاد این است که شاهد حضور خیلی پررنگ نمایندگان یک شرکت خودروسازی چینی در همایشی با عنوان اقتصاد مقاومتی بودیم که این خیلی ارزنده نیست و اینکه یک زمان برای سخنرانی مدیر این شرکت چینی اختصاص داده بودند و فیلمی از محصولات و سابقه شکل‌گیری آن نمایش دادند، با ساختار اقتصاد مقاومتی همخوانی نداشت.

وی افزود: مسئولین در این همایش نبودند تا به سؤالات صاحب‌نظران پاسخ دهند و یک ارتباط برقرار شود و اینکه زیربنای اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش‌بنیان است، اما در این همایش اصلاً مقاله‌ای در این خصوص دیده نشده و حتی اطلاع رسانی همایش بسیار ضعیف بود و تبادلی علمی صورت نگرفت.

محمد جعفر صدیق مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران که رئیس یکی از پنل‌ها هم بود، در مواجهه با اعتراض مهمانان به ترک زودهنگام جلسه از سوی مسئولین برگزار کننده گفت: بنده دبیر تدوین برنامه ششم وزارت علوم و تحقیقات هستم و از این اقدام برگزار کنندگان آشفته‌ام. خیلی دوست داشتم در چنین جلسه‌ای مسئولین حاضر بودند و مشقی را که نوشته‌اند توصیف می‌کردند تا اصحاب علم بگویند اجرایی می‌شود یا نه.

دبیر تدوین برنامه ششم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: این اعتراض را به برگزارکننده‌ها منتقل می‌کنم و اگر می‌دانستم برگزاری این همایش این‌گونه است، نمی‌آمدم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، نوبخت رئیس سازمان مدیریت، نعمت‌زاده وزیر صنعت، فرهاد دژپسند، معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت، شاپور محمدی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد، مسعود نیلی مشاور رئیس جمهور در امور اقتصاد و… افرادی بودند که باید در همایش حاضر می‌شدند که نیامدند.

منبع : تسنیم

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.