17 شهریور, 1394

تبدیل بناهای خاک خورده به سنگر تولید و اشتغال

یک کار آفرین در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی با تبدیل بناهای متروک دولتی به محلی برای پرورش قارچ خوراکی، یک الگوی عملی از اقتصاد مقاومتی و تولید نشان داد.

محمد یاسر خواجوی‌راد که دارای فوق لیسانس رشته اقتصاد کشاورزی از دانشگاه تهران است، صبح روز چهارشنبه ۱۷ شهریور ماه مهمان سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی بود.

او اولین فردی است که در تهران با نگاهی متفاوت به تولید و پرورش قارچ در اماکن بدون استفاده دولتی دست زده و توانسته در این زمینه به اشتغالزایی و کارآفرینی در این مناطق کمک کند.

این موضوع باعث شد تا خبرنگار ما با او در این زمینه به گفت‌وگویی تفضیلی بپردازد:

در ابتدا کمی راجع به نحوه فعالیت تان و دستاورد خود در این زمینه بگویید؟

باتوجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی و دانش و تخصصی که  در این رشته داشتم، بر خود واجب دیدم تا با ورود به عرصه عمل و تولید، گامی در جهت تحقق فرمایشات رهبرم بردارم.

بنده فعالیت تولیدی خود رابه صورت عملی حدود ۲ سال است انجام می‌دهم که طی آن فضاهای موجود بدون استفاده در اماکن نظامی سپاه و ارتش را به مراکز تولید و پرورش قارچ خوراکی تبدیل کردم که این امر موجب ایجاد کارآفرینی و اشتغالزایی ۳۰ نفر در این رشته شد.

بنده با این دیدگاه که فضاهای بدون استفاده را با تغییراتی کوچک می‌توان به سالن تولید قارچ تبدیل کرد، شروع به کار کرده و هم اکنون در چندین مکان سپاه و ارتش تولید و پرورش قارچ را بصورت مشارکتی با این نهاد ها انجام می دهیم.

در حال حاضر ۳ سالن فعال تولید قارچ و ۲ سالن دیگر درحال راه اندازی دارم، همچنین یک کارخانه تولید قارچ نیز در بومهن دارم.

کمی در خصوص نحوه بهره برداری متفاوت و عملکرد موفقیت آمیز خود در تولید قارچ بگویید؟

می توانیم علاوه بر اینکه قارچ را به صورت فله ای وارد بازار کنیم، با انجام یکسری عملیات نظیر آماده سازی برای تولید فرآورده‌های خانگی، خشک کردن و حتی فرآوردهای صنعتی از قبیل تهیه پوره برای ترکیبات عصاره های غذایی، ارزش افزوده را بالا برده و در نهایت سود دهی و درآمد را افزایش دهیم .

به طور مثال، قارچ را که برداشت می‌کنیم یک قسمت از آن اصطلاحا بازار پسند است و قسمت دیگر که اگر برداشت شود، ارزش غذای آن کاملا مشابه اولی است، اما بازار پسند نیست ما می‌توانیم قسمتی که بازار پسند نیست و به عنوان ضایعات دور ریخته می‌شود، را ارزش افزوده بدهیم و تبدیل به پوره کنیم و بعد وارد بازار کنیم البته این روش خیلی کم در کشور انجام می شود.

  سود خالص و برگشت سرمایه در تمامی مراحل و فرآیندها از ابتدای تولید  تا مرحله  عرضه به بازار چه میزان است؟این فعالیت سود دهی بالایی دارد به شرط آنکه موازین علمی و تخصصی کشت و پرورش آن کامل و صحیح رعایت شود.

روشی که می‌توانیم میزان سود خالص  را افزایش دهیم به این صورت است که قیمت فروش را بالاتر ببریم بازار عرضه بهتری پیدا کنیم، صادرات انجام دهیم و یا ارزش افزوده و یا کیفیت محصول را بالاتر ببریم. و یا اینکه هزینه را کاهش دهیم و این موضوعی بود که بنده پتانسیل آن را در مناطق نظامی دیدم و پیگیر شدم.

حسن و مزایای پرورش قارچ نسبت به تولید دیگر محصولات کشاورزی در چیست؟

کار پرورش قارچ در مقایسه با دیگر انواع فعالیت های کشاورزی چندان وقت گیر و پرخطر نیست، لذا افراد می‌توانند در ابتدای شروع به فعالیت در این زمینه  این کار را به عنوان شغل دوم خود حساب کنند. از سوی دیگرپرورش قارچ خوراکی در ابعاد و اندازه های مختلف قابل اجرا است ،  در صورتی که توانایی انجام و ادامه اینکار را درخود دیدند، می‌توانند کار خود را گسترش دهند.

آیا در بحث تولید قارچ وابستگی در تامین نهاده ها وجود دارد؟

خیر،در این زمینه به چند نوع مواد اولیه همچون کاه، کود مرغی و اسپور قارچ نیاز داریم که تولید و پرورش قارچ را شروع کنیم این درحالی است که ما در کشور هیچ کدام  از این مواد را وارد نمی کنیم و در این زمینه کاملا خودکفا هستیم. تا جایی که به عقیده بنده می‌توانیم قارچ خوراکی تولید داخل را جایگزین مواد وارداتی دیگر کنیم.

مزیت استفاده از این اماکن با اماکن خصوصی در تولید و پرورش قارچ چیست؟

مزیت انجام این کار در اماکن بدون استفاده سپاه و ارتش این است که مسئولان این اماکن باتوجه به فرمایشات رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی هماهنگی لازم جهت پیشرفت کار را به آسانی و با کمترین بوروکراسی های اداری انجام می‌دهند که حائز اهمیت است، چرا که باعث ایجاد انگیزه مضاعف برای انجام کار می‌شود.

لذا در دیگر ارگان های دولتی نیز به وفور از این اماکن بدون استفاده دیده می‌شود، ولی هماهنگی جهت بهره برداری از آنها انرژی زیادی از تیم کارآفرین خواهد گرفت.

این ایده چطور به ذهن شما رسید؟

حدود ۲ سال پیش متوجه شدم در بسیاری از زمینه ها مانند بحث فرآوری در کشور خیلی کار نشده است، اما در بحث کارآفرینی و درآمد زایی می‌توانیم کاری را که افراد دیگر انجام می‌دهند انجام بدهیم و زمانی‌که یک خلاقیت و نوآوری در همان زمینه انجام بدهیم، می توان سود بیشتری را کسب کرد.

در واقع هدفم این است که تولید را اقتصادی و هزینه های آن را کاهش داده و همچنین از مناطق نظامی بدون استفاده به مناسب ترین راه بهره برداری کرد.

در زمینه نحوه آموزش خود در این زمینه بگویید؟

در واقع آموزش یک تعهد اخلاقی است که بابت این امر هزینه ای دریافت نمی کنم و یک بعد آن هم بسیج است، افردا بسیجی که علاقمند به تولید قارچ هستند، در سالن این مناطق طی یک دوره ۶۰ روزه به صورت تئوری و عملی آموزش می بینند و از نزدیک با فضا آشنا می شوند.

اگر نکته و صحبتی ناگفته هست، بفرمایید:

جوانان و فارغ التحصیلان در رشته کشاورزی نباید منتظر استخدام و پشت میز نشینی باشند، بلکه باید با آموزش و پشتکار و توکل برخدا در این عرصه فعالیت کنند و مطمئن باشند که در صورت کار و تلاش در رشته کشاورزی و خدمت به میهن عزیز اسلامی نتایج مطلوبی به دست خواهند آورد.

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.