1 مهر, 1394

فناوری ایرانی تولید کک نفتی گامی در مسیر اقتصاد مقاومتی

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت معتقد است: بهره برداری از نخستین فناوری ایرانی تولید کک نفتی در این پژوهشگاه در واقع گامی در مسر اقتصاد مقاومتی و رشد اقتصاد ملی است.

حمیدرضا کاتوزیان گفت: همکاری سازمان های توسعه ای نقش بسزایی در روند روبه رشد کشور خواهد داشت و امروز متخصصان ایرانی در زمینه های مختلف توانمندی خود را به منصه ظهور می رسانند.

وی تولید کک نفتی را با بهره گیری از باقیمانده های سنگین به ویژه ته مانده برج تقطیر در خلا به محصولات سبک تر و با ارزش تر به عنوان یک مزیت ارزیابی کرد و افزود: کک کاربردهای گوناگون سوختی مانند الکترودهای گرافیتی، الکترودهای کربنی یا همان آندها در صنایعی مانند آلومینیوم و فولاد دارد.
کاتوزیان اضافه کرد: صنایع فولادسازی و آلومینیوم سازی به تولید کک نیاز دارند و کمبود تولید داخلی، کشور را ناگزیر از واردات سالانه ۱۳۵ هزار تن می سازد.
وی افزود: پژوهشگاه صنعت نفت به عنوان یک سازمان توسعه ای در طراحی پایلوت نیمه صنعتی این طرح نفش داشته و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) از ارکان کمک به این طرح بود و انتظار می رود در مرحله صنعتی سازی آن نیز همکاری و کمک لازم را به عمل آورد.
فناوری ایرانی تولید کک نفتی و واحد نیمه صنعتی آن طی ۳۸ ماه با صرف بودجه سه میلیارد تومانی امروز به بهره برداری رسید.

کاتوزیان اضافه کرد: ساخت واحد صنعتی کک نفتی با بازگشت فوری سرمایه همراه است و اینگونه واحدها خیلی زود با به بهره برداری رسیدن و فروش تولیدات، قادر به بازگشت اصل سرمایه گذاری خود خواهند بود.
بنابراین گزارش، منصور بزمی رئیس پژوهش و توسعه صنایع پائین دستی پردیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: بررسی ها نشان می دهد که نفت خام کشور بتدریج سنگین می شود و ضرورت ایجاد اینگونه طرح ها وجود دارد.

وی اضافه کرد: کک نفتی مورد نیاز در صنعت آلومینیوم تاکنون وارداتی بوده و در واقع واحدهای تولیدکننده کک نفتی از زنجیره ارزش صنعت آلومینیوم محسوب می شوند.
به گفته بزمی، طرح پژوهشی یادشده اوایل سال ۱۳۹۲ با حمایت مالی و معنوی سازمان ایمیدرو در قالب هشت پروژه زیرمجموعه آغاز شد و امروز به بهره برداری رسید.

وی خاطرنشان ساخت: پالایشگاههای میان تقطیر از ۷۰ درصد نفت خام و ۳۰ درصد نفت کوره بهره می گیرند، اما در چارچوب برنامه ششم توسعه کشور با افزایش پالایش نفت و اصلاح الگوی مصرف هدف گذاری در این بخش به رقم ۸۵ درصد نفت خام خواهد رسید.

بزمی تصریح کرد: دستیابی به جایگاه اول منطقه از نظر اولویت پالایش در چارچوب افق چشم انداز ۱۴۰۴ و برنامه ششم توسعه مورد انتظار است.
وی اظهار امیدواری کرد: اجرای واحدهای صنعتی در این زمینه با کمک سازمان ایمیدرو تحقق یابد و پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این مسیر حرکت خواهد کرد.
براساس برنامه ریزی حدود ۵۰ هکتار زمین در منطقه آزاد اروند (خوزستان) پیش بینی شده و تخصیص خوراک به میزان ۲۰ هزار بشکه ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه آبادان و هفت هزار بشکه ‘سی اس او ‘ از پالایشگاه اراک در نظر گرفته شده است.

منبع : صدای صنعت

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.