10 مهر, 1394
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

ریشه کنی قاچاق کالا با خودکفائی در تولید کالاهای مصرفی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر ما در تولید کالاهای مصرفی به خودکفایی برسیم و بر روی صادرات غیرنفتی تمرکز داشته باشیم، نه تنها واردات کاهش می‌یابد، بلکه قاچاق نیز ریشه‌کن می‌شود

غلامحسین شیری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص موانع موجود بر سر راه اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی در کشور گفت: مطابق تاکیدات مقام معظم رهبری پیرامون اقتصاد مقاومتی که قریب به دو سال از مطرح کردن این مهم می‌گذرد، لازم است نهادهایی مانند دولت، مجلس، بخش خصوصی، مردم و کشاورزان با همراهی یکدیگر این موضوع را نهادینه کرده و با اراده لازم که شرط اصلی به ثمر نشستن این اصل می‌باشد در راستای فراگیر کردن اقتصاد مقاومتی اقدام کنند.

وی اظهار کرد: نظریه اقتصاد مقاومتی که توسط رهبر معظم انقلاب مطرح گردید، نظریه‌ای بسیار دقیق در دنیا می‌باشد.
نماینده مردم هشترود و چاراویماق افزود: دانشگاه‌ها باید موضوع اقتصاد مقاومتی را به صورتی تکمیلی و در قالب یک واحد درسی در بین برنامه‌های درسی دانشجویان گنجانده و  آن‌ را تدریس کنند تا نسل آینده‌ای که اداره جامعه را برعهده خواهد داشت، از هم‌اکنون با زمینه‌های ذهنی و فکری این اصل آشنا شوند.
بخش کشاورزی می تواند خاستگاه اقتصاد مقاومتی باشد
شیری علی‌آبادی تصریح کرد: به نظر بنده خاستگاه شروع این امر از بخش کشاورزی و نیز روستاها می‌باشد و دلیل این امر آن است که در روستاها با کمترین هزینه می‌توان تولید را افزایش داد و با تشخیص کالاهای اساسی و روزمره مردم به سمت تامین آنها و خواسته‌های مردم پیش رفت؛ بنابراین لازم است که به بخش کشاورزی نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.
وی تاکید کرد: با توجه به مزیت نسبی محصولات کشاورزی کشور ما در دنیا، می‌توانیم به عنوان صادرکننده اصلی این محصولات در دنیا مطرح شویم، لذا از این قبیل موارد می‌توان به برنج مرغوب کشور اشاره کرد که از لحاظ کیفیت در دنیا بی‌نظیر بوده و لازم است که به صادرکردن چنین محصولاتی اقدام کرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: با تکیه بر تولید کالاهای اساسی در داخل، دشمنان دیگر نمی‌توانند به آسانی کشور ما را تحریم کنند، زیرا کشوری که کالاهای اساسی مردم آن در داخل تولید شده و نیز دارای کیفیت، مرغوبیت و قیمتی مناسب است، دشمن شرایط تحریم را نداشته و تسلیم چنین کشوری خواهد شد.
وی با تاکید بر کاهش وابستگی به نفت در کشور اظهار داشت: اگر جوانان را برای کار و تولید و نیز فعالیت در شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت صادرات کالاهای غیرنفتی و خدمات مهندسی در کشور آماده کنیم؛ کشورهای دنیا نیز با توجه به شرایط فعلی ایران و جایگاه برتری که در جهان برخوردار است، می‌توان به بهترین شکل از این ظرفیت استفاده کرد.
ریشه کنی قاچاق کالا با خودکفائی در تولید کالاهای مصرفی
شیری علی‌آبادی ادامه داد: با جلوگیری از ورود بی‌رویه کالاهای خارجی به کشور و صرفنظر کردن مردم از مصرف کالاهای وارداتی، مسئله قاچاق نیز به‌خودی‌خود حل می‌شود و می‌توان گفت که معضل قاچاق در اصل به دلیل تمایل مردم به مصرف کالاهای خارجی در کشور ایجاد می‌شود.
وی در پایان تصریح کرد: اگر ما در تولید کالاهای مصرفی به خودکفایی برسیم و بر روی صادرات غیرنفتی تمرکز داشته باشیم، نه تنها واردات کاهش می‌یابد، بلکه قاچاق نیز ریشه‌کن می‌شود؛ بنابراین با همت و اراده مسئولین در پیاده کردن اقتصاد مقاومتی مانعی برای اجرایی کردن این مهم در کشور وجود نخواهد داشت.

منبع : پیک هشترود

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.