12 مهر, 1394

گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی وظیفه ای که وزارت ارشاد سراغی از آن نمی گیرد

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی زمستان ۹۲ از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد تا نوید بهاری اقتصادی به جامعه دهد. اصول سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آن قدر دقیق بود که همه کارشناسان اقتصادی براین موضوع که تنها راه حل خروج ایران از شرایط اقتصادی فعلی تحقق این سیاست‌ها است.

سیاست‌های اقتصاد مقاومتی زمستان ۹۲ از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شد تا نوید بهاری اقتصادی به جامعه دهد. اصول سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آن قدر دقیق بود که همه کارشناسان اقتصادی براین موضوع که تنها راه حل خروج ایران از شرایط اقتصادی فعلی تحقق این سیاست‌ها است.

اما دولت تدبیر، امیدش را به مذاکرات دوخت و هیچ وقت به این سیاست‌ها توجهی نکرد چرا که به جای نگاه به ظرفیت‌های داخلی منتظر دست‌های چدنی در مخمل شده شیطان بزرگ شدند.

این نگاه سبب شد که با گذشت بیش از ۱۹ ماه هنوز گام موثری در تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته نشود و مقام معظم رهبری در این باره تصریح کردند که برخی از کارهای انجام شده مقدماتی است، برخی مربوط به اقتصاد مقاومتی نیست و برخی هم کارهای جاری دستگاه‌هاست که جزو فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی آمده است. اقتصاد مقاومتی، بسته‌ای «کامل و منسجم» و محصول عقل جمعی است و برای تحقق نیز به برنامه‌ی اجرایی و عملیاتی منسجم نیاز دارد.

سید شمس الدین حسینی وزیر سابق اقتصاد و دارایی در این باره می‌گوید: بحث‌هایی مانند اقتصاد مقاومتی در لفظ خیلی مورد استقبال قرار می‌گیرند و به ویژه اینکه این موضوع از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده به همین دلیل کسی به صورت علنی با آن مخالفت نمی‌کند بلکه عملا کاری برای تحقق آن انجام نمی‌دهند.

وزیر اقتصاد دولت‌های نهم و دهم عنوان می‌کند: اگر به ارکان اقتصاد مقاومتی توجه کنید می‌بینید که نخستین رکن آن اندیشه و گفتمان سازی است که ما باید آن را به یک گفتمان فراگیر ملی تبدیل کنیم. چون پیاده شدن هر الگویی نیاز به برنامه و گفتمان دارد. برای نمونه برنامه ششم در حال تدوین است و سیاست‌های کلی آن نیز ابلاغ شده است، لازمه تحقق لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی در این برنامه این است که نهاد برنامه ریزی کشور آن را به عنوان یک راهبرد بپذیرد.

وی تأکید می‌کند: قبل از اینکه اقدامات و کارهای انجام شده برای تحقق اقتصاد مقاومتی را بسنجیم باید مبنای فرهنگی و مدیریتی را ارزیابی کنیم؛ اما برای ارزیابی این موضوع فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در این باره نشان می‌دهد پیشرفت چندانی صورت نگرفته است.

غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اعتقاد به این موضوع که دولت هنوز مرحله نخست اقتصاد مقاومتی یعنی “گفتمان سازی” نشده می‌گوید: هر وقت ستاد اقتصاد مقاومتی در دولت شکل گرفت، دولت برای تحقق آن گام برداشته است. البته این موضوع هم مشروط به حضور جدی خود رئیس جمهور است نه اینکه کارها را به معاون اولش بسپارد.

تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات برجسته در این زمینه وظایفی است که اسحاق جهانگیری در اسفند ۹۲ برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معین کرد که البته علی جنتی به آنها بی توجه بود.

با یک جستجوی ساده عبارت “اقتصاد مقاومتی” در پروتال وزارت ارشاد می‌توان دریافت که این وزارت خانه هنوز موضوع اقتصاد مقاومتی را در اولویت خود قرار نداده است.

در صورتی که در این سال‌ها مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ای برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی داشتندعلی جنتی نیز مسیر دیگری پیمود و بیشتر به دنبال اظهار نظرها و گرفتن مواضع جنجالی بود.

غائله “سگ‌های زرد”، نشر چشمه و ماجرای نمایشنامه توهین آمیز علیه عاشورا، دفاع از تک خوانی زنان، دفاع از توهین “بهار” و لمپن خواندن “یالثارات”، دعوت رسمی جشنواره شعر فجر از شاعر هتاک به اسلام و چندین مورد دیگر همه از جنجال‌های علی جنتی در چند سال گذشته بود در صورتی که این وزیر تاکنون یک قدم هم برای تحقق وظایف وزارت ارشاد در بحث اقتصاد مقاومتی و وظایف محوله‌اش یعنی گفتمان سازی بر نداشته است.

رهبر معظم انقلاب با بیانی صریح و روشن و واضح در سخنرانی عمومی تاکید کرده‌اند که راه علاج اقتصاد ما در لوزان و ژنو و نیویورک نیست بلکه در داخل کشور است.

ستون فقرات حل مشکلات اقتصادی کشور اقتصاد مقاومتی است و ستون فقرات اقتصاد مقاومتی تولید داخلی و همه را به اجرای آن دعوت کردند. این یک حکم حکومتی شبیه همان سخن حضرت امام است که فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود. این یک ابلاغ قانونی و یک دستور شرعی است چرا باید دولت این حکم را بر زمین بگذارد و تولید داخلی را کم ارزش، کم اهمیت و فاقد اعتبار معرفی کند.

یک مقام عالی‌رتبه دولت می‌گوید ما صنعتی به جز صنعت قرمه‌سبزی و آبگوشت نداریم، دیگری می‌گوید آمریکا در عرض ۱۰ دقیقه می‌تواند صنایع دفاعی ما را نابود کند، آن یکی می‌گوید باید درها را باز کنیم تا صنایع پیشرفته، صنایع عقب افتاده ما را از صحنه خارج کند. آقای عیسی کلانتری صریحاً می‌گوید خودکفایی در تولیدات کشاورزی از مزخرفات است، آقای صالحی می‌گوید رآکتور آب سنگین اراک که دانشمندان ایرانی ساخته‌‌اند، بی‌ارزش است و باید آن را با بتون پر کنیم و به جای آن خارجی‌ها به ما رآکتور پیشرفته بدهند.

وزیر مخابرات بدون هیچ‌گونه اشاره‌ای به ماهواره‌هایی که دانشگاه‌های ایران ساختند و در مدار قرار دادند به دنبال خرید ماهواره فرانسوی افتاده است. این نوع نگاه به تولید داخلی که درست در نقطه مقابل نگاه اقتصاد مقاومتی است چه عاقبتی را برای اقتصاد ما رقم خواهد زد.

منبع : رهیاب

بدون دیدگاه

نظرات بینندگان

نظرات بینندگان

پر کردن قسمت ستاره الزامی میباشد.